Zavod Franko Maribor že deset let pomaga osebam z dolgotrajnimi težavami v duševnem zdravju s strokovno podporo in pomočjo, da lahko samostojno živijo v skupnosti. Desetletnico delovanja so s ponosom in hvaležnostjo proslavili v Vetrinjskem dvorcu, kjer so se predstavili tudi njihovi uporabniki, ki imajo številne in raznovrstne talente. Matjaž je igral na kitaro, Božidar povedal svoje pesmi, Matej pa odigral in v lastni interpretaciji odpel pesem Wish You Were Here.
Uresničujejo pravico do življenja v skupnosti
V Zavodu Franko, ki ga je ustanovila diplomirana socialna delavka Iva Anžlovar, si prizadevajo pomagati posameznikom in posameznicam uresničevati osnovno človekovo pravico, pravico do življenja v skupnosti. "Naša posebnost je, da nudimo individualizirano pomoč na področju, na katerem jo posameznik potrebuje. V osebnem načrtu zastavimo cilje in določimo podporo, ki jo za dosego ciljev potrebujejo. Ne delamo namesto njih, ampak uporabnike krepimo - skupaj kuhamo, skupaj pospravljamo, da se naučijo. Cilji so različni, od boljših odnosov z družino, opravljen vozniški izpit, imamo tudi uporabnico, ki sedaj uspešno dokončuje študij. Pomagali smo ji strukturirati dan, jo malo razbremeniti, z njo se tudi študentke učijo," je pojasnila Iva Anžlovar.
Bistvena je pomoč zavoda pri ureditvi bivalnih pogojev. Prvi so vzpostavili program Odprte stanovanjske skupine - vzpostavljanje oskrbe v skupnost uporabnikom, ki omogoča strokovno podporo in pomoč pri samostojnem življenju v skupnosti v domačem okolju. Med drugim jim pomagajo pri izvajanju vsakodnevnih opravil zase in za bivalno okolje, pomoč pri ureditvi bivalnih pogojev, učijo jih socialnih spretnosti in podobno. Iva Anžlovar pove, da meni, da so še edini, ki imajo program Prehodna stanovanjska skupina. V nekaj najetih stanovanjih, dva najemajo tudi od mariborskega občinskega stanovanjskega sklada, pa lahko živijo uporabniki dve leti. V tem času jih v zavodu opolnomočijo, da pridobijo dovolj samostojnih spretnosti za preselitev v samostojnejše življenje. Oba programa sta vključena v javno mrežo socialnovarstvenih programov in strokovno verificirana pri Socialni zbornici Slovenije.
Ime po italijanskem psihiatru in nevrologu
Zavod Franko je dobil ime po italijanskem psihiatru in nevrologu, ki je predlagal zaprtje psihiatričnih bolnic, poudaril je pomen deinsititucionalizacije in koncept normalizacije. Besede Franca Basaglia je na slovesnosti citirala Iva Anžlovar: "Norost je del ljudi. V človeku hkrati sobivata tako norost kot razum. Družba, da bi veljala za civilizirano, bi morala sprejeti tako razum kot norost."
Na spletni strani je Zavod Franko zapisal, da je Basaglia skozi goriško in tržaško izkušnjo deinstitucionalizacije pokazal, da je institucionalna podpora z zaklenjenimi vrati neuspešna, da se je treba odpirati v skupnost, s skupnostjo povezovati in ljudem zagotoviti toliko podpore in pomoči, da lahko bivajo v skupnosti in se v skupnost vračajo z vsemi pravicami in enakovrednim družbenim statusom kot ostali ljudje v skupnosti.
Ljudje z velikim srcem
Trenutno pomagajo 40 uporabnikom z različnih koncev Slovenije. Če ne bi bilo Zavoda Franko, ti ne bi mogli samostojno živeti, Iva Anžlovar predvideva, da bi jih bilo nekaj nameščenih v socialnovarstvene zavode. Spletli so dobro mrežo, saj jih podpirajo različne občine in strokovne ustanove. "Zavod Franko ste ljudje z velikim srcem," jim je besede namenila direktorica CSD Maribor Marjana Bravc in jim zagotovila podporo centra še naprej. "Vsi smo izjemno ponosni, da imamo tak program v našem okolju. To je pravo poslanstvo socialnega dela," jim je hvaležna.
Zasledujejo koristi posameznika, hkrati pa ohranjajo strokovno držo
Z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so zadnji hip udeležbo odpovedali, a njim in lokalnim skupnostim je Marjana Bravc namenila še nekaj besed s prošnjo, da omogočijo nadaljnje delovanje in razvoj tega programa: "Vemo, kako smo finančno kar naprej odvisni od razpisov. A, če neki zavod deset let odlično izvaja program, bi moral postati stalnica in mu je treba omogočiti ne samo obstoj, ampak nadaljnji razvoj in širitev."
Od začetka delovanja zavod kot partnerja v mestu prepoznava mariborska občina, je povedala Liljana Zorko, vodja sektorja za zdravstveno in socialno varstvo na občini, in se jim zahvalila, da tkejo nevidne in tanke nitke v mestu. Zavod Franko, ki ga vodi Mariborčan Edo Pavao Belak, je sicer prostovoljna nevladna organizacija s statusom v javnem interesu, kjer razvijajo tudi meduporabniško in medsosedsko pomoč in so učna baza Fakultete za socialno delo za bodoče socialne delavke in delavce.