Divje odlagališče v Ormoških lagunah: Kar vozili so odpadke na črno in od vsepovsod

Darja Lukman Žunec Darja Lukman Žunec
26.06.2020 06:00

Kako je iz legalnega odlagališča gradbenega odpada nastalo divje odlagališče vseh mogočih odpadkov, ki kazi podobo vstopa v naravni rezervat Ormoške lagune.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Celotno odlagališče pri Ormoških lagunah zdaj na svoje stroške čisti podjetje Plohl. 
Darja Lukman Žunec

Ornitolog Dominik Bombek iz Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije (DOPPS), ki upravlja naravni rezervat Ormoške lagune, pravi, da se je nekdanje odlagališče zgolj gradbenega materiala v bližini vstopa v rezervat v zadnjem letu in pol zelo razširilo. To je seveda postalo moteče tudi za obiskovalce rezervata. Bombek: "Odlagališče je preraslo svoje okvirje in že zelo kazilo podobo vstopa v naravni rezervat, ki ga obiskuje vse več turistov. Problem se je torej vlekel dalj časa, a kot vidim, se zadeve vendarle premikajo, saj material odstranjujejo. Moram poudariti, da kakšne ekološke škode v okolju ni, je pa res, da tako veliko divje odlagališče ne sodi sem. Je nekak odsev preteklosti, ko je bila navada odpadke odlagati na rob mesta, ker pa je zdaj nastal naravni rezervat, so ljudje toliko bolj pozorni."
​Bombek pravi, da so morda tudi zaradi koronakrize, ko so ljudje bolj kot v trgovske centre zahajali v naravo, postali za slaba početja v njej bolj občutljivi. Razume pa, da tistega, kar se je nabiralo leta, ni mogoče počistiti v dveh dneh.

Opozorilna tabla ni bila učinkovit ukrep. 
Darja Lukman Žunec

Zemljišče sladkorne tovarne

Lastnica zemljišča, kjer je nastalo odlagališče, je v 99 odstotkih Tovarna sladkorja Ormož (TSO) v likvidaciji, le en odstotek je v lasti ormoške občine. Jurij Dogša, direktor TSO, pravi: "Z območja naše tovarne nismo tja odpeljali niti kilograma odpadnega materiala. Ko smo sanirali naše območje, smo ga odložili, ločili, zmleli, zapakirali in skladiščili na našem dvorišču. Na območju pri lagunah smo podjetju Plohl konec leta 2018 dovolili, da dva do tri kamione odpadnega gradbenega materiala vsujejo na plato pred lagunami, in dogovorjeno je bilo, da ga bodo tam kasneje premleli in odpeljali, torej da bodo počistili."

Na odlagališče pri Ormoških lagunah so odpadke mnogi vozili na črno.
Darja Lukman Žunec

Odpadki počasi izginjajo

Na srečo je območje delno asfaltirano, tako da kakšnih izlivanj v podtalje ni moglo biti. "Če bi tukaj bili denimo tudi nevarni odpadki, zadeva seveda ne bi bila tako nedolžna," še poudarja Dogša. Tako Bombka kot Dogšo zato zelo veseli, da se je podjetje Plohl zdaj lotilo sanacije območja. Matej Plohl nam je pojasnil, da so gradbeni material res pričeli mleti in odvažati, kot so sprva obljubili TSO, vendar se je zdaj k njihovim odpadkom naložilo še več drugih: "Odločili smo se, da bomo sanirali celotno območje, čeprav velike večine odpadkov sem sploh nismo pripeljali mi. Bomo vzeli na svoj rovaš, čeprav bomo s tem seveda imeli precejšnje stroške. Dela smo se lotili prejšnji torek in prizadevamo si, da bi zadevo sanirali do konca junija. "

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta