Poznate superživila, ki jih najdete pred domačim pragom?

22.09.2021 06:00
Večino superživil uvozimo, a superhrana je tudi blizu nas, pa je tako ne imenujemo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Haskap jagode, ki izvirajo iz Japonske, gojijo tudi pri nas.
Osebni arhiv

​Superživila so živila, ki imajo izjemne hranilne snovi in nas varujejo pred boleznimi. Da bi bila lahko učinkovita, morajo biti del uravnotežene prehrane, zato se moramo zavedati, da samo z uživanjem superživil ne bomo živeli zdravo. Če jih priključimo k uravnoteženi zdravi prehrani, pa nas lahko varujejo pred številnimi obolenji. Najbolj znana živila iz te skupine so chia semena, avokado, mango, goji jagode ... Pretežno torej tujerodne vrste, ki na naše police pridejo iz uvoza, nekatere pa vzgajajo tudi pri nas. Eden takih primerov so denimo haskap jagode, ki jih od leta 2018 gojijo tudi na slovenskih ekoloških kmetijah.

To je jagodičevje, ki raste na grmih, in včasih je bil ta sadež bolj poznan pod imenom sibirska borovnica. Skupina zagnanih Mariborčanov je tako odprla podjetje Haskap in se začela ukvarjati s temi superjagodami.

"Jagode izvirajo iz Japonske. Ker jim ustreza bolj hladno podnebje, je pri nas še zadnji pas, kjer uspevajo. Sicer so za vzgojo precej nezahtevne, zato smo hitro našli ljudi, ki bi z nami sodelovali," je dejal direktor podjetja Zoran Petrovič. "Zdaj sodelujemo s kooperanti. Kakih 70 jih je. Mi jim zagotavljamo, da od njih odkupimo vse jagode, oni pa jih zasadijo in poberejo. Za kilogram jim plačamo okoli pet evrov. Večina jagod pa gre nato v predelavo, predvsem za sokove," je pojasnil. Letno odkupijo že od osem do deset ton teh jagod. Proizvodnjo bi želeli še nekoliko razširiti, a ne preveč. In kdo so kupci njihovih izdelkov? "Imamo tako domače kot tuje kupce. Ker so jagode zelo bogate z vitamini, kalijem in antioksidanti, jih uživajo predvsem tisti, ki dajo veliko na zdravo prehrano," še pravi.

Regrat raste tako rekoč pred domačimi vrati.
Andrej Petelinšek

Ob vsej tuji, bolj eksotični hrani pa pogosto pozabljamo, da imamo tudi veliko lokalnih superživil, ki pa jih tako ne imenujemo. Sem denimo sodijo rdeča pesa, kislo zelje, gozdne borovnice, repa, ajda, regrat in čemaž.

Preberite nov tematski časopis v celoti

Prenos PDF

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta