Večerovo soočenje: Ko bom župan/županja ...

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
15.11.2018 19:44

Kako Andrej Fištravec ni vedel, kaj piše v njegovem programu, kako bi Franc Kangler spet ustanovil zavod EPK, kako bi Saša Arsenovič spremenil kulturo dialoga in kako bi Lidija Divjak Mirnik naredila red.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Saša Arsenovič, Franc Kangler, Lidija Divjak Mirnik in Andrej Fištravec
Andrej Petelinšek

Ne glede na to, kdo bo župan Maribora v mandatu 2018-2022, ga čakajo zelo resni izzivi. Štirim županskim kandidatom, ki jim po naši zadnji javnomnenjski raziskavi kaže najbolje, smo na sredinem Večerovem soočenju v Narodnem domu predstavili naslednje podatke: v tem trenutku je v Mariboru brez dela 5900 ljudi. Od 39.300 delovno aktivnih prebivalcev MOM jih v Mariboru dela 28.100, kar 11.200 pa se jih na delo vozi drugam. Povprečna bruto plača je za dobrih 100 evrov nižja od slovenskega povprečja in znaša okoli 1500 evrov.
Maribor je tudi mesto, v katerem število prebivalcev upada, mladi se izseljujejo bodisi na tuje bodisi v druge slovenske občine. Mesto se stara, povprečna starost je 45 let, v Sloveniji dobrih 42. Kakšni so v teh okvirjih recepti in zaveze Franca Kanglerja, Saše Arsenoviča, Andreja Fištravca in Lidije Divjak Mirnik?

Dovolj projektov v zalogi

Županski kandidati so se v odgovorih precej vračali v preteklost. Fištravec je poudaril, da je v Mariboru od začetka njegovega prvega mandata 5100 delovnih mest več, a ob tem velja poudariti, da ne kot posledica uresničitve njegove predvolilne obljube leta 2014. Ker Fištravec znova napoveduje 5000 delovnih mest, smo ga vprašali, kako namerava tokrat izpolniti konkretno zavezo. A se je izkazalo, da sploh ni vedel, da to piše v njegovem programu. Kasneje je razložil, da je to zapisano kot pozitivna posledica uresničitve 98 ukrepov iz njegovega programa.

Večerovo soočenje v Narodnem domu sta v prvi vrsti spremljala tudi podpornika Andreja Fištravca (od desne) Aleš Vrbek in Robert Šoster Herta, ki sta bila leta 2013 obsojena zaradi povzročitve splošne nevarnosti, ko sta pred hišo v Bresternici odvrgla eksplozivno sredstvo.
Andrej Petelinšek

Paradoks na trgu dela

Kandidatom smo zastavili tudi nekaj vprašanj Večerovih bralcev, ki so jih ti zapisali v facebook skupini Moj Maribor. Damir Battisti, predstavnik kadrovske agencije Adecco, je opozoril na paradoks: na eni strani brezposelnost, na drugi pa velike težave podjetij v Mariboru s pridobivanjem ustreznega kadra. Kako bi presekali ta paradoks? Kangler se je strinjal, da je v mariborskem gospodarstvu v tem trenutku največji problem, da ne dobiš varilca, tesarja, zidarja. "Srce me boli, ko male obrti v mestu več ni. Priložnost je, da občina razpiše štipendije skupaj z državo. Če bodo mladi dobili štipendijo, sem prepričan, da bo večje zanimanje za te poklice," je dejal Kangler.

Šest let po EPK

Kandidate smo vprašali tudi, ali je Maribor še mesto kulture. Šest let po Evropski prestolnici kulture (EPK) je ta promocijska znamka popolnoma neizrabljena, lokalni program za kulturo 2015-2020, v katerega je bilo vloženega precej napora in usklajevanja, se ne uresničuje, pristojni občinski urad že več let nima direktorja s polnimi pooblastili ... Fištravec se je branil, da ima posluh za kulturo, saj je lokalni program nastal ravno v njegovem mandatu. Da se ne uresničuje, pa je krivo pomanjkanje denarja, saj je Maribor v štirih letih od države dobil 100 milijonov evrov manj denarja za obvezne naloge. "V situaciji, ko smo bili s strani države tako zelo prikrajšani, je že velik dosežek to, da smo nivo kulture v mestu ohranili," je dejal Fištravec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta