S trpkimi dejstvi smo se Mariborčani seznanili ta teden. Saj ne, da nismo že lep čas vedeli, da je Snagina investicija v sortirnico resno zavožena, a da so nas tako grdo potegnili za nos, si je mislil le malokdo. K že tako alarmantnim informacijam, da so v Snagi iz stroškov investicije namerno izpustili stroške vzdrževanja, zato da ne bi presegli višine stroška investicije, za katero je soglasje podal nadzorni svet družbe, da so pogodbo s Kostakom podpisali, še preden so imeli zagotovljen denar za financiranje investicije in da so absolutno precenili razpoložljive količine odpadkov, ki naj bi jih letno predelali v sortirnici, kar je povzročilo njeno predimenzioniranost, je bilo prilitega še malo pelina. Čeprav nas je ekipa bivšega župana Andreja Fištravca na čelu s svetovalcem Markom Kovačičem in takratnim direktorjem Snage Cvetom Žalikom prepričevala, da bo Snaga s sortirnico ceno ravnanja s tono odpadkov s tedanjih 124 evrov znižala na 95 ali manj, s tem pa položnice za ravnanje z odpadki obdržala vsaj na ravni iz leta 2017, če jih ne celo pocenila, nam je v obraz tresnila informacija, da je za Snago danes ceneje, če sortirnica sploh ne deluje. In da obstaja realna možnost, da se položnice po 68-odstotnem dvigu v zadnjem letu dni v bližnji prihodnosti še podražijo, če bodo razmere na trgu neugodne in bi na razpisu cene diktiral le en prevzemnik.
Pa to še ni vse. Zgoraj omenjeni izračuni so sloneli na pričakovanem 51-odstotnem izplenu uporabnih frakcij iz mešanih komunalnih odpadkov, sortirnica pa danes dosega le šestodstotni izplen! A tudi če bi dosegala pričakovani izplen, to Snagi ne bi kaj dosti pomagalo. Izločene embalaže namreč sploh ne more prodati, saj je v skladu z zakonodajo ta last embalažne sheme. Ker je enaka zakonodaja veljala že v času, ko se je sortirnico načrtovalo, ni nobeno presenečenje, da se današnje vodstvo Snage sprašuje, kako so v podjetju ob začetku investicije sploh razmišljali.
Tako je vse bolj očitno, da se je 17,7 milijona evrov vredna investicija izvedla zaradi investicije same. Zgolj zato torej, da bi se nekateri posamezniki pri tem lahko okoristili. Ob ugotovitvah več revizij se sicer zdi, da policija in tožilstvo ne bi smela imeti pretežkega dela pri procesiranju ovadenih, a presenečenja so pri nas zmeraj mogoča.
Bo pa investicija v sortirnico imela dolgoročne posledice. Ne le zato, ker bo Snaga še najmanj deset let odplačevala kredit zanjo, ampak tudi zaradi izgube zaupanja. Ta se bo izkazala ob vsaki prihodnji večji investiciji v mestu, kjer bo treba zaupati ne le politikom, ampak tudi stroki, saj je ta prvim v primeru sortirnice ves čas "držala štango". Eden takih projektov, ki je pred vrati, je nedvomno sežigalnica, ki po trenutni ocenjeni vrednosti sortirnico prekaša za kar trikrat. Se bomo takrat spet držali za žepe?