Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) je predstavilo, katere vse oblike razvojnih spodbud in javnih razpisov, na katerih bodo lahko kandidirala podjetja in drugi upravičenci, bodo na voljo letos. Slovenskemu gospodarstvu bo tako na voljo dobrega 646,5 milijona evrov, ki jih ministrstvo, kot je dejal minister Zdravko Počivalšek, zagotavlja iz treh virov, in sicer največ iz načrta za okrevanje in odpornost, nekaj iz kohezijske ovojnice Operativnega programa 2014-2020, del iz programa React-EU, v manjšem obsegu pa iz slovenskega proračuna. Poleg tega bodo podjetjem na voljo še programi in ukrepi izvajalskih organizacij, in sicer v višini 289 milijonov evrov, ki jih bodo zagotovile te organizacije.
"Slovensko gospodarstvo se je tako kot vsa gospodarstva po svetu v zadnjih dveh letih soočalo s krizo pandemije, je pa danes močnejše in bolj robustno kot pred krizo," je ob predstavitvi spodbud dejal minister Počivalšek in spomnil, da je vlada gospodarstvu skozi deset sprejetih paketov protikoronske pomoči zagotovila 2,3 milijarde evrov, od tega milijardo zgolj za turizem. "Poleg tega je ministrstvo ponudilo 616 milijonov evrov razvojnih sredstev preko razpisov, vse to je pa doprineslo k boljši kondiciji in tudi zato smo dosegli nadpovprečno gospodarsko rast, ki je znašala skoraj sedem odstotkov, zaposlenost pa je rekordna," je še dejal minister in poudaril, da je za spodbujanje nadaljnje rasti treba aktivnosti še okrepiti.
"Z letošnjimi spodbudami želimo v gospodarstvu intenzivno spodbuditi investicijski cikel za zeleni in digitalni prehod"
Od denarja, ki bo na voljo, je 485 milijonov nepovratnih, 161,5 milijona pa povratnih sredstev. Denar bo na voljo preko agencije Spirit Slovenija, preko Slovenskega podjetniškega sklada in preko SID banke, izplačila pa bodo lahko sledila v več letih, odvisno od trajanja posameznega projekta. Za določena nepovratna sredstva bodo za razliko od prejšnjih let letos lahko kandidirala tudi velika podjetja.
"Z letošnjimi spodbudami želimo v gospodarstvu intenzivno spodbuditi investicijski cikel za zeleni in digitalni prehod," je izpostavil minister in dodal, da ministrstvo pri tem zasleduje štiri glavne cilje: povečati želi produktivnost in s tem položaj, moč in vpliv slovenskih podjetij v globalnih in domačih verigah vrednosti; spodbuditi želi medsebojno povezovanje podjetij in s tem prenos znanja, inovacij in razvojnih idej v prakso, ustvariti želi kakovostna delovna mesta v Sloveniji z višjo dodano vrednostjo in zagotoviti skladen razvoj vseh slovenskih regij.
V primerjavi z lanskim letom bo letos ministrstvo ponudilo gospodarstvu skoraj še enkrat več nepovratnih sredstev. Z ukrepi bo ministrstvo podprlo več področij:
- največ bo namenilo razvoj turizma 141,1 milijona evrov (21,8 odstotka denarja),
- podjetništvu in internacionalizaciji 117,3 milijona evrov (18,1 odstotka),
- raziskavam, razvoju in inovacijam 107,5 milijona evrov (16,6 odstotka),
- investicijam za večjo produktivnost 88,5 milijona evrov (13,7 odstotka),
- regionalnemu razvoju 76 milijonov evrov (11,8 odstotka),
- digitalizaciji je namenjenih 56,5 milijona evrov (8,7 odstotka),
- lesno predelovalni industriji 29,6 milijona evrov (4,6 odstotka),
- energetski učinkovitosti 16,8 milijona evrov (2,6 odstotka)
- krožnemu gospodarstvu 10,8 milijona evrov (1,7 odstotka) in
- urbanemu razvoju 2,4 milijona evrov (0,4 odstotka).
Teh 646,5 milijonov evrov ne vključuje spodbud iz naslova evropskih strukturnih skladov ter sklada za pravični prehod za obdobje 2021-2027. To bodo še dodatna finančna sredstva za gospodarstvo, glede katerih pa se Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko še usklajuje z Evropsko komisijo, je še dejal minister. Ministrstvo pričakuje, da bo letos zaključen proces priprave programa in pravnih podlag, zato da bi prihodnje leto že začeli s spodbudami tudi iz teh virov.