Bruselj je predstavil pravno podlago za uvedbo digitalnega evra: Tudi to je gotovina, samo v drugačni obliki

Darja Kocbek Darja Kocbek
06.07.2023 06:01
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Predstavljamo si, da bo v prihodnosti digitalni evro sobival z obstoječimi kovanci in bankovci," pravi Marko Pahor, viceguverner Banke Slovenije. 
"Predstavljamo si, da bo v prihodnosti digitalni evro sobival z obstoječimi kovanci in bankovci," pravi Marko Pahor, viceguverner Banke Slovenije. 
Arhiv Banke Slovenije
Digitalni evro kot centralnobančni denar je gotovina, samo njegova pojavna oblika je drugačna, pravijo v Banki Slovenije. Digitalni evro, ki bi ga kot digitalno valuto izdal Evrosistem, bi uporabnikom omogočal plačevanje po celotnem evrskem območju in bi bil univerzalno sprejeto plačilno sredstvo, podobno kot je to danes gotovina.

Pa vendar - a so pomisleki, da bi izdaja digitalnega evra ustvarila eno najnevarnejših političnih skušnjav in dala vladam moč, da nadzorujejo finančno življenje državljanov, upravičeni?

Kanadski primer že kaže, kako je mogoče finančni sistem uporabiti proti tistim, ki protestirajo zoper vladajočo politiko.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta