Račun za kurjenje plina

Rozmari Petek Rozmari Petek
15.10.2022 02:00

Govorice, ki že tri tedne krožijo med bolj informiranimi ljudmi iz šaleške energetike, nakazujejo, da so menjave v vrhu HSE in posledično tudi v Premogovniku Velenje pred vrati.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Kurjenje plina zaradi varčevanja s premogom ni edini razlog za menjave, ki skorajda vedno sledijo menjavam oblasti, je pa zelo priročen. Tudi prazna deponija (tako majhni kupi izkopanega premoga so dejansko šokantni in prav nič podobni običajnim) je lahko priročen razlog za politične zamenjave. Čeprav bi še najbolj oprijemljiv razlog za zamenjave lahko našli v nenehnem izmotavanju in iskanju izgovorov, ki jih imajo v velenjskem premogovniku v izobilju. Kot je denimo tisti, da zato, ker je država lani določila letnico 2033 kot tisto, ko se bo končala era izkopavanja premoga, zdaj ne morejo slediti potrebam po večjem izkopu. Češ, ker so že prilagodili število zaposlenih. V nekaj mesecih so se adaptirali, medtem ko trdijo, da za vsako spremembo potrebujejo najmanj tri leta? Pa tisti, da glasnega sindikalista niso odpustili zaradi njegovega sindikalnega dela, ampak zato, ker je sindikalno delo opravljal v času bolniške.

Da se nekaj pripravlja, je razbrati iz reakcij obeh bregov. Lansiranje nekaterih šokantnih informacij s strani vrha države ni naključje. Prav pridejo tudi uvozu premoga, proti kateremu zaradi prihajajoče energetske krize čudežno nihče nima več nič povedati (pustimo neko skupino za nadzor, ki jo je imenoval velenjski župan, saj je, sodeč po nekaterih članih, postavljena bolj zaradi videza). Po drugi strani so trenutno tudi v premogovniku povsem zmedeni, kot da bodo lahko s čim sploh zaustavili vrtečo se kroglo. Zdi se, kot da si s pridnostjo in pohlevnostjo poskušajo zaslužiti obstoj (tako poslovodstva kot samega podjetja). Zaradi situacije v Ukrajini imajo odlično pogajalsko prednost, s katero bi lahko podjetje finančno okrepili. Zakaj je ne izkoristijo? Zakaj je ne izkoristi HSE?

Edini slovenski premogovnik in vir energije tako finančno tone vedno globlje in globlje. Cena premoga, ki jo prodajajo edinemu kupcu, TEŠ, je že od leta 2015 nespremenjena in se zaradi poroštva niti ne sme spreminjati. Čeprav so stroški izkopa lignita, ki je vedno globlje in globlje, vedno višji. Brez predujmov in posojil, uradno danih s strani TEŠ, ki tudi ni ravno v zavidljivi kondiciji (kar pomeni, da denar najverjetneje prihaja iz skupine HSE), bi naš še edini rudnik bankrotiral. In zakaj? Ker še vedno poskušajo umetno dokazati, da se je naložba v blok 6 izplačala. Če kdaj, je sedaj končno več kot jasno, da dovolj premoga za njegov optimalni izkoristek ni. Predimenzioniran je. Mar res lahko kdo še verjame, da tega odločevalci pri gradnji bloka 6 niso vedeli? Sploh, ker so nekateri strokovnjaki jasno povedali, da bi bil optimalen manjši.

V tej državi smo že vlagali v banko, da je preživela. Videti je, da bo prej ali slej treba tudi v velenjski premogovnik, če želimo biti v večji meri (brez rudarskih žrtev) energetsko neodvisni. Ne glede na krivce, ki so pripeljali do roba. Koliko pomeni energetska neodvisnost, je žal pokazal Putin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta