Na seznamu sektorja za upravljanje s poslovnimi prostori, ki je pod okriljem urada za gospodarske dejavnosti Mestne občine Maribor (MOM), je 300 prostorov oziroma nepremičnin. A to je zgolj en segment nepremičnin, ki jih ima v lasti MOM. Del jih upravlja sekretariat oziroma materialno-tehnična služba, nekaj nepremičnin ima urad za kulturo pa urad za šport ... Vodja urada za gospodarske dejavnosti Gorazd Škrabar zato meni, da bi bilo smiselno vse nepremičnine v lasti občine prenesti pod okrilje ene organizacijske enote v mestni upravi. "Moj pogled, in mislim, da tudi pogled vodstva občine, je, da je treba z nepremičninami upravljati celostno. Potem se tudi lažje odloča, kaj s katero in za kakšne vsebine jo nameniti," pojasnjuje.
- 300 prostorov oziroma nepremičnin upravlja sektor v uradu za gospodarske dejavnosti.
- 95-odstotna je zasedenost poslovnih in upravnih prostorov.
- 116 tisoč evrov mesečno se steče v proračun od najemnin.
- 12 stavb je dobilo odobreno sofinanciranje za obnovo fasad.
Kratkoročni najemi zaželeni
Za zdaj torej pod okrilje urada za gospodarske dejavnosti sodijo zlasti poslovni prostori. Na račun najemnin se v občinski proračun mesečno steče 116 tisoč evrov. Vodja urada je zadovoljen, da je zasedenost prostorov kar 95-odstotna, ponekod povpraševanje presega ponudbo: "To je gotovo pozitiven rezultat. Če smo še dobrih pet let nazaj v mestu videvali prazne lokale, sedaj ni več tako."
Tudi cerkvica na Kalvariji
Med okoli 300 nepremičninami je v upravljanju občinskega urada za gospodarske dejavnosti tudi cerkvica svete Barbare na Kalvariji, na kateri so pred kratkim obnovili streho. Zdaj iščejo upravljavca, radi bi tudi, da se tam spet izvaja pastoralna dejavnost. Mariborska nadškofija po besedah Gorazda Škrabarja to podpira, a ima poleg finančnih še kadrovske omejitve. Menda pa je interes pri občanih, da bi pomagali s prostovoljnimi prispevki.
Uspešen razpis za sofinanciranje obnove fasad
Kot enega od načinov, kako povišati vrednost nepremičnin in doseči višjo ceno za oddajo v najem, ne nazadnje pa tudi olepšati mesto, navaja sofinanciranje obnove fasad oziroma nepremične kulturne dediščine v mestnem jedru. Škrabar izpostavlja, da je bil odziv na razpis izpred nekaj mesecev zelo dober. Ocenjuje, da tudi zato, ker so se že pred njegovo objavo pogovarjali z upravniki, lastniki in solastniki, da bi preverili interes. Prejeli so 26 prijav, od katerih jih je komisija za sofinanciranje izbrala dvanajst. Gre za starejše stavbe, zlasti v mestnem jedru oziroma na Koroški cesti, v Orožnovi, Poštni in tudi posamezne v Maistrovi, Prešernovi, Aškerčevi ...