Kasneje, dodaja, je prevladala misel, da pomagaš sočloveku. Pred petindvajsetimi leti, ko je hudo zbolela njegov tašča, še pravi, pa je videl, kako je prejela kri neznanca. In to je bila še dodatna vzpodbuda in potrditev njegove poti.
Poslanstvo nadaljujeta sinova
Merc računa, da bo, dokler mu bo zdravje dopuščalo, na tej poti tudi ostal. Njegovo poslanstvo pa uspešno nadaljujeta tudi sinova Damijan in Denis: "Vsak starš je vzor otrokom. In mislim, da je to bilo odločilno. Verjetno pa se jima je zdelo tudi, da gre za humanitarnost, ki je v življenju pomembna." Zanimivo je, da so ob tokratnem odvzemu vsi trije dosegli okroglo številko.
Petintridesetletni Denis je začel kri darovati leta 2011 in tokrat je bil na odvzemu že tridesetič: "Oče je vedno hodil darovat kri. In ko sem se zaposlil, se tudi sam avtomatično postal krvodajalec. Bil je vzor, hkrati pa tudi naredimo nekaj dobrega za druge, lahko pomagamo. Upam, da bom nekoč tudi sam imel stoti odvzem. Vse pa je seveda odvisno od zdravja in počutja." Vsi trije pa so poleg tega precej aktivni tudi v lokalnem športnem društvu.
Letos manj mladih
Za manjšo območno organizacijo Rdečega križa, kakršna je ptujska, je 45 krvodajalcev stokratnikov kar lepa številka, pravi predsednik Aleksander Solovjev: "Kar zadovoljni pa smo tudi z novimi akcijami in številom priključitev novih krvodajalcev. Tudi v teh prenapetih časih. Pri krvodajalcih smo se, moram reči, v začetku morebiti nekoliko bali upada motivacije ali pa morebiti strahu. Vendar je organizacija stekla in na našem območju krvodajalstvo teče nemoteno. Termini so nastavljeni in ni osipa, ki bi nam povzročal skrbi ali strah za vnaprej."