Mestni svet bo na četrtkovi seji med drugim obravnaval tudi rebalans letošnjega proračuna. Ta na prihodkovni ravni ne bo doživel večjih sprememb, prihodki se namreč zmanjšujejo le za 144 tisoč evrov z 194,63 na 194,48 milijona evrov, večino izpadov predvidenih prihodkov pa bodo nadomestili s prerazporeditvami med postavkami obstoječega proračuna.
Na prihodkovni ravni sicer mestna uprava ne računa več na prihodek od vodne pravice v višini skoraj milijon evrov, saj je država sprejela sklep, da ji letos iz tega naslova pripada le 80 tisočakov. Manj prihodkov bo tudi od davka na promet z nepremičninami (200 tisoč evrov), parkirnin (500 tisoč) ter prispevka okoliških občin za vrtce (358 tisoč), več denarja pa naj bi se v proračun steklo iz naslova najemnin za poslovne prostore (200 tisoč evrov) in komunalnega prispevka (200 tisoč).
Pri parkirninah zmanjkalo pol miljiona evrov
Bo pa občina z rebalansom zagotovila dodatna dva milijona evrov za delovanje vrtcev, 530 tisoč evrov za delovanje šol, 475 tisoč evrov za institucionalno varstvo in 700 tisoč evrov za Šport Maribor. Dodatnih 1,7 milijona evrov subvencij bo šlo še za mestni avtobusni promet in 200 tisoč za gondolo, povečujejo se tudi subvencije stanarin socialno šibkim. Bo pa zato na voljo manj denarja za investicijsko vzdrževanje šol, vrtcev in športnih objektov, medtem ko se določen del stroška za plačilo nabrežja reke Drave prenaša v naslednje leto.
Pri tem v oči bode predvsem pol milijonski izpad prihodka iz naslova parkirnin. "Izračun je bil narejen na osnovi predvidevanj, da se bodo parkirnine uvedle tudi ob sobotah, do česar potem ni prišlo. Ob tem so podražitve bile sprejete kasneje, od načrtovanega. Delno pa je verjetno bilo načrtovanje tudi nekoliko preoptimistično," je na včerajšnjem srečanju z novinarji razliko pojasnila vodja urada za finance Mateja Cekić.
"Po zgledu bolj razvitih mest razmišljamo o souporabi avtomobilov na nivoju cele družine Maribor, od občine, holdinga do vseh javnih zavodov."
Na občini sicer zaradi finančne situacije razmišljajo tudi o nadaljnjih racionalizacijah, med drugim pri avtoparku: "Po zgledu bolj razvitih mest razmišljamo o souporabi avtomobilov na nivoju cele družine Maribor, od občine, holdinga do vseh javnih zavodov," je povedal župan Saša Arsenovič.
Snaga naj oživi azil
Na četrtkovi seji bodo svetniki ob rebalansu proračuna med drugim obravnavali še poslovanje Javnega holdinga Maribor ter odlok o nadaljnjem upravljanju mariborskega zavetišča za zapuščene živali, ki pa ga bo še naprej upravljala Snaga. Kot je poveda Arsenovič, jih glede azila čaka še precej izzivov: "Zato smo okoliške občine pozvali, naj finančno in organizacijsko sodelujejo bolj, kot doslej. Kar se tiče zaposlenih ne bo sprememb, prav tako nam ni potrebno podeliti koncesije, ker je Snaga vmes postala javno podjetje. Izziv je, da prostor okrog azila postane bolj odprt javni prostor, kjer se bomo srečevali še iz drugih razlogov. To bo naloga Snage v prihodnjem letu."