Županski kandidati ter stranke in liste, ki kandidirajo za mestni svet, volivce skušajo prepričati tudi s programi. Medtem ko so nekateri v pripravo teh vložili precej truda in tudi denarja, so drugi svoje zmetali na list ali dva.
Program aktualnega župana Andreja Fištravca je zanesljivo med prvimi. Izstopa s tem, da jasno izpostavi avtorje programa, vsakega od 13 programskih sklopov umesti v kontekst, opredeli rešitve in predstavi pozitivne posledice za občane. Pri tem seveda ni mogoče spregledati napovedanih 98 ukrepov, med katerimi so številne zelo konkretne obljube. Ob posredni obljubi novih pet tisoč delovnih mest izstopajo še napoved prenove vseh fasad v strogem mestnem jedru, rešitev prostorske stiske Mariborske knjižnice in Umetnostne galerije, obnova Mariborskega otoka in izgradnja novega mestnega kopališča. Vprašanje pa je, zakaj nekaterih obljub, kot sta denimo ureditev Vinagove kleti ali vzpostavitev mestnega vinograda na Piramidi, Fištravec ni uresničil že v iztekajočem se mandatu. Kakor tudi, kje bo za vse dane obljube vzel denar, saj ukrepi finančno niso ovrednoteni.
Dvorec Betnava bo rekreacijski center
Vsebinsko precej bolj uboren je program Franca Kanglerja. Prav tako 13 programskih sklopov je zgolj v alinejah zapisanih na slabih štirih straneh, brez kakršnegakoli konteksta, opisa sedanjega stanja ali finančnega ovrednotenja. Za razliko od Fištravca Kangler ponuja tudi precej manj konkretnih obljub. V njegovem programu je tako precej splošnih navedb, denimo, da bodo pripravili program za reševanje stanovanjskega problema mladih in mladih družin, pripravili program pomoči ogroženim družinam, starejšim občanom in invalidom, odpirali nova delovna mesta s pomočjo evropskih projektov ali pospeševali razvoj turizma na kmetijah. Med konkretnimi obljubami pa zagotovo izstopajo izgradnja nove knjižnice na Rotovškem trgu ter nove Umetnostne galerije Maribor, izgradnja novega akvarija-terarija ter ureditev parka za male živali.
Ni jasno, od kod vi vzeli denar za vse obljube
Ukrepe ovrednotila le Petelinova
Tudi program Lidije Divjak Mirnik je sila preprost in splošen. Napisan na slabih treh straneh je strnjen v prav tako tri točke, sodelovanje, red in razvoj. V programu ni niti ene konkretne obljube, poti, kako izpeljati bolj splošne, kot so konsolidacija mestnih financ, ustaviti upadanje števila prebivalcev ali pripeljati v mesto javne investicije, pa tudi niso opisane.
Skozi identifikacijo 20 želja Mariborčanov so se pisanja programa lotili Socialni demokrati. Med drugimi se posamezni sklopi glasijo Maribor si želi biti smart, Maribor si želi rast, učinkovitost, urbano strategijo, varnost... Načini, kako izvesti programske točke oziroma doseči cilje, so splošni. "Vse to mora biti več kot le črka na papirju", "obljubljamo, da bomo zavihali rokave že danes" ali "naredili bomo vse, da bo Maribor gonilna sila ..." so med bolj izstopajočimi. V programu tudi ni niti ene konkretne obljube ali zaveze občanom.
Bistveno drugačen in z naskokom najbolj vsebinski od vseh je program Melite Petelin. Na 17 straneh so projekti razdeljeni v dvanajst vsebinskih področij, pri čemer je vsako umeščeno v kontekst, navedeni so ukrepi in aktivnosti, izpostavljeni prioritetni ukrepi, ob tem pa so projekti za razliko od drugih ovrednoteni tudi finančno. Celovita obnova mestnega jedra, povezava mesta z Dravo, gradnja neprofitnih najemniških in varovanih stanovanj, ustanovitev holdinga javnih podjetij, ustanovitev urada za mladino in obnova kulturne, šolske in športne infrastrukture so ključni projekti, po mnenju Petelinove bo zanje treba nameniti 17 milijonov evrov letno oziroma 68 milijonov v štirih letih.
Analiza Levice, kreativa kolesarjev
Levica v svojem programu kot ključne izpostavi probleme upadanja populacije, neučinkovitosti mestne uprave, neuspešnih razvojnih programov in demokratičnega primanjkljaja pri upravljanju mesta. Vsakega od problemov analizira podrobneje od konkurence, precej podrobno so opisani tudi ukrepi za njihovo rešitev.
Za pripravo programa so si precej časa vzeli tudi v NSi. Med bolj zanimivimi programskimi točkami so zanesljivo subvencioniranje obrestne mere kreditov za mala podjetja, sofinanciranje štipendij ter subvencioniranje pripravništva oziroma prve redne zaposlitve za določeno obdobje. Na zanimiv način so se programa lotili tudi v Listi kolesarjev in pešcev. Izšel je namreč v obliki načrta podzemne železnice, s katerim so prikazane načrtovane kolesarske povezave celotnega mesta.