Varčevanje z elektriko je smiselno tako iz ekološkega vidika, torej da težimo k čim manjši porabi energije in omejimo uporabo dragocenih naravnih virov, kot tudi iz ekonomičnega, ki je ob napovedanih podražitvah še toliko bolj smiseln. Preverili smo, kaj lahko za nižjo položnico in čistejše okolje naredimo v svojih gospodinjstvih.
Koristen je merilnik za porabo elektrike
Energetski svetovalec iz Energetske agencije za Podravje (Energap) Marko Rojs pojasni, da je dobro menjati stare žarnice z LED-žarnicami, ki so bolj varčne. Dobro je vedeti, da so večji porabniki energije starejše naprave, novejše imajo večinoma manjšo. Je bolje kupiti nov hladilnik ali imeti starega? Za odgovor na to dilemo je dobro imeti doma merilnik za porabo elektrike. "Zmerimo porabo energije in preračunajmo. Nepravilno delujoč zelo star zamrzovalnik ali hladilnik lahko porabi zelo veliko energije in ga je smiselno zamenjati. Če pa še vedno deluje, pa, logično, ne kupujemo novega," odgovarja Rojs.
Na računu lahko tudi preverimo, če imamo dvotarifno obračunavanje električne energije (nočna tarifa ponavadi velja med 22. in 6. uro zjutraj). Če jo imamo, se namreč splača perilo prati v nočnem času. Oznaka ET pomeni, da je enotna tarifa ves čas, VT pa pomeni, da je v nočnem času cena nižja, razlaga sogovornik.
Največ energije porabijo hladilniki, zamrzovalniki, sušilni, pralni in pomivalni stroj. Pa tudi štedilnik in pečica, če veliko kuhamo in pečemo. Tudi pri kuhanju lahko privarčujemo: "Na plošče polagajmo posodo enake velikost, predgretje pečice naj ne traja dlje kot je potrebno, za vretje vode so bolj smiselni temu namenjeni grelniki, saj se prej segreje." Nekateri imajo več zamrzovalnikov in hladilnikov, ki so na pol prazni, zato Rojs svetuje, da vse stvari damo v enega.
Vsak izklop ima smisel
"Smiselno je ugašati luči in druge naprave, ko jih ne uporabljamo," razlaga energetski svetovalec. Torej naj vsakič, ko zapustimo stanovanje televizijo in računalnik izklopimo iz elektrike? "Vsak izklop ima smisel. Priporočam, da imate naprave vsaj v mirovanju, sploh novejše naprave imajo res zelo malo porabe v mirovanju. V službi smo imeli star tiskalnik, ki je v mirovanju porabil 125 vatov, zdaj pa imamo novega, ki porabi 15 vatov, kar je desetkratna razlika in se pozna," pravi sogovornik.
Kaj pa polnilci za telefon, ki ostanejo vklopljeni tudi takrat, ko telefona ne polnimo? "Novejši polnilci niso tako veliki porabniki energije, vsekakor pa je priporočljivo, da vse naprave, ki so v mirovanju, izklapljamo," pravi Rojs in priporoča, da si omislimo stikalo, s katerim izklopimo več porabnikov naenkrat.
Kaj je bolj varčno, bojler vklopiti samo pred uporabo ali ga imeti vklopljenega ves čas? "To je odvisno od bojlerja in časa odsotnosti. Če ga za vsakdanjo rabo potrebujemo in imamo relativno novejši bojler, ga ni treba izklapljati, ker konstantno drži temperaturo. Če pa gremo za dalj časa od doma, pa ga izklopimo," pravi Marko Rojs. Kot je pojasnil, je bojler najbolje imeti na eko stopnji, pri najnižji temperaturi lahko pride do možnosti tvorjenja legionele. Pomivalni stroj ali ročno pomivanje posode? "Pomivalni stroj, saj porabi manj vode in energije," je jasen energetski svetovalec.
Zračenje naj bo kratko in temeljito
Pri varčveanju z energijo v gospodinjstvu je ključno tudi, da imamo v prostorih temperaturo od 20 do 21 stopinj Celzija. Če imate doma termostat, ga ponoči in za čas odsotnosti nastavite na nižjo temperaturo. Veliko energije za ogrevanje lahko uide tudi skozi okna, ki ne tesnijo dobro. Če to velja tudi za vaša okna, razmislite o njihovi menjavi, lahko jih za začetek tudi zatesnite s tesnilnimi trakovi.
Zmerimo porabo energije in preračunajmo. Nepravilno delujoč zelo star zamrzovalnik ali hladilnik lahko porabi zelo veliko energije in ga je smiselno zamenjati
Prav tako je v času kurilne sezone pomembno prezračevanje prostorov; zračenje naj poteka na kratko, od tri do pet minut, da se prostor ne ohladi. Okna tedaj odprite povsem na široko, in po celotnem stanovanju. S prepihom boste namreč dom prezračili hitreje in temeljiteje, s tem pa boste tudi preprečili, da bi se po kotih začela nabirati plesen zaradi prekomerne vlage. Električni radiator ali klima? "Električni radiator je manj učinkovit kot klima, kajti klima je toplotna črpalka. Ko je rahlo hladno, je klima bolj učinkovita, ker se hitreje segreje prostor kot pa celotni ogrevalni sistem," pravi Marko Rojs.