V Mariboru z naskokom najbolj klavrna realizacija participativnega proračuna

Igor Selan Igor Selan
13.12.2024 12:33

V Iniciativi mestni zbor opozarjajo, da participativni proračun ni zgolj neobvezen predlog županu; mestni svet zato pozivajo, da naredi vse, da bo občina čim prej izvedla vseh 86 s strani občanov izglasovanih projektov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V proračunih za leti 2023 in 2024 bi morala mariborska občina za izvajanje proračuna nameniti milijon evrov
Sašo Bizjak

V Iniciativi mestni zbor, ki je pred dobrim desetletjem v Mariboru kot prva v Slovenji podala pobudo za uvedbo participativnega proračuna (danes ga izvaja že več kot 70 občin), so razočarani in, kot pravijo, z grozo spremljajo propad omenjenega demokratičnega instrumenta. Da bi participativna proračuna za leti 2023 in 2024, za izvedbo katerih bi morala občina zagotoviti milijon evrov (po pol milijona na posamezno leto), vendarle zaživela, so se s pismom zdaj obrnili na mestne svetnike in jih spomnili, da so v proračunih za omenjeni dve leti potrdili tudi izvedbo 86 s strani občanov predlaganih in izbranih projektov, a jih je občina do začetka novembra letos izvedla le sedem. "Čeprav v preostanku letošnjega leta ter v letih 2025 in 2026 občina obljublja izvedbo še petih projektov, je to z naskokom najbolj klavrna realizacija participativnega proračuna med vsemi občinami v Sloveniji. Edini primerljiv fiasko pomnimo iz leta 2016, žal prav tako v Mariboru, ko je župan Andrej Fištravec s podobnimi manevri zavajanja izvedel tri od izglasovanih štirinajstih predlogov participativnega proračuna. Nobena druga občina v Sloveniji se ni odrezala tako slabo."

Občina se le pretvarja

Kot še opozorijo v Iniciativi mestni zbor, se županstvo pod vodstvom Saše Arsenoviča izvedbi participativnega proračuna izogiba na enak način, kot je to počel že njegov predhodnik. Večine izglasovanih projektov in denarja zanje namreč niso umestili v proračuna za leti 2023 in 2024, pri čemer so se sprva izgovarjali, da so projekti vključeni v širše postavke, kasneje pa, da je finančna stiska prevelika, pa čeprav sta bila proračuna za ti dve leti rekordno visoka. "Neizogiben zaključek je, da se občina enostavno pretvarja, da izvaja participativni proračun. Ker če je participativni proračun proces, v katerem so občani neposredno odločali o porabi proračunskih sredstev, lahko ugotovimo le, da je županstvo vse skupaj razumelo in izvedlo ravno nasprotno - kot neobvezno podajanje predlogov s strani občanov, ki jih občina realizira ali pa tudi ne. Kakor in kadar se pač tako odloči župan."

Mestni svet naj bdi nad realizacijo

Iniciativa mestni zbor zato svetnike poziva, da kot najvišji organ odločanja v občini poskrbijo, da do izvedbe izglasovanih projektov pride čim prej. Tudi v predlogih proračunov za leti 2025 in 2026 namreč opažajo, da projekti participativnega proračuna v njiju niso eksplicitno navedeni. "Zagotovite torej, da bodo vsi še neizvedeni projekti v proračunu navedeni posamično in nedvoumno, hkrati s pripadajočimi zneski za izvedbo. Nato pa bdite nad realizacijo in poskrbite, da bo občina svojo zavezo ljudem izvedla. S tem pokažite, da mestnemu svetu volja občank in občanov nekaj pomeni, če že županu ne," v iniciativi še pozivajo svetnike.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta