Vinska trta ne pozna meja ali zakaj Maribor ne bi bil to, kar je

Barbara Bradač Barbara Bradač
27.05.2019 18:02

Slovenski in hrvaški arhivi združujejo moči na področju vinske dediščine od Prekmurja do Posavja, na Hrvaškem pa od Međimurja do Zagorja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Hiši Stare trte na Lentu so direktorji slovenskih in hrvaških arhivov podpisali pogodbo o sodelovanju v projektu Vino na meji.
Andrej Petelinšek

V projektu Vino na meji, v katerem so se povezali slovenski in hrvaški arhivi, bodo predstavili arhivsko gradivo s področja vinske dediščine, ki ga hranijo v šestih arhivih, in sicer v Međimurju, Varaždinu, Zagrebu, na Ptuju, v Celju in Mariboru, tudi s poudarkom etnološkega vidika življenja ob meji. Da mislijo resno in se na podlagi tega projekta tudi nadejajo rezultatov, so se v Mariboru predstavniki dveh slovenskih arhivov, direktorica Zgodovinskega arhiva na Ptuju je bila odsotna, in treh hrvaških arhivov zavezali k sodelovanju. Pogodbe sicer niso podpisali ob kozarcu vode, so pa kasneje nazdravili z radgonsko ranino, ki je prav tako "obmejna" sorta, saj so jo odkrili v vinogradih na Policah nad Gornjo Radgono.

Za Maribor pomemben projekt

"Projekt je pomemben za Maribor, saj Maribor brez vina ne bi bil takšen, kot je, tudi zaradi naše najstarejše trte. Ljudje so bili od prodaje vina tudi odvisni in, ko je vinogradništvo tu šepalo, je bilo prebivalstvo v slabši poziciji," je povedal Ivan Fras, direktor Pokrajinskega arhiva Maribor, kjer z arhivi na hrvaški strani, predvsem ob meji, že vrsto let zelo dobro sodelujejo. Tokratni projekt bo temeljil predvsem na predstavitvi arhivskega gradiva, ki ga hranijo v vseh šestih arhivih. Končni izdelek projekta bo razstava, ta se skupaj s katalogom načrtuje do konca leta, in bo sledila poglavjem, ki so navdahnjena in prilagojena po tematiki pesmi kantavtorja Tomaža Pengova: Rodovnik vina.

Že tretji skupni projekt

"Meja med Slovenijo in Hrvaško namreč danes dejansko vpliva na razumevanje, da na primer uspevajo na obeh strani meje različne trte ali se pridelujejo različna vina, ki iščejo do uživanja le-tega različne poti, v resnici pa gre za zelo podobne, v veliki meri pa celo enake vsebine in pristope omenjenih tematik," so zapisali v skupni izjavi.
Vino na meji je že tretji skupni projekt slovenskih in hrvaških arhivarjev. Doslej so skupaj izvedli že dva, in sicer Mesta in trgi ob štajersko-hrvaški meji ter Z vlakom čez mejo. S takimi skupnimi projekti namreč želijo pokazati, da so odnosi v ožjem obmejnem prostoru vedno bili dobri in so taki tudi danes ter da so si prebivalci z obeh strani meje zelo podobni, saj jih druži skupna zgodovinska usoda tega prostora, gledano tako s strani težav kot radosti. ​Sicer pa je Hrvaška država, kjer takoj za Avstrijo raste največ potomk Stare trte. Danes potomke Stare trte rastejo na skoraj vseh kontinentih in po številnih krajih. Trenutno jih po svetu raste 86.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta