Ekipi, ki v UKC Maribor skrbi za neozdravljivo bolne, se je kar smejalo, ko so končno dobili v roke ključe novega električnega avtomobila. Vozilo bo uporabljal mobilni tim enote za paliativo, ki deluje pod okriljem onkološkega oddelka. Pošalili so se, da bo treba zamenjati ljubljanske registrske tablice, nato pa - predvidoma v četrtek - že lahko gredo z njim prvič na teren. Predstojnica onkologije Maja Ravnik je povedala, da bo novi avtomobil pripomogel k lažji organizaciji dela na terenu, je pa spomnila, da si prizadevajo še za dodatno kadrovsko okrepitev enote. "Oskrba je na visokem nivoju, zdaj bo tudi dostopnost bistveno boljša," je dejala.
Vodja mobilne paliativne enote Vesna Ribarič Zupanc je spomnila, da je dostopnost zelo pomembna za njihove bolnike, za katere je vsak prevoz v bolnišnico velik napor. Tedensko z Nevenko Krčevski Škvarč, s katero tvorita enoto, opravita okoli 25 do 30 obiskov. Doslej so uporabljali avtomobil, ki ga je bolnišnici doniral anonimni dobrotnik. Zdaj imajo za teren torej dva. "Ne moremo reči, da bomo zato podvojili število obravnav. Želeli bi si pridobiti še več sodelavcev. Po ocenah zdaj pokrivamo od 10 do 20 odstotkov potreb," je razložila vodja Ribarič Zupanc.
Doma umre toliko ljudi kot prej na oddelku
Enota deluje dve leti. "Zgovoren je podatek, da zdaj v enem mesecu v domačem okolju, kjer si vsi najbolj želimo, umre okoli 30 bolnikov, kar je približno toliko, kot jih je v preteklih letih umrlo na oddelku za onkologijo," je še povedala Vesna Ribarič Zupanc. Vršilec dolžnosti direktorja UKC Vojko Flis je izrazil zadovoljstvo, da je ministrstvo prepoznalo vlogo paliativne medicine in nabavilo osem avtomobilov za mobilne time po vsej državi. To je označil kot "pomemben prispevek veji medicine, za katero ne moremo reči, da smo za njo v Sloveniji dobro skrbeli, lahko bi rekli, da smo jo celo zanemarjali".
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar pa je dejal, da zelo podpira razvoj paliative. "Avtomobil ni velika investicija, je pa pomembna, ker prinaša nov korak k temu, da se paliativa izvaja na domovih. To je pot, po kateri moramo naprej," je dopolnil.
"Po ocenah zdaj pokrivamo od 10 do 20 odstotkov potreb"
Še sedem avtomobilov
Pintar je spomnil na razpravo o evtanaziji, ki je potekala minuli teden v državnem zboru. "Pogledi na to so zelo različni, se pa vsi strinjajo, da je treba narediti korak naprej pri razvoju paliativne oskrbe. Ta je zelo pomembna tudi zato, ker se bolniki, ki neozdravljivo zbolijo, zavedajo, da nikoli več ne bo, kot je bilo, in jih je strah. Da imajo takrat na razpolago paliativno oskrbo in da ta prihaja celo k njim na dom, prinaša tem ljudem veliko olajšanje." Državna koordinatorica razvoja paliativne oskrbe Mateja Lopuh pa je povedala, da bodo v okviru projekta krepitve paliativnih mobilnih timov v prihodnjih tednih predali avtomobile še sedmim enotam po državi.