Direktor prodornega podjetja Alba iz Slovenj Gradca: Ko naročiš avto, ga čakaš kot dojenčka

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
23.02.2022 06:00

Orodjarsko in inženirsko podjetje Alba ne nastopa pogosto v javnosti, a je skromnost odveč,
saj se z več kot 100 zaposlenimi skoraj 20 let uspešno kosa z razmerami na avtomobilskem trgu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Proizvodna linija za avtomobilski interier pod drobnogledom vodje proizvodnje Zvoneta Širnika, še preden jo odpeljejo k naročniku 
Tomaž Ranc

Orodjarna & inženiring Alba, d.o.o., orodjarstvo, izvira iz slovenjgraškega podjetja Johnson Controls. Potem ko je to izločilo vse dejavnosti, ki niso bile povezane s proizvodnjo pene, je orodjarje prevzel nemški lastnik, družina Naue.

Vrženi v vodo sledili multinacionalkam

"Začeli smo leta 2003 s 53 ljudmi. Ob izločitvi je k nam šla cela skupina, od projektive do izvedbe. Ker smo bili prej znotraj sistema Johnson Controls, smo imeli dostop le do njegovega dela in omejen potencial, ko smo bili vrženi na trg, smo se začeli ukvarjati s prodajo in pridobivati nove kupce. Začetki so bili hudi. Ko so na primer prišli tuji kupci, niso verjeli, da smo zunanji in samostojni, z odkupom zemljišč od Nove opreme, širitvijo in svojim vhodom pa so se zadeve izboljšale, tako da danes skoraj ni avtomobila v Evropi brez vsaj enega dela, izdelanega z našim orodjem, Trenutno nas je 108, ker smo prevzeli še serijski Porschejev program slovenjgraškega Adienta, ki se izteče 2024," razlaga direktor Albe Branko Pogorevc.

Od načrta in izvedbe do montaže orodij in robotiziranih linij za avtomobilsko industrijo 
Tomaž Ranc

Skoraj stoodstotno so vezani na tuje trge, sledijo izpostavam multinacionalk po svetu, je povedal vodja prodaje Jani Primik, ki je v dneh našega obiska pridrvel s Slovaškega. "Potem ko smo bili interni dobavitelj za Johnson, smo se morali znajti po svoje in si najti svoje kupce in trg. Začeli smo s proizvodnjo malih orodij, pretežno za vzglavnike in rokonaslone, nadaljevali z večjimi za sedeže, zdaj pa delamo tudi že celotne linije z orodji za določen tip avtomobilskega sedeža. Ko so, na primer, audi Q5 izdelovali v Mehiki, smo izdelali orodje tudi za tisto tovarno, prav tako je Mehika za nas zanimiv trg. Imamo preko 20 inženirjev, in ko dobimo naročilo, naredimo razvoj, izdelamo linijo, vse zmontiramo in pregledamo, tudi prve izdelke naredimo pri nas, nato pa linijo demontiramo, naložimo na tovornjake, v kontejnerje, na ladje in jo pri kupcu tudi postavimo," opiše Primik. Te dni so aktualne montaže na Češkem, v Rusiji, nato jo načrtujejo v Nemčiji in drugje.

Orodja in linije za avtomobilsko industrijo 
Foto: Tomaž Ranc

Orodja, robotizirane linije in tudi serijski deli

V Albi izdelajo orodje za praktično vse, česar se dotikamo v avtomobilu, na primer za mehke poliuretanske dele, na katerih sedimo, za vzglavnike, obloge vrat, armaturne plošče. Ob proizvodnji orodij in robotiziranih linij pa kot tretji potencialni steber vidijo proizvodnjo serijskih avtomobilskih delov, penastih delov ali gotovih izdelkov, znanih iz Adienta. "Smo druga linija dobaviteljev, zato sami do avtomobilista redkokdaj pridemo, vendar bi radi postavili del serijske proizvodnje delov. S programi, kot je omenjeni Porschejev, prihajamo do izvora projektov, ampak to steno je težko prebiti, zato je potencial težko oceniti. Slovenija je relativno draga, pariraš lahko samo z avtomatizacijo, vrhunsko kvaliteto in kratkim časom izdelave. Priti bi morali do programa, s katerim bi izdelali najmanj 10.000 kosov na dan, le v tem primeru pokriješ fiksne stroške s to malo dodano vrednostjo, ki jo dobiš z izdelkom," razmišlja Pogorevc. Zaprtje slovenjgraške enote Adienta, ki je bil v prvi liniji dobaviteljev teh delov za avtomobilsko industrijo, je za Albo pomenilo le spremembo lokacije dobave orodij.

Lani so v Albi ustvarili skupno okoli 10,5 milijona evrov prihodkov in tudi nekaj dobička, vendar direktor opozarja, da so zadnji dve leti pri prihodkih nekoliko stagnirali in da dodana vrednost pri orodjih pada, pred 15 leti so orodja lahko prodajali po višjih cenah kot danes, ko jim te zbijajo zlasti Kitajci. "Kitajcev ni mogoče podcenjevati, na nekaterih področjih so na povsem enaki ravni kot zahodne firme, pri čemer imajo zaledje delovne sile. Mi pa smo spraznili Srbijo in Bosno, delavci so šli preko nas v druge evropske države. Vzeli bi jih še več, ampak jih ni," na kadrovsko sliko opozarja Pogorevc.

Ob proizvodnji orodij in robotiziranih linij kot svoj tretji potencial vidijo v proizvodnji serijskih avtomobilskih delov, penastih delov ali gotovih izdelkov, znanih iz Adienta. 
Tomaž Ranc

Lažje do inženirja kot orodjarja

Ker prostih kadrov tehničnih profilov na trgu ni, jih delodajalci v Sloveniji pulijo drug drugemu. "Težko je. Ko se danes mladi odločijo, enostavno odidejo, saj gledajo drugače kot mi starejši, ki smo tukaj pognali korenine. Sicer zaposlenim ponujamo stabilne delovne razmere s fleksibilnim delovnim časom, plače so stimulativne s 30-odstotnim variabilnim delom, ki pa ga je prav tako treba prislužiti, da ga lahko deliš. Skupna masa za plače je pri nas 360.000 evrov (bruto bruto), povprečna plača je okoli 3000 evrov (bruto bruto). Okoli 30 odstotkov zaposlenih ima visokošolsko diplomo, sledijo jim tehniki in orodjarji. Ta trenutek prej dobimo inženirja kot orodjarja, rokodelcev je zmeraj manj. Naši šolski sistemi so naravnani na previsoke stopnje izobrazbe, zato želi vsak še naprej," opaža direktor.

Proizvodnja orodij v Slovenj Gradcu 
Tomaž Ranc

Da bi si zagotovili kader, štipendirajo 13 mladih, povečini otrok zaposlenih, s čimer krepijo tudi družinsko pripadnost podjetju. Tudi sicer je skupina Alba s 350 zaposlenimi v družinski lasti, zdaj jo vodi že tretja generacija družine Naue. Njena največja enota je v Forstauu pri Schladmingu v Avstriji, sicer pa ima podjetje tudi v ZDA, joint venture pa tudi v Indiji in na Kitajskem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta