Ministrstvo za kulturo je pred dnevi sporočilo, da je podpisalo pogodbo o začetku obnovitvenih del na gradu Borl, kar pomeni, da bo izbrano koroško podjetje Kograd IGEM v prihodnjih tednih začelo dela, ki naj bi jih dokončalo v osmih mesecih. Kot pravi direktor Boris Hriberšek, se bodo na gradu Borl z vsemi odgovornimi za njegovo obnovo dobili že konec prihodnjega tedna, kar pomeni, da bodo dela prav kmalu tudi zares stekla.
Denar tudi iz sklada za regionalni razvoj
Dolga leta načrtovana obnovitvena dela bodo potekala v 195 kvadratnih metrov velikem delu kleti, obnovljeno bo pritličje, z znamenito kapelico in viteško dvorano, ki meri 538 kvadratnih metrov, nadstropje je še nekoliko večje, saj meri 560 kvadratnih metrov. Vrednost obnovitvenih del znaša 1,4 milijona evrov, obnova pa je del projekta, povezanega z oživljanjem gradu Borl. Kot so zapisali na kulturnem ministrstvu, sredstva namenjajo obnovi objekta kulturne dediščine državnega pomena ob sočasni interpretaciji kulturne dediščine, povezane z biotsko raznovrstnostjo. Projekt sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.
Pomembne najdbe
Najdbe so, tako dr. Igor Sapač, slovenski kastelolog, pomembno dopolnile vedenje o kulturnozgodovinskem pomenu gradu Borl in še dodatno poudarile pomen gradu kot kulturnega spomenika najvišje kategorije oziroma državnega pomena. Najdbe imajo za Slovenijo izjemen pomen in dokumentirajo najstarejše začetke gradnje gradov pri nas.
Prirodoslovje povezano z domačo ponudbo
Po več letih, kar je grad Borl zaradi varnosti zaklenjen, se tako obeta, da bo ta čas prihodnje leto že vabil na svoje dvorišče in v obnovljeni del prostorov. Da se bo tam ob napovedanih vsebinah, povezanih z Naturo 2000 in reko Dravo, dogajalo še marsikaj, pa napovedujejo domačini, ki so v gradu radi prirejali kulturne dogodke. Ministrstvo za kulturo bo v sodelovanju z ministrstvom za okolje in prostor v delu borlskega gradu uredilo tako imenovani interpretacijski center Drava. V pritličje desnega grajskega trakta bo tako vabila predstavitev na temo Voda kot gonilo vsega, v nadstropju bodo prostori za delavnice in dogodke ter prostori za kustose, sanitarije in dvigalo. V obnovljenih grajskih prostorih bodo tudi informacijski center, kavarna in prodajalna z izdelki domače in umetne obrti ter kmetijskimi pridelki. V nadstropju naj bi uredili večnamensko dvorano za konference, koncerte, razstave in podobna dogajanja.