"Doživeli smo vdor okuženega bolnika v belo območje. Bolnik je bil ob sprejemu negativen, dan kasneje pa pozitiven. To je dober zgled zahrbtne narave tega virusa," sporočajo iz UKC Maribor. Zdravstvenih delavcev že tako primanjkuje, sedaj so morali v izolacijo še dodatni kadri, gre za 20 delavcev. A direktor UKC Maribor pojasnjuje, da so bili na tak scenarij pripravljeni in da imajo dovolj spočitih ekip, ki lahko nadomestijo izpad.
Klinični center je trenutno razdeljen v tri območja; v rdečem so bolniki, ki so okuženi s Covid-19, v belem ležijo bolniki zaradi drugih bolezni, sivo območje pa je vstopni center - tja prihajajo bolniki z nujnimi stanji, ki bi lahko bili okuženi tudi s Covid-19. Okuženi bolnik je vstopil v UKC skozi sivo območje, po prvem testiranju je bil negativen.
{twitter}https://twitter.com/UKCMaribor/status/1243505375652900865{/twitter}
Direktor UKC Maribor Vojko Flis: "V sivem območju, torej ob vstopu v bolnišnico testiramo vse bolnike, za katere posumimo, da bi lahko bili okuženi s koronavirusom, vsekakor pa vse, ki imajo okužbo dihal. Bolnik, ki je bil sprejet, je imel okužbo dihal in je bil ob prvem testu negativen. Dan kasneje smo ga znova testirali in test je bil pozitiven. Temu pravimo t. i. vdor v belo območje. Na take dogodke smo bili pripravljeni, saj vemo, da vseh vstopnih točk v ustanovo ne moremo zelo dobro tesniti. Test namreč lahko pokaže negativen rezultat tudi v obdobju bolezni. 20 zaposlenih je sedaj v izolaciji, prostore smo razkužili. Ker smo se že pred štirimi tedni pripravili na tak scenarij, imamo dovolj spočitih ekip, ki lahko v takem primeru nadomestijo izpad. A to je v naravi virusa, bolnik je lahko v nekem obdobju negativen, pa se kasneje izkaže, da je pozitiven. Temu se tudi v bodoče ne bo možno izogniti, da se bo mimo obrambne linije izmuznil nekdo, ki bo sprva negativen, pa se bo potem izkazalo, da je pozitiven. Seveda pa si tega ne želi nihče od nas, a takšnih primerov bo še kar nekaj."
{twitter}https://twitter.com/UKCMaribor/status/1243439544097218565{/twitter}
Krizni štab UKC Maribor je danes tudi sprejel sklep o aktivaciji faze 5, ki stopi v celoti v veljavo v ponedeljek 30. marca 2020. Razlog je naglo večanje števila Covid-19 pozitivnih pacientov, predvsem tistih, ki potrebujejo intenzivno terapijo, gre pa za ukrep namenjen zaščiti zdravstvenih delavcev, ki so sedaj nujno potrebni. Faza 5 zajema naslednje ukrepe:
- Delujejo le dežurne službe (urgentne operacije in urgentni ambulantni pregledi).
- Ustavi se delovanje vseh ambulant (razen urgentnih).
- Ustavi se ves operativni program, razen nujnih operacij (vključno s karcinomskimi operacijami).
- Ustavi se vsa diagnostika (razen tiste, ki se opravlja v dežurni službi).
- Ambulantno delo se izvaja v obliki telefonskih konzultacij. Prosimo, da navedena navodila in protokole na kontrolnih točkah dosledno upoštevate, pozivajo v UKC
V pogovoru za prilogo V Soboto prof. Maja Rupnik, vodja laboratorija NLZOH tako razloži pasti novega koronavirusa in testiranj nanj: "Testi, ki jih uporabljamo sedaj, so zelo natančni pri pozitivnem rezultatu. Pri negativnem rezultatu pa je tako, da je lahko test danes negativen, ker je virus premalo namnožen in ga je še premalo, jutri pa bo test pozitiven, ker se bo virus dovolj pomnožil, da se bo pokazal na testu. Minus v danem trenutku ne pomeni vedno 100-odstotnega minusa."