Pred točno tednom dni smo pisali o zadnjih sobaricah, ki so bile redno zaposlene v družbi Sava Turizem, h kateri so že pred tremi leti pripojili družbo Hoteli Bernardin. Te so se zbrale pred poslopjem hotelskega kompleksa, da bi s stavko izrazile nestrinjanje s prezaposlitvijo k novemu delodajalcu, ki je bil na razpisu izbran kot zunanji izvajalec čiščenja v podjetju v večinski državni lasti. V tem dejstvu je po mnenju sindikata srž problema, saj so se vladne stranke v koalicijski pogodbi zavezale k odpravi outsourcinga v javnem sektorju, kar bi moralo po njihovem videnju veljati tudi za družbe, v katerih ima država lastniški delež. A vlada tega doslej ni naredila niti na večini ministrstev, kaj šele širše v javnem sektorju ali v turističnih družbah. Naslednji dan po stavki so bile sobarice outsourcane.
A pri tem se zadeva ni končala, že včeraj so se v sindikatu vnovič obrnili na vlado, SDH in javnost. Sledilo naj bi namreč še outsourcanje sobaric državnega Istrabenz Turizma, in glej ga zlomka, posel, ki sicer uradno še ni zaključen, naj bi spet dobila Aktiva čiščenje. Ta je po prevzemu dejavnosti čiščenja v UKC Maribor, pridobila še velik kos pogače Savi Turizmu, kjer so poleg Bernardina prevzeli še čiščenje v Termah Ptuj in Zdravilišču Radenci.
Konsolidacija slovenskega turizma postaja interesni peskovnik
Vedno bolj je očitno, da pod vlado Roberta Goloba prihaja do načrtnega omogočanja pridobivanja dobičkonosnih poslov v državnih podjetjih in zavodih izbranemu izvajalcu. Še več, to se dogaja pred očmi javnosti in kljub glasnemu protestu tistih, ki se jih to najbolj dotika - delavcev. Koalicijski stranki Levica in Socialni demokrati, domnevni zagovornici delavskih pravic, sta le nemočni opazovalki dogajanja. Največji vladni stranki sta brez boja prepustili prevzem SDH, zato danes več nimata manevrskega prostora za nasprotovanje dvomljivim potezam.
Delavci so prepričani, da je to posledica usklajenega delovanja ministra za finance Klemna Boštjančiča, sicer nekdanjega predsednika upravnega odbora Save, člana nadzornega sveta Mateja Narata, predsednika uprave Save Turizma Andreja Prebila in družbe Aktiva čiščenje. To so na stavki ponazorili z enim od plakatov, na katerem so narisali omenjene. Aktiva čiščenje je v večinski lasti družbe Aktiva skupina, ta je v lasti MS Holdinga, na čelu katerega je Mihael Strmljan. Aktiva čiščenje je že v letu 2021 ustvarila 18 milijonov evrov prihodkov in 1,2 milijona evrov čistega dobička. Čistega.
Še lani sta Boštjančič in Prebil v državnem zboru na nujni seji komisije za nadzor javnih financ, ki je bila sklicana na pobudo tedanje opozicije, nasprotovala prodaji 43-odstotnega deleža Save potencialnim madžarskim kupcem. Prebil je takrat med drugim zatrjeval, da je družba sposobna izvesti investicijske cikle in poskrbeti za razvoj. Danes si po uradnem stališču vodstva družbe ta očitno ne more več privoščiti niti zaposlitve lastnih sobaric, saj naj bi to predstavljalo preveliko tveganje za podjetje. V letu dni, v katerem je prišlo do globalnega okrevanja turizma, je državni hotelir očitno na psu, a je malo verjetno, da bodo to potrdile tudi številke o poslovanju. Konsolidacija slovenskega turizma postaja interesni peskovnik.