Hitro rastoča podjetja predstavljajo 5,8 odstotka vseh podjetij, zaposlujejo 23,8 odstotka vseh delavcev v državi in so dosegla 26,6 milijard evrov čistih prihodkov od prodaje, razkriva statistika Ajpesa, ki je na podlagi javno objavljenih letnih poročil gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov posameznikov, v skladu z metodologijo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, tudi letos pripravil seznam hitro rastočih podjetij za obdobje 2016-2020.
Veseli, da toliko hitrorastočih podjetij kot v minulem petletnem obdobju ni bilo še nikoli doslej, nekaj zaslug za to pa gre gotovo pripisati tudi pandemskemu letu, ki je za nekatera podjetja ponudilo izjemne možnosti rasti. A nekaj so priložnosti, nekaj drugega pa način, kako jih izkoristiti na najboljši možen način. "V fazi hitre rasti smo se v našem podjetju odločili, da kujemo železo, dokler je vroče, in smo zatorej marsikateri pristop ubrali neklasičen oziroma izven ustaljenih norm," razlaga Mic Melanšek, soustanovitelj in direktor podjetja Hooray Studios, ki je uspelo po svetu s personaliziranimi otroškimi knjigami pod blagovno znamko Mali junaki.
Počeli drugače, kot svetujejo knjige o podjetništvu
"Čutili smo, da imamo v rokah izjemno priložnost in tega vlaka nismo ustavili, čeprav bi marsikatera knjiga o podjetništvu to toplo priporočala," pravi Melanšek in, ko se ozira nazaj - čeprav je podjetje še zmeraj v fazi rasti -, pravi, da so ves čas kolobarili, saj so morali zaradi hitre rasti resurse ves čas locirati tja, kjer so se pokazale največje priložnosti, druge stvari pa dati malce na stranski tir. "V enem trenutku je bila priložnost v novih produktih, kjer smo zadeli zlato žilo s produkti za odrasle, kasneje je bila v odpiranju novih trgov, ki so nam zagotovili manjšo volatilnost čez leto, v zadnjem času se posvečamo predvsem sistematizaciji in iskanju 'sweet spota' med procesi in kreativnostjo," razlaga, kje so zdaj.
"Postajamo bolj zreli, modri glede odpiranja novih trgov, ampak nekatere stvari te vedno presenetijo"
Izrazito izvozno naravnani so tudi v podjetju Geneplanet, ki ga je ustanovil in ga vodi Marko Bitenc. "Ta naša izvozna naravnanost pomeni, da moramo iz majhne Slovenije organizirati vso prodajo in tudi rast za 35 do 40 držav po svetu, organizirati tudi delo štirih podružnic, hčerinskih družb, ki jih imamo v drugih državah. Organizirati globalno rast je največji izziv," pravi Bitenc o skupini, ki zdaj zaposluje že 200 ljudi, število pa je v zadnjih letih strmo naraščalo. Iz Slovenije morajo organizirati tudi celotno ekipo na Poljskem, procese, zaposlitve, poslovne modele, "ključno je to vse združiti pod eno streho, da te stvari delujejo".
Sogovornik pravi še, da je bilo z vidika rasti v zadnjih petih do desetih letih ključno organizirati operacije tako, da zdaj aktivnosti v vseh državah potekajo nemoteno. "Procesi so ključni, lažje je, da si prisoten v eni večji državi, kot pa da si izbereš manjše države - pa čeprav naši trgi v resnici niti niso tako majhni -, a pri nas so predvsem specifični in prodaja na teh trgih je za nas izziv, kot bi v teh država ustanovili nova podjetja," razlaga.
Hitra rast šibi temelje
Na vprašanje, ali se je morebiti kakorkoli mogoče pripraviti na hitro rast, Bitenc odgovarja, da je seveda nekatere stvari mogoče narediti bolj pametno: "Tudi mi zdaj delamo bolj pametno, kot smo še pred nekaj leti. Ampak včasih so stvari, na katere se ne moreš pripraviti. Postajamo bolj zreli, modri glede odpiranja novih trgov, ampak nekatere stvari te vedno presenetijo."
"Smo se 'potegnili', sedaj pa krepimo telo"
Oziroma, kot slikovito ponazori Mic Melanšek: "Seveda se hitra rast najbolj pozna pri šibenju temeljev. Ko smo se fantje v srednji šoli 'potegnili', so vsi zdravniki opozarjali na hrbtenico in kako pametno bi bilo sedaj hoditi v fitnes in krepit te mišice. No, isto je z nami. Smo se 'potegnili', sedaj pa krepimo telo."
Zmagovalec z rekordno, 39.432-odstotno rastjo prihodkov
S skoraj 450 prijavami, vključno s štirimi podjetji iz Slovenije, je letošnji izbor Technology Fast 50, ki ga organizira Deloitte Srednja Evropa, zabeležil najkonkurenčnejše leto v svoji 22-letni zgodovini. Deloitte v okviru natečaja vsako leto pripravi lestvico 50 najhitreje rastočih zasebnih in javnih tehnoloških podjetij v regiji na podlagi najhitrejše rasti prihodkov. Na izbor, kjer so v glavni kategoriji Fast 50 tekmovala srednjeevropska podjetja iz devetih držav in šestih sektorjev, se je letos prijavilo več podjetij kot kdaj koli prej. Udeleženci so v povprečju zabeležili 2278-odstotno rast (lani 1460-odstotno rast), zmagovalec, češki fintech pionir FTMO, pa je med letoma 2017 in 2020 zabeležil rekordno, 39.432-odstotno rast prihodkov in tako postal tudi najhitreje rastoče podjetje v 22-letni zgodovini tekmovanja.
In kak je torej nasvet za to, da lahko podjetniki tudi ob nagli rasti ohranjajo potrebni fokus na poslovanje? "Vedno rečem, da je nasvet številka ena ta, da moraš biti vztrajen, na nek način trmast. Kajti desetkrat padeš, da enkrat potem nekaj deluje. In zavedati se je treba tudi, da ni nič narobe, da ti velikokrat spodleti, da ti potem enkrat uspe," še pravi Marko Bitenc.