Konec decembra je bilo v Sloveniji registriranih 47.038 brezposelnih, kar je 2,9 odstotka več kot novembra in 2,7 odstotka manj kot decembra 2023. To je najmanjše število brezposelnih v obdobju od leta 1990 v mesecu decembru, za katerega je sicer značilen sezonski porast števila prijavljenih iskalcev zaposlitve.
"V letu 2024 smo beležili zelo visoko zaposlenost in najnižjo brezposelnost v zgodovini samostojne Slovenije," je povedala generalna direktorica Zavoda RS za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc. Rekord so zabeležili v mesecu juniju, ko je bilo na zavodu prijavljenih 43.369 brezposelnih. V povprečju je bilo lani na zavodu prijavljenih 45.982 brezposelnih oseb, kar je 5,6 odstotka manj kot v letu 2023.
V evidenco zavoda se je v celem letu 2024 prijavilo 62.173 oseb, kar je 4,2 odstotka več kot v letu 2023. Med njimi je bilo manj iskalcev zaposlitve zaradi izteka zaposlitve za določen čas (26.636), več pa je bilo presežnih delavcev in stečajnikov (12.784). Iskalcev prve zaposlitve se je lani na zavodu prijavilo 7298.
Iz evidence brezposelnih se je lani odjavilo 63.488 oseb, od katerih se jih je 40.629 oz. 1,5 odstotka manj kot leta 2023 zaposlilo. "Za celo leto lahko rečemo, da je vladalo veliko povpraševanje po delavcih," je povedala Barbo Škerbinc. Delodajalci so imeli tudi lani težave pri iskanju in zagotavljanju kadra, posebno z določenimi kompetencami in sposobnostmi, so se pa v drugi polovici leta vseeno malo ublažile, je dodala. Število prijavljenih prostih delovnih mest se je sicer lani zmanjšalo za 3,9 odstotka na 157.384.
Kje primanjkuje največ kadra?
Delodajalci so največ povpraševali po čistilcih, strežnikih, delavcih za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih na visokih gradnjah ter voznikih težkih tovornjakov in vlačilcev, pa tudi po strokovnih sodelavcih za zdravstveno nego, vzgojiteljih predšolskih otrok in učiteljih v osnovnih šolah, je naštela. Med glavnimi razlogi za težave delodajalcev pri iskanju kadra je vodja službe za zaposlovanje Sanja Belec navedla dejstvo, da v nekaterih dejavnostih preprosto ni kadra, denimo v izobraževanju in socialnem skrbstvu, poleg tega pa iskalci zaposlitve pogosto nimajo znanj in kompetenc, kot jih zahtevajo delodajalci, ali pa jim ne ustrezajo pogoji dela.
"Z našimi ukrepi aktivne politike zaposlovanja poskušamo naslavljati tudi te razloge," je dejala. Barbo Škerbinc je poudarila, da so bili na zavodu pri posredovanju kadra delodajalcem zelo aktivni. Tako so med drugim izpeljali večje število zaposlitvenih dogodkov in predstavitev, med njimi prvič lani nacionalni sejem zaposlitvenih priložnosti. Ta je potekal maja v Ljubljani in oktobra v Mariboru, ko so skupaj na obeh dogodkih našteli več kot 18.000 obiskovalcev. Letos načrtujejo razširitev dogodka še v Celje in Koper.
Visoka rast tujcev med delovno aktivnimi na zavodu je stalnica že leta
Lani so v vseh 12 območnih službah ustanovili tudi svete partnerjev in v kratkem ga bodo še v centrali v Ljubljani. "Želimo zagotoviti, da se prepozna tudi regijski vidik trga dela, za katerega lahko veljajo določene posebnosti," je dejala ter kot pomembno temo svetov partnerjev izpostavila zaposlovanje tujcev. Prejete pobude bodo posredovali tudi odločevalcem za izboljšanje politik na tem področju, je napovedala. Visoko rast števila tujcev med delovno aktivnimi na zavodu za zaposlovanje opažajo že od leta 2016. Takrat je bil njihov delež okoli šestodstoten, do danes se je povečal na 15,4 odstotka. "Konec oktobra je bilo med delovno aktivnimi 147.000 tujcev, tako da je zaposlovanje tujcev pomemben segment," je dejala Barbo Škerbinc.
Delovno aktivnih je bilo v Sloveniji 947.770 oseb, kar je 0,3 odstotka več kot septembra in tudi 1,1 odstotka več kot leto dni prej. Stopnja registrirane brezposelnosti je v desetem mesecu leta 2024 znašala 4,6 odstotka oz. 0,2 odstotne točke več kot septembra ter 0,2 odstotne točke manj kot oktobra 2023. Za leto 2025 na zavodu ocenjujejo, da se bo v evidenco brezposelnih prijavilo 62.700 oseb, odjavilo iz nje pa 62.900, od tega naj bi se jih 38.500 zaposlilo. Konec leta naj bi bilo tako v Sloveniji 46.800 brezposelnih oseb, kar bi na letni ravni pomenilo zmanjšanje za pol odstotka.
Med tujci prevladujejo delavci iz Bosne in Hercegovine
V letu 2024 je zavod za zaposlovanje izdal nekaj manj kot 44.000 delovnih dovoljenj in soglasij za delo tujcev. Med njimi še vedno prevladujejo delavci iz Bosne in Hercegovine, opaziti pa je tudi rast števila dovoljenj delavcem iz azijskih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal, Filipini. Največ tujcev se v Sloveniji zaposli na področju gradbeništva, predelovalnih dejavnosti, prometa, skladiščenja, gostinstva, trgovine ter vzdrževanja in popravila motornih vozil. Zadnji podatki o delovno aktivnem prebivalstvu so na voljo za oktober.