V mariborskem zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca delo poteka po prilagojenem načinu, čeprav se je epidemija koronavirusa uradno končala konec maja. Tako je v ambulantah družinske medicine možno naročanje le po telefonu ali elektronski pošti, ni pa se mogoče naročiti osebno. In kar nekaj kritik je slišati, da jih je težko priklicati, saj telefoni v ambulantah velikokrat zvonijo v prazno, ali so linije zasedene, ali pa klicatelj posluša avtomatski odzivnik. A nekateri pacienti opozarjajo, da je, četudi se z osebnim zdravnikom pogovorijo po telefonu, težko priti do osebne obravnave.
Kljub jezi in nejevolji pacientov v drugem največjem zdravstvenem domu v državi ne bodo organizacijsko spremenili ničesar, saj pravijo, da bi za odpravo ozkih grl pri telefonskem naročanju potrebovali več zaposlenih. A na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se s tem ne strinjajo in menijo, da bi se moral mariborski zdravstveni dom ustrezneje organizirati ter uvesti tehnično rešitev klicnega centra za naročanje in informiranje pacientov in da imajo za to dovolj zaposlenih. Izpostavljajo, da mora izvajalec zdravstvene storitve v primeru telefonske nedosegljivosti pacientu zagotoviti povratni klic še isti dan ali najpozneje naslednji delovni dan.
Pregorevanje telefonskih linij
Jezni so bolniki, ker medicinske sestre v ambulantah po telefonu praktično ne morejo doklicati. Mnogi, predvsem starejši, niso računalniško opismeni, niti nimajo računalnika, da bi poslali elektronsko sporočilo. Tudi njihova pravica dostopnosti do osebnega zdravnika in zdravstvenih storitev s tem ne bi smela biti pogojena.
V zdravstvenem domu pojasnjujejo, da so v času razglašene epidemije vzpostavili info točko, na kateri so svetovali in odgovarjali strokovnjaki, in dodajajo, da so ob ponovnem odprtju in pričetku delovanja vseh delovišč na primarni ravni bili primorani zaposlene, ki so delovali na info točki, vrniti na njihova redna delovna mesta. "S tem se je info točka ukinila, vse breme telefonskih klicev pa je prešlo na ambulante izbranega zdravnika, kjer hkrati fizično obravnavamo pacienta, ob tem pa hkrati delujemo tudi po drugih informacijskih kanalih, kot sta elektronska pošta, telefonski klic. Vse naše ambulante imajo polno glavarinsko zasedenost, pri vsakem zdravniku je vpisanih več kot 1500 pacientov, kar pomeni, da če se vsaj nekaj pacientov dnevno odloči navezati kontakt z ambulanto, telefonske linije pregorevajo," so odgovorili v zdravstvenem domu.
Dodali so, da si tudi zato želijo, da bi se povečali kadrovski normativi na področju primarnega zdravstvenega varstva, saj bi bil s tem po njihovem omogočen še hitrejši servis storitev in obravnav vseh pacientov.
Zahteve po dodatnih kadrih neupravičene
A ZZZS se s takšnim njihovim pojasnilom ne strinja, zahteve po dodatnih zaposlenih pa označijo za neupravičene. V konkretnem primeru menijo, da bi se moral Zdravstveni dom Maribor ustrezneje organizirati ter uvesti tehnično rešitev klicnega centra za naročanje in informiranje pacientov, saj bi s spremembo v poslovanju zagotovili prihranek pri času in kadru, zato menijo, da so zahteve po dodatnih kadrih za uvajanje klicnih centrov popolnoma neupravičene.
"To še posebno velja za enega največjih zdravstvenih domov v državi, saj ima mariborski zdravstveni dom od skupno 980 zaposlenih 140 nezdravstvenih delavcev in 415 delavcev v zdravstveni negi. Poleg tega velja opozoriti, da se je število obiskov pacientov (fizičnih obiskov in obiskov na daljavo, na primer po telefonu) tudi v tem zdravstvenem domu zaradi epidemije covida-19 zmanjšalo, saj so na primer ambulante družinske medicine v maju izvedle za 4211 obiskov pacientov manj kot maja 2019, kar predstavlja 11-odstotno zmanjšanje," so odgovorili pri ZZZS.
Sicer pa še menijo, da bi morali omenjene spremembe v poslovanju (učinkovit klicni center za paciente) uvesti vodstvo zdravstvenega doma (direktor, svet zavoda) in ustanovitelji, med njimi v prvi vrsti Mestna občina Maribor, ki je ključni lastnik tega zdravstvenega doma, saj ima med ustanoviteljicami največ predstavnikov v svetu zavoda.
Pacienti naročeni na pol ure
Mariborski zdravniki družinske medicine pregledajo zdaj precej manj pacientov kot pred izbruhom novega koronavirusa. "V tem času opravijo zdravniki do 15 neposrednih fizičnih obravnav, medtem ko so pred epidemijo obravnavali tudi do 50 pacientov dnevno, odvisno od letnega časa in pojava drugih nalezljivih bolezni (viroze, prehladi, gripa …)," so pojasnili v zdravstvenem domu. Po vsakem pacientu se ambulanta pripravi za naslednji sprejem pacienta po smernicah in ukrepih programa za preprečevanja bolnišničnih okužb in navodil ter po priporočilih strokovne javnosti (NIJZ, ministrstvo za zdravje). Pacienti so tako naročeni na pol ure, je pa to seveda odvisno tudi glede na obseg obravnave.
Kdaj pacient obišče zdravnika
"Pacienti lahko pridejo do zdravnika ob pojavu vseh nenadnih bolezni ali poslabšanju njihovih kroničnih bolezni. Prav tako normalno delujejo v okviru ambulant družinske medicine tudi referenčne diplomirane medicinske sestre, ki obravnavajo kronične bolezni pacientov in v primeru zaznanih odstopanj takoj obvestijo zdravnika in napotijo pacienta na obravnavo. Delo na daljavo je najbolj pogosto namenjeno podaljševanju stalne terapije, izdaji napotnic za kontrolne preglede v specialističnih ambulantah, predpisovanju zdravniških potrdil, odpiranju bolniškega staleža ...," pojasnjujejo v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor.
"V primeru telefonske nedosegljivosti mora izvajalec pacientu zagotoviti povratni klic še isti dan ali najpozneje naslednji delovni dan"
Preprečujejo možen prenos in širjenje covida-19
V mariborskem zdravstvenem domu pojasnjujejo, da morajo glede na epidemiološko situacijo, ki je trenutno v Sloveniji in tudi drugod, izvajati vse potrebne ukrepe in priporočila NIJZ in ministrstva za zdravje o oskrbi in obravnavi pacientov na področju primarnega zdravstvenega varstva. Menijo, da je eden izmed ukrepov, ki se je v času trajanja epidemije izkazal za zelo uspešnega, tudi predhoden kontakt z zdravnikom, ki se, tako odgovarjajo, temeljito pogovori s pacientom, opravi triažo in iz pridobljenih podatkov presodi, ali je potreben obisk v ambulanti oziroma se lahko izda terapija brez neposrednega pregleda.
"Poudariti pa je pomembno, da pacienti seznanijo zdravnika z vsemi svojimi težavami, saj lahko zdravnik le ob obširnem opisu dobi jasno klinično sliko o stanju pacienta. Če pacient jasno izrazi svojo željo po obisku in pregledu v ambulanti, se ga na ta pregled tudi naroči in obravnava," so odgovorili v drugem največjem zdravstvenem domu v državi, kjer izpostavljajo, da so s takšnim načinom delovanja preprečili in še vedno uspešno preprečujejo možen prenos in širjenje covida-19 med samimi pacienti in zdravstvenim osebjem.
Pri ZZZS so še opozorili, da so zaradi obvladovanja nalezljive bolezni covid-19 omogočili tudi tem ambulantam obračun zdravstvenih storitev, ki so bile opravljene na daljavo, torej tudi obračun telemedicinskih storitev, kar vključuje tudi posvet pacienta z zdravnikom po telefonu, video povezavi itd., če zdravnik presodi, da fizični obisk pacienta ni potreben.