Medtem ko je covid-19 gospodarstvo potisnil v hude likvidnostne težave, je hkrati pritisnil na inovativnost - iskanje novih produktov, storitev in tržišč ter nujno, hitro razvijajočo se digitalizacijo podjetij. Podravska podjetja imajo pri zagonu proizvodnje, potem ko so tri mesece vegetirala v karanteni, izjemne težave, ugotavljajo pri Obrtno-podjetniški zbornici Maribor. Kljub državni pomoči izpada poslovanja ne morejo hitro nadoknaditi, čeprav je večina podjetij že nekaj tednov operativna. Priložnosti, ki jih je prinesel koronski virus, ni toliko, kot je izgub, menijo podjetniki. A najhuje šele prihaja. "Na najnižji točki krize še nismo. Ta bo prišla po poletju, ko proizvodnja podjetja ne bodo imela več dovolj dela," napoveduje Aleš Pulko, predsednik obrtne zbornice in lastnik ter direktor družbe Pulko ventili iz Ruš. Težave bodo kulminirale oktobra in novembra, je jasen.
V pomoč, kako premostiti koronsko krizo, bi lahko bil evropski projekt Be-Readi Alps, ki ga je Obrtno-podjetniška zbornica Maribor včeraj predstavila svojim članom in širši javnosti.
Kakšna je gospodarska napoved
"Padec prodaje oziroma prometa v podravskih podjetjih bo večji, kot kažejo napovedi Inštituta za makroekonomijo," meni Aleš Pulko, predsednik mariborske obrtne zbornice. "V gostinstvu in turizmu bodo izgube več kot 30-odstotne. Julija in avgusta se bodo podjetja soočala z velikim upadom povpraševanja v tujini in govorimo lahko o 70-odstotnih znižanjih." Poleg turistične panoge so po njegovem prepričanju med bolj kritičnimi še podjetja, ki organizirajo prireditve, in družbe, ki prodajajo storitve in delovno silo v tujini.
Nujne inovacije, digitalizacija in iskanje investitorjev
Gre za projekt, kako idejo spraviti v življenje. "Na kožo je pisan mikro in malim podjetjem, podjetjem do sto zaposlenih in samozaposlenim. Namenjen je podjetjem, ki so pri vrhu poslovne kariere oziroma ciklusa, tam, ko lastniki, direktorji po navadi postanejo manj intenzivni in manj inovativni, se navadijo na ustaljen proces poslovanja in so v fazi, ko so podjetja najbolj ranljiva," je izpostavil predsednik zbornice.
"Inovativnost je nujno potrebna, tako kot je nujno potreben konkurenčen boj," je dodal Pulko. Be-Readi Alps se je začel oktobra lani in bo trajal do konca junija 2022. Povezuje več partnerjev iz Francije, Italije, Nemčije, Avstrije, Švice in Slovenije. Spodbujal naj bi podjetnike k inovativnim rešitvam, digitalizaciji in jim ponujal pot do zasebnega financiranja, preboj do investitorjev iz nacionalnega in mednarodnega okolja. Ena takšnih možnosti bo konferenca v Franciji, kjer se bodo podjetniki mrežili in sklepali partnerstva, zbornica pa jim bo pomagala pri udeležbi na dogodku, pravijo. Podobne priložnosti naj bi bile organizirane v Sloveniji. Obstaja pa tudi digitalna mednarodna platforma, preko katere lahko podjetja iščejo investitorje.
- Po svetu naj bi bilo za 40 odstotkov manj investicij. Posledice bodo globalne.
- Podravsko gospodarstvo bo prizadeto bolj, kot napoveduje Inštitut za makroekonomijo, menijo v mariborski obrtni zbornici. Kriza bo udarila oktobra ali novembra.
- V gostinstvu in turizmu bodo 30-odstotne izgube, v proizvodnih in izvoznih podjetjih pa 70-odstotne.
Za prenos lastništva milijon evrov
Leonida Polajnar, direktorica Obrtno-podjetniške zbornice Maribor, je spregovorila še o projektu za prenos lastništva podjetij, ki ga v sodelovanju s Spiritom izvaja zbornica. Ta svetuje podjetjem, ki nameravajo lastništvo podjetja prenesti na družinske člane, zaposlene ali zunanje naslednike ali ga želijo prodati. Doslej so opravili 112 svetovalnih intervjujev. Gospodarsko ministrstvo in Spirit sta za ta projekt mariborski zbornici namenila milijon evrov. "Želimo, da se podjetja in delovna mesta ohranjajo v Sloveniji," je sklenila direktorica.
Svetovalka iz obrtne zbornice Janja Vindiš Božičko je omenila, da razvijajo platforme za digitalne karierne sejme, saj se tudi ti selijo v virtualno resničnost.