Leto 2025 prinaša vlagateljem kompleksno politično in ekonomsko okolje. Geopolitične napetosti, nižanje obrestnih mer, prilagoditve v odnosih med ZDA, EU in Kitajsko ter protekcionistična politika Donalda Trumpa bodo ključno vplivali na trge.
Trump je s svojo napovedjo 100-odstotnih carin za članice BRICS, ki bi podprle novo valuto za zamenjavo dolarja kot rezervne valute, sprožil odziv trgov, kjer je nekoliko pridobil ameriški dolar, predvsem pa je to predstavitev, s kakšnim tonom bo deloval v prihajajočem mandatu. Omenjene tarife vplivajo na izvoz blaga BRICS v ZDA. Iran, Združeni arabski emirati (ZAE) in Rusija pošljejo tja manj kot tri odstotke izvoza blaga in storitev. Iran in Rusija sta že pod sankcijami, ZAE pa lahko preusmeri ključne surovine na druge trge. Brazilija kot izvoznica surovin lahko zlahka najde kupce drugod. Kitajska pričakuje carine, zato dodatnega šoka ni pričakovati. Indija ZDA obravnava kot zaveznico proti Kitajski, kar izključuje pretirano ostre tarife. Etiopija, nova članica BRICS, pa za zdaj nima večjega vpliva.
Evro se sooča s pritiskom tudi zaradi političnih napetosti v EU, zlasti v Franciji, in špekulacij o nadaljnjih znižanjih obrestnih mer pri Evropski centralni banki (ECB). Trgi pričakujejo nadaljnje znižanje, kar krepi možnosti za dosego paritete z dolarjem. Na drugi strani se dolar krepi. Močnejši dolar bo ustvarjal pritisk na države z dolgom v dolarjih, medtem ko bodo ameriške obveznice in delnice ostale privlačne za vlagatelje.
Trumpovi toni prihajajočega mandata
Poleg političnih odločitev bodo globalne trende oblikovali tudi širši izzivi, kot so tehnološke spremembe in inflacija. Centralne banke bodo morale tehtati med ohranjanjem inflacije pod nadzorom in podporo gospodarski rasti. Kombinacija makroekonomskih sprememb in negotovosti bo od vlagateljev zahtevala preudarnost, informiranost in prilagodljivost za učinkovito upravljanje naložb.
Podjetje Salesforce je ta teden pritegnilo pozornost s četrtletnimi rezultati, ki so presegli pričakovanja analitikov. Po objavi rezultatov je tečaj delnice v predtrgovanju poskočil za 13 odstotkov. K temu je največ prispeval njihov novi produkt Agentforce, ki avtomatizira naloge z uporabo umetne inteligence in postaja osrednji del strategije podjetja. Izvršni direktor Marc Benioff je ob tem napovedal nove zaposlitve, kar je zanimivo, saj so pred kratkim zmanjšali število zaposlenih.
V prihodnjem tednu bodo svoja četrtletna poročila objavila tudi podjetja Broadcom, Oracle, Costco Wholesale Corp. in Adobe Inc. Analitiki bodo pozorno spremljali njihove rezultate, saj bodo ti vplivali na tržne trende in naložbene odločitve v tehnološkem in maloprodajnem sektorju.
Poleg tega bo naslednji teden pomemben tudi z makroekonomskega vidika, saj bo objavljen ameriški indeks cen življenjskih potrebščin (CPI), ki bo ponudil vpogled v inflacijske trende in morebitne prihodnje ukrepe Ameriške centralne banke (Fed). Prav tako se pričakuje odločitev Evropske centralne banke (ECB) glede morebitnega znižanja obrestnih mer, kar bo vplivalo na evropske finančne trge in valutne tečaje.