Slovenski startup uspešno pridobil 1,7 milijona evrov financiranja za razvoj nano-tehnološke platforme

M. S.
13.07.2023 09:28

Ekipa ReCatalysta bo denar uporabila za izboljšanje pripravljenosti podjetja na trg in pospešitev razvoja procesov za naslednjo generacijo katalizatorjev gorivnih celic

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ekipa podjetja ReCatalyst (od leve proti desni) dr. Matija Gatalo, Tomaž Bizjak in Javier Lopez Gonzales
Arhiv ReCatalyst 

Slovenski startup ReCatalyst, ki se ukvarja z razvojem katalizatorjev naslednje generacije za gorivne celice, je uspešno zaključil zbiranje sredstev v višini 1,7 milijona evrov v prvem investicijskem krogu. Investicijo so sofinancirali nemški sklad za visokotehnološke začetke podjetij High-Tech Gründerfonds (HTGF), avstrijski sklad Xista Science Ventures ter nemški sklad OCCIDENT. V sindikatu so sodelovali tudi RUJ Ventures iz Slovenije ter strateški poslovni angel dr. Tine Tomažič. Denar bo podjetje uporabilo za izboljšanje pripravljenosti podjetja na trg in pospešitev razvoja procesov za naslednjo generacijo katalizatorjev gorivnih celic. Po pričakovanjih naj bi se trg gorivnih celic do leta 2030 povečal na 45 milijard dolarjev.

Rešitev za trajnostno prihodnost na trgu transporta 

Gorivne celice na osnovi vodika predstavljajo trajnostno alternativo tradicionalnim motorjem z notranjim zgorevanjem v različnih industrijskih sektorjih, kot so tovornjaki, avtobusi, vlaki, letala in ladje. Vendar pa je trenutno glavna sestavina gorivnih celic, platina, dragocena in redka, kar otežuje njihovo množično proizvodnjo.  

Podjetje ReCatalyst se zavzema za trajnostno prihodnost in se ukvarja z izzivi uporabe vodika kot čistega goriva. Z uporabo inovativne tehnologije optimizacije plemenitih kovin si prizadevajo za učinkovitejšo in cenovno dostopnejšo proizvodnjo gorivnih celic. S tem prispevajo k napredku vodikove tehnologije ter omogočajo širšo uporabo čistih goriv v prometnih sektorjih. "Tovrstna naložba s strani močnih in priznanih mednarodnih vlagateljev nam ne zagotavlja samo finančne in operativne podpore, temveč nas tudi postavlja na globalno raven. Čeprav smo doslej uspešno gradili podjetje z drugimi viri financiranja, smo sedaj dosegli fazo, ko je bolj agresiven pristop k rasti ključen za izkoriščanje priložnosti na rastočem trgu vodika in katalizatorjev," je pojasnil Tomaž Bizjak, izvršni direktor in soustanovitelj podjetja ReCatalyst. 

Podjetje, razvito iz Kemijskega inštituta

Podjetje ReCatalyst je spin-out podjetje iz Kemijskega Inštituta v Ljubljani in je bilo ustanovljeno v začetku leta 2021 s strani soustanoviteljev Tomaža Bizjaka in dr. Matije Gatala. S podporo Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja ter pridobivanjem podjetniškega znanja je ekipa ReCatalyst aktivno sodelovala na različnih tekmovanjih in prejela številna priznanja in nagrade, vključno z EIT Raw Materials Jumpstarter 2020, BASF Innovation Hub 2021, nedavno pa je prejela tudi nagrado Slovenski start:up leta 2023. Osnove podjetja so bile razvite v okviru javno financiranih projektov, kot so ERC Proof of Concept 'StableCat', EIT Raw Materials Accelerator ter nedavno tudi prestižni EIC Transition 'ENABLER'.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta