Zakaj bi mariborski župan Saša Arsenovič lahko tožil državo?

Igor Selan Igor Selan
17.12.2024 15:34

Pred četrtkovo sejo mariborskega mestnega sveta: na mizi podražitev odvoza odpadkov, ne pa tudi proračuna za leti 2025 in 2026.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mestni svet bo odločal tudi o podelitvi pooblastila županu Arsenoviču za tožbo zoper državo zaradi podfinanciranosti.
Andrej Petelinšek

Mariborski svetniki bodo na četrtkovi seji med drugim odločali tudi o podražitvi ravnanja z odpadki. Če bodo predlogu Snage sledili, se bo to podražilo za 19,6 odstotka oziroma za 3,5 evra za povprečno gospodinjstvo, pri čemer se bo odvoz bioloških odpadkov podražil za 52 centov, 120-litrske črne posode z mešanimi komunalnimi odpadki pa za 2,98 evra. Povprečno gospodinjstvo bi tako za ravnanje z odpadki namesto dosedanjih 17,85 evra plačevalo 21,35 evra.

Saša Arsenovič: Z davkom od Eurojackpota bomo poravnali dolg do občanov

Kot je na današnjem srečanju z novinarji pred četrtkovo sejo mestnega sveta povedal direktor Snage Vito Martinčič, je razlogov za načrtovano podražitev več, po eni strani jim cene iz različnih razlogov dvigujejo prevzemniki, po drugi strani pa so na trgu padle tudi cene sekundarnih surovin: "Najcenejši ponudnik je ceno za prevzem lahke frakcije povišal za 73 odstotkov, prevzem kosovnih odpadkov se je podražil za 26,3, bioloških pa za 13,44 odstotkov. Hkrati pa se je cena papirja v samo nekaj mesecih znižala za 21, cena stekla pa za 40 odstotkov."

Kot je povedal direktor Snage Vito Martinčič, se cene ravnanja z odpadki dvigujejo zato, ker jim po eni strani cene iz različnih razlogov dvigujejo prevzemniki, po drugi strani pa so na trgu padle tudi cene sekundarnih surovin.
Andrej Petelinšek

Kot je še povedal Martinčič, na višje cene vpliva tudi dejstvo, da Slovenija nima urejenega celovitega krožnega gospodarjenja z odpadki, pri čemer problem predstavlja predvsem dejstvo, da nima zadostnih kapacitet za energijsko izrabo odpadkov.

Se pa mestni svet v četrtek še ne bo seznanil s predlogoma proračunov za leti 2025 in 2026. Ta sta, kot je znano, novembra padla, ker sta bila pripravljena nezakonito, že vnaprej sta namreč predvidevala spremembo zakona o financiranju občin, ki pa še ni bila sprejeta. Župan Saša Arsenovič bo zdaj počakal, da državni zbor prej sprejme novelo zakona: "Januarja in februarja se bo tako občina financirala začasno, kar pa v tej fazi še ne ogroža projektov, ki smo si jih zastavili." 

Prenova avtobusnih linij v Mariboru se znova zamika. Kaj je razlog?

Mestni svet bo odločal tudi o podelitvi pooblastila županu za tožbo zoper državo zaradi podfinanciranosti. To je kot prvi sprožil mestni svetnik Igor Jurišič, a mu ustavno sodišče ni priznalo pravnega interesa. Podfinanciranost mariborske občine traja že dve desetletji, samo letos in prihodnje leto bo Maribor zaradi tega ob 71 milijonov evrov. "Ta razkorak postaja absolutno nevzdržen in prav je, da se to preveri na ustavnem sodišču," je dejal vodja občinske službe za pravne zadeve Mitja Senekovič.

Se pa naj bi končno v kratkem premaknile vsaj zadeve glede začetka gradnje južne obvoznice. Kot je povedal podžupan Samo Peter Medved, naj bi namreč direkciji za infrastrukturo končno le uspelo oddati popolno vlogo za pridobitev gradbenega dovoljena, gradnja bi se tako pomladi vendarle lahko začela.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta