Precej vznemirjenja že nekaj časa v mestu povzročata uvajanje rumenih vreč za odpadno embalažo in s tem ukinjanje rumenih zabojnikov na ekoloških otokih. Pri mariborski Snagi smo poiskali odgovore na nekaj dilem in vprašanj, ki jih zastavljate bralci.
Prve vreče bodo odpeljali sredi januarja
Rumeno vrečo, v kateri bodo uporabniki z novim letom začeli zbirati odpadno embalažo, uvaja Snaga v individualnih gospodinjstvih, torej tam, kjer ima gospodinjstvo lastno posodo za zbiranje mešanih komunalnih in bioloških odpadkov. Sistem rumene vreče ne velja za individualna gospodinjstva v centru mesta, kjer bodo odpadno embalažo tudi po novem letu še naprej zbirali na ekoloških otokih v zabojnikih z rumenim pokrovom.
"Prve rumene vreče bomo iz mariborskih individualnih gospodinjstev odpeljali v sredini januarja, zato uporabnike znova pozivamo, da pogledajo koledar odvozov odpadkov, ki velja za njihovo gospodinjstvo. Koledarji bodo od 1. januarja 2020 dostopni na naši spletni strani, uporabniki so ga prejeli s položnico v začetku decembra, kadar koli pa jim je koledar na voljo tudi z odčitkom QR- kode, ki je zapisana na njihovi črni posodi (mešani komunalni odpadki). Vreče smo gospodinjstvom, ki bodo embalažo zbirala v rumeni vreči, delili od septembra do konca decembra," pojasnjujejo v Snagi. Brezplačnih rumenih vreč je dovolj za vse letne odvoze (26), če bi jih potrebovali več, pa je nakup možen v informacijski pisarni Snage v Nasipni ulici.
Rumene vreče bodo odvažali enako pogosto kot v primestnih občinah, kjer embalažo v rumenih vrečah individualna gospodinjstva zbirajo že od leta 2015. Torej vsakih 14 dni, spremeni pa se tudi režim odvozov posod za mešane komunalne odpadke - črne posode, ki bo poslej v večjih časovnih razmikih.
Kaj sodi v rumeno vrečo?
V vrečo za odpadno embalažo sodi pravzaprav vse, kar je nekoč služilo kot embalaža (razen embalaža, v kateri so bile nevarne snovi):
• plastična embalaža čistil, pijač in šamponov,
• plastični kozarci,
• vrečke in folije iz polietilena,
• embalaža Tetra Pak,
• pločevinke živil in pijač,
• plastični in kovinski pokrovčki in zamaški,
• cigaretne škatlice.
V vrečah je embalaža bolje ločena
"Na ekoloških otokih v tistih delih Maribora, kjer bodo gospodinjstva embalažo zbirala v rumeni vreči, bomo januarja umaknili zabojnike z rumenim pokrovom, saj bo uporabnikom na voljo rumena vreča, ki jo bomo odvažali neposredno od gospodinjstev. Na teh ekoloških otokih ostajata zabojnik z modrim/rdečim pokrovom, v katerem zbiramo odpadni papir, in zabojnik z belim/zelenim pokrovom, v katerem zbiramo odpadno steklo," povedo v Snagi.
V nasprotju s splošnim prepričanjem gre pravzaprav za državni predpis. Z novelo uredbe o izvajanju obvezne lokalne gospodarske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov je predpisano, da mora izvajalec javne službe odpadno embalažo zbirati od vrat. Raziskava agencije za okolje je namreč pokazala, da na odlagališčih konča kar 65 odstotkov embalaže, ki bi jo lahko, če bi bila pravilno odložena, reciklirali. Tudi sicer komunalna podjetja ugotavljajo, da je embalaža, zbrana v zabojnikih, slabše ločena kot tista, ki jo naberejo neposredno od gospodinjstev.