V Malečniku ne zaupajo ukrepom države: "Zapravlja se milijone evrov, učinka ni pa nobenega"

Barbara Bradač Barbara Bradač
02.09.2020 18:07

Krajani Malečnika opozarjajo, da sedanji protipoplavni ukrepi na Dravi samo poslabšujejo stanje, saj se struga spet zarašča. "Objekti bodo na tem območju varni pred visokimi stoletnimi vodami Drave," zagotavljajo na Direkciji RS za vode.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Strugo Drave bi morali temeljito očistiti in poglobiti, da bi preprečili morebitne poplave, so prepričani v Malečniku.
Andrej Petelinšek

Dela, ki jih trenutno opravljajo na strugi Drave v Malečniku, so razburila Jožefa Škofa, predsednika krajevne skupnosti Malečnik-Ruperče, po njegovih besedah pa tudi krajane. "To je nesprejemljivo in žalostno, da na krajevni skupnosti ne vemo, kaj se v kraju dogaja," je začel sestanek, na katerem se je izkazalo, da v strugi potekajo redna vzdrževalna dela in da se bodo ukrepi za zmanjševanje škodljivega delovanja Drave začeli prihodnje leto. A s temi ukrepi, da bi preprečili poplave, v krajevni skupnosti niso zadovoljni.

Jožef Škof
Arhiv Večera
Andrej Petelinšek

Gradnja nasipov in zidov prihodnje leto

Nevenka Colnarič z Direkcije za vode je pojasnila, da je bil leta 2004 sprejet državni lokacijski načrt. "Sprejeta je bila varianta, da se struga uredi v območju mostu in se uvedejo individualni protipoplavni ukrepi, s katerimi rešujejo objekte. Ni pa bila sprejeta varianta iz leta 1999, ki ste jo na krajevni skupnosti podprli, da se struga Drave desno približa kanalu in da se struga regulira. To je pasé, tega ne bo," je pojasnila Colnaričeva.

Gramoza iz struge ne smejo odstranjevati

"Mi bomo delali nasip, Drava pa bo ostala, kot je. To ne bo nič koristilo in je nelogično. Dravo je treba očistiti in poglobiti, otoke je treba odstraniti," se ne strinja Škof, ki prst za to uperi v naravovarstvenike. Predstavniki zavoda za varstvo narave so bili po njegovih besedah na sestanek povabljeni, a niso prišli, zato bo Škof zahteval sestanek z ministrom za okolje Andrejem Vizjakom in naravovarstveniki, želi pa tudi razpravo na seji mariborskega mestnega sveta.​

Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta