Evropska centralna banka pripravlja "teren" za uvedbo digitalnega evra. Kakšne prednosti bi prinesel potrošnikom?

19.08.2021 06:00
Kakšne prednosti bi digitalni evro prinesel uporabnikom? Se ECB z njim odziva na uspeh bitcoina in drugih kriptovalut?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Evrosistem zaradi morebitne uvedbe digitalnega evra ne namerava odpraviti gotovine. 
EPA

Evropska centralna banka (ECB) razmišlja o uvedbi digitalnega evra, a postopek njegove morebitne uvedbe bo trajal več let. Oktobra letos se začne šele raziskovalna faza, ki bo trajala do (predvidoma) 30. septembra 2023, v tem času bodo preverili različne koncepte morebitne nove valute. Kot so sporočili iz Banke Slovenije, "sam začetek raziskovalne faze ne pomeni, da bo digitalni evro tudi izdan". Dokončno odločitev bodo sprejeli ob zaključku raziskovalne faze. "Ob ugodnem razpletu dogodkov bi lahko bil digitalni evro izdan okoli leta 2025." Od obstoječih digitalnih plačilnih rešitev se bo razlikoval predvsem po tem, da bo predstavljal netvegano terjatev imetnika digitalnega evra neposredno do Evrosistema, torej mimo bank in drugih finančnih institucij.

 

​Digitalni evro se bo neprestano razvijal

Kakšne prednosti bi prinesel digitalni evro potrošnikom in drugim uporabnikom (podjetjem ...)? "Pričakujemo, da se inovacija, kot je digitalni evro, lahko izkaže za pomembno predvsem v prihodnosti. Menimo, da se bo digitalni evro neprestano razvijal, pri razvoju storitev, temelječih na digitalnem evru, pa bi lahko pomembno vlogo odigrali finančni posredniki (zasebni sektor), ki jih namerava Evrosistem vključiti v distribucijo digitalnega evra. V zvezi s tem je eden izmed ciljev Evrosistema razviti fleksibilno, standardizirano in nadgradljivo platformo za izdajo digitalnega evra," so sporočili iz Banke Slovenije. Ali morebitna uvedba digitalnega evra predvideva postopno odpravo gotovine? "Evrosistem zaradi morebitne uvedbe digitalnega evra ne namerava odpraviti gotovine. Zavedati se je namreč treba, da vseh lastnosti gotovine oziroma načinov uporabe ni mogoče oziroma ni niti smiselno preslikati v digitalno obliko."

Po mnenju Anje Blaj, predsednice društva Blockchain Think Tank Slovenia, gre ECB z uvedbo digitalnega evra v korak s časom in v smer brezgotovinskega poslovanja. "Digitalni evro ni nujno odziv na vzpon kriptovalut, je pa vsekakor zanimivo spremljati pogovore in raziskave, ki jih izvajajo centralne banke po vsem svetu, saj se mnoge v času digitalizacije spogledujejo tudi s tehnologijo veriženja blokov." Kriptovalute so po njenih besedah zanimive zaradi protokolov, na katerih slonijo, in zaradi mnogovrstnih naprednih rešitev, ki so jih prinesle uporabnikom. "Bitcoin je nemara ena najbolj poznanih kriptovalut, ni pa nujno ena najbolj zanimivih inovacij, ki jih je prinesel svet decentralizacije. Poleg samih kriptovalut so predvsem zanimive tudi denarnice, menjalnice, poboti ter raznolikost transakcij in izvedenih finančnih instrumentov, ki so na voljo posameznikom. Mnenje skupnosti Blockchain Think Tank Slovenia je, da se lahko centralne kot tudi komercialne banke naučijo veliko novega od t. i. DeFi-ja oziroma decentraliziranih financ."

PREBERITE TUDI: (KOMENTAR) Meme ekonomija

 

​Kot gotovina, a digitalno

Na vprašanje, kakšna bo morebitna prednost digitalnega evra v primerjavi z dosedanjim evrom, ki že sedaj omogoča brezgotovinske transakcije, Anja Blaj odgovarja, da želi ECB z digitalnim evrom omogočiti identično poslovanje, kot ga trenutno omogoča gotovina - torej brez potrebe po povezavi z internetom. "Ob tem je v Evropi za razliko od drugih razprav centralnih bank mnogo bolj prisotna želja po zagotavljanju zasebnosti in varovanju osebnih podatkov bančnih komitentov. Načeloma pa so največje prednosti digitalnega evra ravno nabor različnih informacij o plačilih, vzorčenje podatkov in posledično možnost prilagajanja sistema potrebam uporabnikov, spreminjanje obrestnih mer, obtoka denarja ... S tovrstnimi podatki bi države oziroma Evropska monetarna unija lahko izboljšala pretok informacij in fiskalno oziroma monetarno politiko prilagodila stanju na trgu mnogo bolje, kot je to počela do sedaj s posrednimi podatki."

Anja Blaj meni, da nacionalne valute zaradi inovacij, ki jih v finančni sektor prinašajo kriptovalute, niso ogrožene, se bodo pa nacionalne države morale pripraviti in se tudi same bolje spoznati s tovrstnimi rešitvami. "Moja želja ob vsem tem pa je, da tako države kot privatni akterji tehnologijo uporabijo odgovorno in naredijo vse, kar je v njihovi moči, da se tehnologija ne zlorabi za doseganje nelegitimnih ciljev."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta