Na krvodajalski akciji, ki v UKC Maribor poteka vsak torek, so imeli tokrat poseben obisk. Kar dva krvodajalca sta kri darovala stotič in se tako vpisala med njihove viteze krvodajalstva. To sta postala Andrej Cafuta iz Frama in Drago Dobnik iz Kidričevega. Cafuta je kri prvič daroval že leta 1978, Dobnik desetletje kasneje, torej leta 1988.
Krvodajalske akcije v centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor potekajo tudi ob ponedeljkih in četrtkih, oba dneva od 7.30 do 12. ure, ob torkih tudi popoldan, torej od 7.30 do 17. ure. Trenutno vabijo predvsem krvodajalce negativnih krvnih skupin, nam je povedala zdravnica Biserka Dvoršič. "V zadnjem času je bilo največ pacientov s krvno skupino B negativna in AB negativna, zato smo vabili predvsem te krvodajalce," je povedala. Nasploh je največja potreba po krvni skupini A, ki jo ima tudi največ ljudi in jo potrebuje tudi največ bolnikov. Ter najbolj iskano 0 negativno, ki jo lahko uporabljajo tudi v najbolj nujnih primerih, ko ni časa za ugotavljanje krvne skupine pacienta.
Na teden za severovzhodno Slovenijo v mariborskem centru za transfuzijsko medicino potrebujejo kri približno 400 krvodajalcev. Pri naboru teh jim pomagajo tudi kolegi na Ptuju in v Murski Soboti. Ker ima kri omejen čas trajanja, trombociti ne smejo biti starejši od sedem dni, so krvodajalci dobrodošli vse leto. "Potrebujemo kontinuiran pritok krvodajalcev, prilagajamo pa se glede na potrebe," pritrdi Biserka Dvoršič. Kot zanimivost pove, da je med krvodajalci, ki dosežejo častno mejo stokratnega darovanja, večina moških. Razlog je seveda biološki - moški lahko darujejo kri vsake tri mesece, ženske le vsake štiri. V rodnem obdobju so omejene tudi zaradi mesečnega perila, morebitne nosečnosti in dojenja - pa tudi nižji hemoglobin, ki je kontraindikacija za krvodajalstvo, je pri njih pogostejši.