Kaj bo s krediti? Banke bodo pri pomoči uporabile izkušnje iz koronske krize

Darja Kocbek Darja Kocbek
10.08.2023 11:48

Na voljo imajo moratorij oziroma odlog odplačevanja kredita, reprogram kredita, prevzem dolga in spremembo datuma plačila mesečne obveznosti

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vsi plačilni nalogi z valuto 14. avgust 2023 (tudi nalogi za nakazila plač) bodo poravnani kot na običajen delovni dan.
Foto: Robert Balen

Banke se bodo pri pomoči gospodinjstvom in podjetjem, ki so zaradi poplav utrpela škodo, naslonile na izkušnje iz časa epidemije novega koronavirusa. Na Združenju bank Slovenije (ZBS) pojasnjujejo, da so Banki Slovenije posredovali pobudo oziroma prošnjo "za regulatorno podporo pri pripravi rešitev za prizadete v poplavah". Prosijo predvsem za rešitve za bonitetno obravnavo strank v primerih, ko te potrebujejo moratorij na odplačila dolga ali druge oblike restrukturiranja dolga. Prav tako pričakujejo rešitve glede vrednotenja zavarovanj. Ministrstvu za finance pa so poslali predlog za sprejem sistemskih ukrepov za pomoč kreditojemalcem (garancije za moratorije in zagotavljanje likvidnosti).

"Trenutno še poteka zbiranje informacij o višini škode in številu komitentov (pravnih in fizičnih oseb), ki bodo potrebovali pomoč," so pojasnili na ZBS. Šele, ko bo mogoče oceniti škodo, to je po osnovnem očiščenju razdejanja, bo po njihovih besedah v sodelovanju z vsemi moč opredeliti morebitno potrebo po sistemskih ukrepih in sprejeti odločitev, kateri bi bili najbolj potrebni oziroma učinkoviti.

V Banki Slovenije ocenjuje ali bodo potrebni sistemski ukrepi

V Banki Slovenije so za STA povedali, da so okrepili dialog z bankami in hranilnicami, ki imajo edine redne neposredne stike s svojimi komitenti. "Od njih pričakujemo, da aktivno pristopijo k svojim komitentom in ocenijo, kakšne bodo posledice za prizadete komitente. Pričakujemo tudi nabor ukrepov, ki jih načrtujejo banke za naslavljanje nastalih razmer," so zapisali. Zatrdili so še, da bodo na podlagi zbranih informacij iz bank ocenili, ali so potrebni tudi sistemski ukrepi.

V ZBS ob tem pravijo, da banke in hranilnice že same oblikujejo lastne sheme ukrepov za pomoč pri sanaciji posledic poplav in gospodarstvu ter hitro zagotavljanje nove likvidnosti (na primer z ugodnejšimi posojilnimi linijami za podjetja in prebivalstvo, donacije občinam …). Po potrebi bodo omogočile tudi moratorije. "Prizadeti morajo za odlog plačila svojih obveznosti banko ali hranilnico zaprositi na način, kot to sicer običajno velja za postopke moratorijev," so na ZBS pojasnili za Večer.

NLB poziva kreditojemalce v težavah naj se čim prej oglasijo

Na NLB občanom kreditojemalcem, ki se bodo soočali s težavami pri odplačilu kredita, svetujejo, da se čim prej oglasijo v banki. "Banka jim bo pomagala pri izbiri najprimernejše rešitve, pri čemer bo upoštevala realne možnosti kreditojemalca za nadaljevanje rednega odplačevanja kreditnih obveznosti," so pojasnili. Na voljo imajo moratorij oziroma odlog odplačevanja kredita, reprogram kredita, prevzem dolga in spremembo datuma plačila mesečne obveznosti.

Moratorij je namenjen predvsem tistim kreditojemalcem, ki so zaradi spremenjenih okoliščin ugotovili, da določeno obdobje ne bodo mogli pravočasno poravnavati svojih pogodbenih obveznosti. Reprogram pomeni spremembo odplačilne dobe (podaljšanje) in/ali spremembo višine mesečne obveznosti. Prevzem dolga pomeni, da zaradi zmanjšane kreditne sposobnosti ali zaradi kateregakoli drugega vzroka lahko odplačilo kredita prevzame druga kreditno sposobna oseba.

Poslovni skrbniki NLB so tudi že v stikih s podjetji, "da čim prej skupaj celovito pogledamo situacijo in opredelimo potrebe ter kako jim banka lahko čim prej konkretno pomaga". Podobno kot v obdobju koronske krize so v NLB pripravili tudi lastne ukrepe za pomoč pri sanaciji posledic poplav in gospodarstvu, med drugim ugodnejšo posojilno linijo v višini 100 milijonov evrov in po potrebi moratorije na odplačila posojilnih obveznosti. Podobne ukrepe oblikujejo tudi za fizične osebe, so nam zatrdili v NLB.

Ukrepi za gospodarstvo in prebivalstvo

Na Banki Sparkasse zagotavljajo, da bodo upoštevali okoliščine kreditojemalcev, prizadetih v naravni nesreči. "Tako samostojno kot tudi v okviru ZBS smo zavezani k podpori našim strankam, ki se soočajo z izzivi naravne nesreče. Ostajamo v tesnem stiku z našimi strankami, ki pa večinoma še ocenjujejo obseg škode ter svoje potrebe po likvidnostnih sredstvih," so pojasnili.

Na podoben način, kot so se odzvali med koronsko krizo, tudi tokrat ob upoštevanju analize razmer in potreb, oblikovali lastne ukrepe za pomoč pri sanaciji posledic poplav. Ti ukrepi bodo namenjeni tako gospodarstvu kot prizadetim prebivalcem (usmerjeni predvsem v možnost likvidnostnih kreditov, posebnih kreditnih produktov za odpravo posledic, po potrebi tudi moratoriji na odplačila posojilnih obveznosti ter druge rešitve). "Glavni cilj je vsekakor zagotoviti hitro in učinkovito pomoč vsem prizadetim v poplavah ter skupaj prispevati k obnovi skupnosti po tej naravni nesreči," še pravijo v Banki Sparkasse.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta