Slovenski start:up leta 2023 je ReCatalyst!

M. S.
30.05.2023 21:38

Na nocojšnji prireditvi v ljubljanskem SiTi teatru razlgasili slovenski startup leta. ReCatalyst je ugnal Gentler Stories, Paradigmo Technologies, Quantifly in Woice, ki so bili letošnji finalisti slovenskega izbora

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Letošnjega zmagovalca so razglasili na prireditvi v ljubljanskem SiTi teatru.
Start:up Slovenija

ReCatalyst je slovenski startup leta 2023, je razkrila prireditev, ki jo je v ljubljanskem SiTi teatru povezoval Klemen Slakonja. Gentler Stories, Paradigma Technologies, ReCatalyst, Quantifly in Woice so letošnji finalisti nagrade slovenski start:up leta, strokovno komisijo pa je najbolj prepričal ReCatalyst, ki razvija, proizvaja in prodaja katalizatorje naslednje generacije za vodikove gorivne celice. Njihova proizvodnja temelji na patentiranem postopku, s katerim učinkovitejše izrabljajo drago in redko platino. V procesu platino deloma nadomeščajo z bolj dostopnimi in cenejšimi kovinami, pri čemer se pod mikroskopom opazi enakomerno razporeditev nanodelcev platinskih zlitin. S trenutnim stanjem produkta dosegajo več kot 40-odstotno zmanjšanje količine platine, ob čemer ne žrtvujejo potenciala zmogljivosti gorivne celice.

Za nagrado start:up leta se sicer potegujejo tista slovenska startup podjetja, ki so s svojo inovativno idejo in podjetniškim žarom prepričala, nagrado, ki jo že šestnajsto leto zapored podeljuje Start:up Slovenija v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom, Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter aktivnimi deležniki slovenskega ekosistema, pa prejme tisti, ki s svojimi dosežki, dejanji, ugledom in razvojnim potencialom predstavlja novo generacijo slovenskih inovativnih podjetnikov.

Med letošnjimi finalisti so bila sicer sledeča podjetja.

Gentler Stories

​Da bi se izognili pretreniranosti in poškodbam, ki so pogosto posledica pretirane vadbe, je ekipa startupa Gentler Streak razvila personaliziran sledilnik telesne pripravljenosti in vadbe, ki uporabnika spodbuja k zdravemu življenjskemu slogu. Aplikacija spodbuja trajnosten pristop k vadbi, prilagojen potrebam in zmogljivosti telesa uporabnika, z njeno pomočjo uporabniki na preprost način osvajajo znanje potrebno za zdravo vadbo, pridobijo kontrolo nad telesom in odgovorno pristopajo k vadbi z namenom ostati zdravi.

Prisluhnite telesu, bodite zmerni. S to aplikacijo, ki je slovenski izum, vam lahko uspe

Aplikacija Gentler Streak je na voljo od februarja 2022 in ima trenutno 24.600 aktivnih naročnikov. Razglašena je bila za najboljšo aplikacijo za pametno uro Apple Watch v letu 2022, prejeli pa so tudi nagrado "Editors Choice", značko, ki jo uredniki poklonijo aplikacijam, ki jih navdušijo.

Slovenska aplikacija, ki je navdušila Apple in postala aplikacija leta za apple watch

Paradigma Technologies

V vesoljski industriji predstavlja danes velik izziv razvoj trajnostnih in stroškovno bolj učinkovitih rešitev na področju hitrega in zmogljivega prenosa podatkov. V primerjavi z večjimi sateliti, ki so jih do sedaj uporabljali v ta namen, so majhni sateliti cenovno ugodnejši, lažji in se posledično za njihovo izstrelitev porabi manjšo količino goriva. Majhni sateliti postajajo zato vedno bolj pomembni na različnih področjih, od opazovanja Zemlje, spremljanja podnebja do globalnih komunikacij. Kljub vedno manjšim dimenzijam pa morajo zagotoviti enako učinkovitost kot večje naprave.

Paradigma tech ponuja rešitve za visokofrekvenčne miniaturizirane radijske sisteme, ki zagotavljajo iste ali boljše zmogljivosti kot večji bratje. Izdelki so zasnovani z najsodobnejšo tehnologijo, ki zagotavlja nizko porabo energije, majhno maso/težo ter volumen, visoko hitrost prenosa in pretočnosti podatkov. Integracija njihovih rešitev v satelitske sisteme naslednje generacije bo omogočila hitro, zanesljivo ter ugodno internetno povezljivost tudi iz osamljenih in težko dostopnih območij.

Kot posledica tega bo postalo, med drugim, še bolj učinkovito spremljanje okolja in podnebja, obvladovanje naravnih katastrof, urbanistično načrtovanje in razvoj pametnih naselij.

​ReCatalyst

Dekarbonizacija energetskega in prometnega sektorja je globalni izziv, ki zahteva konkretne ukrepe za doseganje podnebno-nevtralne družbe. Rešitve so v alternativah fosilnim gorivom in motorjem na notranje izgorevanje. Ena od alternativ so vodikove gorivne celice. Njihova masovna uporaba je pogojena tudi z izrabo kritičnih materialov kot je platina, ki se nahaja v katalizatorju gorivne celice. Katalizator, ki na videz spominja na črn prah, je ključna komponenta, ki v gorivni celici pretvarja vodik in kisik v elektriko ter vodo kot edini stranski produkt.

ReCatalyst razvija, proizvaja in prodaja katalizatorje naslednje generacije za vodikove gorivne celice. Njihova proizvodnja temelji na patentiranem postopku, s katerim boljše izrabljajo drago in redko platino. V procesu platino deloma nadomeščajo z bolj dostopnimi in cenejšimi kovinami, pri čemer pod mikroskopom opazijo enakomerno razporeditev nanodelcev platinskih zlitin. Že s trenutnim stanjem produkta dosežejo več kot 40% zmanjšanje količine platine, ob tem pa ne žrtvujejo potenciala zmogljivosti gorivne celice.

Leta 2021 se je prejema nagrade slovenski start:up leta veselila ekipa Bird Buddy.
Start:up Slovenija

Podjetje ima visok potencial zaradi hitre rasti trga vodika in vodikovih tehnologij. Ob pričakovani rasti trga in omejeni ponudbi odličnih katalizatorjev ReCatalystu že uspeva testirati tehnologijo z nekaterimi največjimi imeni v tej industriji. Tehnološka platforma omogoča širitev tudi na druge tipe katalizatorjev, kot je na primer elektroliza za pridobivanje vodika, ter druge podobne materiale, ki se soočajo s potrebo po boljši izrabi dragocenih kovin.

Lanskoletni zmagovalec je bila ekipa Inno Lab.
Arhiv podjetja InnoLab

​Quantifly

Tako kot ljudje, zbolijo tudi organizacije. Simptomi vključujejo nizko zavzetost zaposlenih, slabe odnose, večjo fluktuacijo … Vse to vpliva na slabše poslovne rezultate in višje stroške, povezane z absentizmom in rekrutiranjem novih zaposlenih.

Večina (HR) menedžerjev se s to problematiko ne ukvarja sistematično, temveč gasi požare "po potrebi". Drugi že uporabljajo analitična orodja, s katerimi merijo zavzetost zaposlenih in druge metrike organizacijske vitalnosti. Te lahko opozorijo na simptome, ne dajo pa vpogleda v vzroke ali konkretnih predlogov za izboljšanje.

Slovenski startup Quantifly postavlja nov standard v pristopu k upravljanju organizacij. Omogoča poglobljeno diagnostiko na podlagi analize ekipne dinamike, strukture in kulture. Bistvena novost je sociometrična analiza, ki omogoča vpogled v komunikacijska omrežja in strukturo odgovornosti v organizaciji. Tam se namreč skrivajo vzroki za izražene simptome – nejasno definirane vloge, neustrezna razporeditev kadrov, rušilci ekipne dinamike, komunikacijski silosi, itd.

Quantifly ponuja zajem podatkov z enostavnimi digitalnimi vprašalniki, strojno in strokovno obdelavo podatkov za pripravo diagnostičnih poročil ter povezavo z ustreznimi HR strokovnjaki, ki vodstvu pomagajo pripraviti in izvesti akcijski načrt z merljivimi rezultati.

Quantiflyu zaupa že več kot 60 domačih in tujih podjetij, ki so s pomočjo organizacijske diagnostike in predlaganih akcijskih načrtov izboljšala učinkovitost svojih zaposlenih. Primeri dobrih praks kažejo, da lahko s trimesečnim akcijskim načrtom dvignemo ciljne metrike organizacijske vitalnosti za več kot 10 %, kar se odraža tudi v poslovnih rezultatih.

​Woice

Woice je asinhrono zvočno sporočilno orodje za ekipe, ki deluje brez obvestil, in mednarodnim ekipam, ki delajo na daljavo, pomaga v različnih časovnih pasovih izboljšati ravnovesje med delom in prostim časom. Uporabnikom omogoča pošiljanje zvočnih sporočil, ki se objavljajo v pogovoru in so avtomatsko opremljeni s podnapisi. Člani ekipe jih lahko poslušajo v svojem delovnem času, ki je prilagojen njihovemu časovnemu pasu.

Z Woice lahko standardne sestanke nadomestijo z glasovno komunikacijo, ustvarijo sobe za pogovor in tako iz glasu razberejo ton sporočila ter preprečijo morebitne nesporazume, ki se lahko pojavijo v tekstovnih sporočilih.

Podjetje hitro raste in je leta 2022 doseglo 820 tisoč evrov prihodkov. Njihovi naročniki so svetovno znani startupi, med njimi Jasper, Sequoia Capital, Riverside, BirdBuddy, Clipboard Health in drugi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta