Ustavna presoja vodovarstvene zakonodaje lahko ogrozi podjetja, opozarjajo gospodarstveniki

Andreja Kutin Lednik
28.02.2019 19:07

Civilna iniciativa pa: nasprotujemo le širitvi letališča.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Občina Starše bo, kot so sklenili občinski svetniki na februarski seji, sprožila zahtevo o oceni ustavnosti in zakonitosti uredbe o vodovarstvenem območju Ruš, Vrbanskega platoja, Limbuške dobrave in Dravskega polja ter njene skladnosti z drugim odstavkom 69. člena zakona o vodah, ki prepoveduje uporabo nevarnih snovi na vodovarstvenih območjih. V Staršah želijo s to presojo doseči ureditev vodovarstvene zakonodaje predvsem zaradi morebitne širitve letališča. A na Štajerski gospodarski zbornici opozarjajo, da lahko ima ustavna presoja teh zakonov širše posledice za številna podjetja od Ruš z Dravskim poljem vred.

Problematizirajo letališče

Omenjeni zakonodajni zaplet je tisti, ki se je pokazal za izjemno problematičnega šele nedavno, čeprav so po tem zakonu in uredbi okoljevarstvena dovoljenja dobila številna podjetja na tem območju. Izpostavil ga je član nevladne organizacije Rovo Gorazd Marinček v postopku izdaje dovoljenja Magni. Spomnimo, Marinček se je odrekel pritožbi na izdano dovoljenje, a ministrstvo za okolje in vlada sta posredno priznala neskladje zakona o vodah in uredbe, ki določa izjeme in torej dovoljuje, kar zakon izrecno prepoveduje - delovanje obratov, ki lahko povzročijo onesnaženje večjega obsega na vodovarstvenem območju. Dodaten zaplet je povzročil še odstop ministra za okolje Jureta Lebna, ki je prenovo in usklajevanje zakonskih aktov na področju varstva voda napovedal že večkrat.

Igor Napast

"Ogrožena so podjetja"

Da lahko ima ustavna presoja veliko širše in daljnosežne posledice, ki ne bi zadevale samo širitve letališča, temveč tudi poslovanje večjega števila gospodarskih subjektov v območju omenjene vodovarstvene uredbe, pa opozarjajo na Štajerski gospodarski zbornici. Lahko bi se zgodilo, da sodišče uredbe ne bi presojalo le v delu, ki se nanaša na letališče, ampak v celoti. "Če bi ustavno sodišče ugotovilo neskladje, bi bilo potencialno ogroženih večje število gospodarskih subjektov in delovnih mest v regiji," opozarjajo.
Morebitna ugotovitev neustavnosti ali nezakonitosti uredb, celo razveljavitev od ustavnega sodišča, bi lahko privedla do prenehanja obratovanja večjega števila obratov oziroma naprav, pravijo na zbornici ter dodajajo: "Zakon o vodah ne ločuje 'večjih' ali 'manjših' zavezancev, ampak naj bi na splošno prepovedal vse 'nevarne' snovi v vodovarstvenem območju. Številne gospodarske družbe v naši regiji bi se v tem primeru znašle v brezizhodni situaciji izključno zaradi tega, ker so si določila zakona o vodah v nekaterih točkah nasprotujoča, kar povzroča številne težave po vsej državi."

Vsi želijo ureditev zakonodaje

Simona Marko
Andrej Petelinšek
Aleksandra Podgornik
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta