Ne glede na to, kdo bo župan Maribora v mandatu 2018-2022, ga čakajo zelo resni izzivi. Štirim županskim kandidatom, ki jim po naši zadnji javnomnenjski raziskavi kaže najbolje, smo na sredinem Večerovem soočenju v Narodnem domu predstavili naslednje podatke: v tem trenutku je v Mariboru brez dela 5900 ljudi. Od 39.300 delovno aktivnih prebivalcev MOM jih v Mariboru dela 28.100, kar 11.200 pa se jih na delo vozi drugam. Povprečna bruto plača je za dobrih 100 evrov nižja od slovenskega povprečja in znaša okoli 1500 evrov.
Maribor je tudi mesto, v katerem število prebivalcev upada, mladi se izseljujejo bodisi na tuje bodisi v druge slovenske občine. Mesto se stara, povprečna starost je 45 let, v Sloveniji dobrih 42. Kakšni so v teh okvirjih recepti in zaveze Franca Kanglerja, Saše Arsenoviča, Andreja Fištravca in Lidije Divjak Mirnik?
Dovolj projektov v zalogi
Županski kandidati so se v odgovorih precej vračali v preteklost. Fištravec je poudaril, da je v Mariboru od začetka njegovega prvega mandata 5100 delovnih mest več, a ob tem velja poudariti, da ne kot posledica uresničitve njegove predvolilne obljube leta 2014. Ker Fištravec znova napoveduje 5000 delovnih mest, smo ga vprašali, kako namerava tokrat izpolniti konkretno zavezo. A se je izkazalo, da sploh ni vedel, da to piše v njegovem programu. Kasneje je razložil, da je to zapisano kot pozitivna posledica uresničitve 98 ukrepov iz njegovega programa.
Udarno agitiranje za Fištravca
Kot je včeraj razkril Dnevnik, so se nekateri razvpiti podporniki župana Andreja Fištravca, o njihovi kriminalni preteklosti smo nedavno poročali tudi v Večeru, te dni aktivno vpletli v predvolilno agitiranje. Gregor Žnuderl, leta 2011 obsojen zaradi vpletenosti v krvavi obračun v Extreme baru, je tako pred kratkim v aplikaciji Whatsapp vzpostavil zaprto skupino Volitve in vanjo vključil okrog 150 ljudi iz svojega imenika. Pri tem jih je pozval, naj gredo na predčasne volitve in za župana obkrožijo številko 17, za listo pa 14 (Lista župana Andreja Fištravca): "Obe glasovnici postavi skupaj in ju fotografiraj. Potem to objavi na svojem zidu na FB in zapiši hashtag #mariborgrenaprej. Hvala za pomoč!"
Med tistimi, ki so glasovnico objavili, je tudi izterjevalsko podjetje Hag Prevzem, katerega direktor je Aleš Vrbek, ki je bil skupaj z Robertom Šosterjem - Herto leta 2013 obsojen zaradi povzročitve splošne nevarnosti, ko sta pred hišo v Bresternici vrgla eksplozivno sredstvo. Medtem ko so se nekateri iz skupine tiho umaknili, so drugi odkrito priznali, da Fištravca ne bodo volili. Eni takih je Žnuderl odgovoril: "Podpreš nas, ne njega," je poročal Dnevnik.
Za ulico Tomaža Pandurja
Poleg obljub in zavez bodo volivci kandidate presojali tudi po njihovih ravnanjih, opredeljevanjih in vrednotah, kar smo preverili z nekaj hitrimi vprašanji. Na vprašanje, ali kdo hodi k maši, so odgovorili takole: Lidija Divjak Mirnik ob največjih praznikih, Franc Kangler tri- do petkrat na leto, Saša Arsenovič ne hodi, Andrej Fištravec pa se udeležuje različnih verskih obredov. Vlogo slavnostnega govornika na partizanski proslavi, kjer bi bile tudi rdeče zvezde, bi sprejeli vsi, letne vstopnice za NK Maribor nima nihče, tudi droge še nikoli niso poskusili, so zatrdili županski kandidati (le Divjak Mirnikova je priznala, da je enkrat v mladosti naredila dim trave, a ji ni bila všeč).
Ob vprašanju, po katerem Mariborčanu ali Mariborčanki bi se v mestu morala še imenovati kakšna ulica ali trg in zakaj, se Fištravec ni mogel spomniti nikogar, Arsenovič pa je omenil Leona Štuklja. Ko mu je Kangler pojasnil, da imamo že Trg Leona Štuklja, je Arsenovič dejal, da bi lahko še za časa življenja eno ulico poimenovali po Dragu Jančarju. "Po Tomažu Pandurju," je predlagala Divjak Mirnikova. Z njo se je strinjal tudi Kangler in se zavzel, da bi si ulico v Mariboru zaslužil tudi oče Zlate lisice Dušan Senčar.
Paradoks na trgu dela
Kandidatom smo zastavili tudi nekaj vprašanj Večerovih bralcev, ki so jih ti zapisali v facebook skupini Moj Maribor. Damir Battisti, predstavnik kadrovske agencije Adecco, je opozoril na paradoks: na eni strani brezposelnost, na drugi pa velike težave podjetij v Mariboru s pridobivanjem ustreznega kadra. Kako bi presekali ta paradoks? Kangler se je strinjal, da je v mariborskem gospodarstvu v tem trenutku največji problem, da ne dobiš varilca, tesarja, zidarja. "Srce me boli, ko male obrti v mestu več ni. Priložnost je, da občina razpiše štipendije skupaj z državo. Če bodo mladi dobili štipendijo, sem prepričan, da bo večje zanimanje za te poklice," je dejal Kangler.
"Zadnjih dvanajst let samo jokamo"
Marprom: Izjava Kanglerja je zavajajoča
Na izjavo Franca Kanglerja, ki je dejal "ko je bil direktor Marproma Hajnšek, noben šofer ni odšel; če boste gospodu Majheniču rekli, da bo kakšnih 100 ali pa 200 evrov več dal šoferjem, sem prepričan, da boste imeli v Marpromu ta problem glede šoferjev rešen", so se odzvali v podjetju Marprom. V obeh reprezentativnih sindikatih, svetu delavcev in upravi podjetja opozarjajo, da je izjava Kanglerja na soočenju zavajajoča in izkazuje nepoznavanje razmer tako v Marpromu kot na trgu dela. V obdobju, ko je Marprom vodil Ivan Hajnšek, med 15.000 brezposelnimi ni bilo težko najti voznikov, danes pa na zavodu za zaposlovanje ni prijavljen niti en brezposeln voznik. Nadalje je bila med direktorovanjem Hajnška izhodiščna bruto plača voznika v Marpromu nekaj več kot 800 evrov, medtem ko trenutno znaša 977 evrov. Z novo podjetniško kolektivno pogodbo, ki bo začela veljati s 1. decembrom, pa se bo izhodiščna plača brez dodatkov povišala na 1098 evrov, so še poudarili v Marpromu.
Šest let po EPK
Kandidate smo vprašali tudi, ali je Maribor še mesto kulture. Šest let po Evropski prestolnici kulture (EPK) je ta promocijska znamka popolnoma neizrabljena, lokalni program za kulturo 2015-2020, v katerega je bilo vloženega precej napora in usklajevanja, se ne uresničuje, pristojni občinski urad že več let nima direktorja s polnimi pooblastili ... Fištravec se je branil, da ima posluh za kulturo, saj je lokalni program nastal ravno v njegovem mandatu. Da se ne uresničuje, pa je krivo pomanjkanje denarja, saj je Maribor v štirih letih od države dobil 100 milijonov evrov manj denarja za obvezne naloge. "V situaciji, ko smo bili s strani države tako zelo prikrajšani, je že velik dosežek to, da smo nivo kulture v mestu ohranili," je dejal Fištravec.
Arriva zahteva opravičilo Fištravca
V podjetju Arriva Štajerska so zgroženi nad izjavo Andreja Fištravca, ki je na soočenju izjavil, da se v Arrivi "… baje to tak malo spodaj plačuje. Torej ne gre v pokojninsko dobo …". "Gre za neresnične in nedopustne izjave, ki jih ostro zavračamo," so se odzvali v podjetju. Od Fištravca zahtevajo javni umik izjave in javno opravičilo za neresnično izjavo, so poudarili. "Družba Arriva Štajerska je mednarodno podjetje, ki posluje v skladu z veljavno zakonodajo in se drži najvišjih poslovnih standardov. Ne razumemo, kaj je namen izjave gospoda Fištravca, vsekakor pa najostreje obsojamo njegove neresnične trditve," so še zapisali v podjetju Arriva Štajerska.