Številne mariborske osnovne šole se borijo z nevzdržnim stanjem prostorov. V več šolah so določeni prostori odprti kljub inšpekcijskim pregledom, ki so pokazali neustrezno stanje. Na nekaterih šolah je to trohneče pohištvo, ki zaudarja, ponekod celo imajo še azbest, spet drugod ne odpirajo oken, ker se bojijo, da bi lahko komu kakšno padlo na glavo, nekatere šole na straniščah nimajo niti tople vode za umivanje rok ali pa zaradi dotrajanosti oken skozi špranje krepko piha. Strokovna komisija za pregled objektov osnovnih šol je že lani opozorila, da je situacija kritična in da je znotraj občinskega proračuna področje osnovnega šolstva zelo podhranjeno. Šole potrebujejo okoli 30 milijonov evrov na področju investicijskega vzdrževanja, opreme in investicij. Letos pa so se povezali tudi starši, saj so jezni, da se varčuje pri osnovnih šolah. Aktiv staršev mariborskih osnovnih šol zahteva, da občina izpelje investicije v šolsko infrastrukturo mariborskih osnovnih šol v minimalnem znesku pet milijonov evrov letno.
Mariborske kandidate za župana smo vprašali, ali bi za investicije v šolsko infrastrukturo namenili vsaj pet milijonov evrov letno, kot to zahteva aktiv staršev mariborskih osnovnih šol. Navajamo odgovore vseh, razen Aleksandra Kamenika (Stranka Aleksandra Kamenika), ki nam odgovorov ni posredoval.
Rok Zalar (Zeleni Slovenije): "Ne vem, če ravno pet milijonov evrov, vendar vsekakor več kot je trenutno, tj. okoli dva milijona in pol. Glede tega je potrebno močno pritisniti na državo, saj pri črpanju sredstev za šole naredi premalo. Problemi se pojavljajo tudi na lokalni ravni pri pripravi projektne dokumentacije, zato je problem širok in ga je potrebno celostno obravnavati."
Franc Kangler (NLS): "Investicije in sanacije v infrastrukturo izobraževalnih institucij so nujno potrebne. Slediti potrebam in okoljski odličnosti z energetsko obnovo javnih ustanov je zelo pomembna naloga župana in mestne uprave. Ob lastnem deležu občine bo pri teh investicijah potrebno ponovno iskati finančna sredstva na resornem ministrstvu, Eko skladu za obnove in prav gotovo kakšnim drugim EU projektom."
Igor Jurišič (Stranka mladih – Zeleni Evrope): "Odgovor je kompleksnejši kot da ali ne. Določene šole zagotovo kličejo po obnovi, vendar še nisem videl nobenega posnetka stanja na terenu, na podlagi katerega bi lahko pripravil prioritetno listo obnovitvenih del ter iskal razpisna sredstva. Šele potem lahko govorimo o porabi sredstev iz proračuna MOM in v kolikor bi posnetek stanja pokazal, da je pet milijonov evrov primeren znesek, bi takšnega tudi podprli."