V Mariboru še brez otroka, okuženega s covidom-19

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
15.04.2020 19:34

Kaj narediti, če otrok v času epidemije koronavirusa zboli, in kaj, če posumite, da se je okužil z novim koronavirusom? Pozitivna posledica karantene je manjše obolevanje otrok, staršem pa je težko, da ne morejo do svojega pediatra

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fizični pregledi so trenutno samo za najnujnejša bolezenska stanja otrok. Fotografija je simbolična. 
Igor Napast

Ko zboli otrok, je za vso družino zelo težko, še toliko bolj pa v času pandemije, ko vlada splošna zdravstvena zaskrbljenost in veljajo številne omejitve. Te so uvedle vse zdravstvene ustanove, seveda tudi službe za zdravstveno varstvo predšolskih in šolskih otrok. Kaj torej narediti, če vaš najmlajši v tem času zboli? Bistvena sprememba je v tem, da so fizični pregledi omejeni na najnujnejša bolezenska stanja oziroma tista stanja, ki bi lahko otroka ogrožala, in da mora biti prihod otroka telefonsko najavljen, je pojasnila Gordana Štrković Tomaško, pediatrinja iz Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca. Če otrok nima najhujših bolezenskih stanj (motnje zavesti, krči, težko dihanje, neustavljivo bruhanje ...), so pediatri in pediatrinje ter drugi zdravstveni delavci na voljo za telefonski posvet.

Igor Napast

Otroki bolj zdravi, starši brez panike

V ambulantah mariborskega zdravstvenega doma se sicer ta čas že kažejo učinki dolgotrajne socialne izoliranosti. Otroci, ki ne hodijo v vrtec in šolo, namreč veliko manj obolevajo, je o upadu števila pacientov povedala Štrković Tomaškova. Je pa staršem težko, da ne morejo do svojega pediatra, naključni pacienti so težava tudi za zdravnike. "Težko se je odločati zgolj na podlagi anamneze, še posebno, ko gre za pacienta, ki ga ne poznaš. Trenutno ni prostora za nezaupanje v starše. Zaupati moraš njihovi oceni stanja otroka in se podlagi te odločati," je dejala sogovornica, ki poudarja, da je cilj pediatrov, da ne spregledajo resno bolnega otroka, da so v času njihove slabše dostopnosti staršem v podporo in da porabijo čim manj varovalne opreme.
Ker sta vročina in kašelj, simptoma koronavirusa, pogosta spremljevalca otrok, bi med starši ta čas pričakovali veliko zaskrbljenosti. A pretiranih skrbi v to smer ni, ker se starši dobro zavedajo, da je SARS-CoV-2 do otrok bolj prizanesljiv, je opazila Štrković Tomaškova.

Bistvena je otrokova ogroženost

Če pa pediatri po telefonskem pogovoru s starši posumijo, da je otrok zbolel za covidom-19, glavno vlogo pri nadaljnjem odločanju odigra otrokova ogroženost in ogroženost njegovih družinskih članov. Otrok, ki je ogrožen ali bi to lahko bil, je napoten v covid-19 ambulanto za otroke in mladostnike, ki deluje od 25. marca. Tam ga pričaka ekipa, ki se, odvisno od stanja ogroženosti otroka, odloči, po kateri poti ga bo obravnavala. "Ogroženega otroka bo po predhodnem odvzetju brisa nosno-žrelnega prostora napotila v bolnišnico, mejno ogroženega pa po odvzetju brisa v domače okolje," pojasnjuje pediatrinja.

Samodisciplina edini ščit

Če pri starših ne opažajo posebnega stresa, pa se ta loteva tudi zdravstvenih delavcev v pediatriji. "Negotovost, zavedanje, da bi se lahko tudi sami okužili in da ni zagotovila, kakšen bo razplet okužbe, ter zaskrbljenost za družinske člane pestijo vse nas brez izjeme," pove pediatrinja. Kot pripoveduje, so obremenjeni z navalom navodil, ki se spreminjajo iz ure v uro. Poleg tega tudi s poplavo strokovnih člankov, izkušenj in novosti o sami bolezni.

Janko Rath
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta