Poročali smo, da je Perutnina Ptuj predlani dosegla rekordne poslovne rezultate, za leto 2019 pa sta jo ŠGZ in Časnik Večer razglasila za najboljše podravsko podjetje leta v kategoriji velikih podjetij. Spomnimo, da je Perutnina Ptuj, ki ima proizvodne obrate ob Sloveniji še na Hrvaškem, v Srbiji in BiH, predlani na ravni skupine dosegla 285 milijonov evrov prihodkov in 25,4 milijona evrov čistega dobička. Ob koncu leta 2019 je bilo v skupini 3693 zaposlenih, v Sloveniji 1871. Enverja Šišića, generalnega direktorja Perutnine Ptuj, smo povprašali, kako so poslovali v minulem letu, ki ga je podobno kot letošnje zaznamovala pandemija koronavirusa.
Ali že lahko ocenite, kakšno je bilo lansko poslovanje (prihodki, dobiček, zaposleni) in kaj je ob covidu-19 najbolj zaznamovalo poslovanje v letu 2020, kje v pozitivnem in kje v negativnem pogledu?
"Za nas je bilo lansko leto posebno. Specifično in dinamično leto, ki je zahtevalo ogromno prilagajanj novonastalim razmeram znotraj družbe, prilagajanj znotraj poslovnih procesov, marsikatero aktivnost smo morali izvajati drugače, kot smo to počeli prej. A tudi v tej krizni situaciji smo ohranili stabilno prodajo in smo zadovoljni, da smo leto končali zelo dobro. Po izjemni rasti v predlanskem letu smo lani dodatno rasli.
Poleg izgube prodaje v sektorju HoReCa (hoteli, restavracije, catering) lahko kot negativen vpliv pandemije opredelimo dodatno skrb za ohranjanje zdravja zaposlenih ter zagotavljanje zadostnega števila zaposlenih za nemoten potek proizvodnih procesov. V pozitivnem smislu pa je pandemija spodbudila proces digitalizacije podjetja in hitrost prilagajanja celotne organizacije pa tudi solidarnost med zaposlenimi."
V Srbiji pričeli graditi farme
Ste lani veliko denarja namenjali za investicije? Koliko, na katerih trgih in za katere investicije?
"V lanskem letu smo nadaljevali izvajanje investicijskega cikla, ki smo ga v skupini pričeli leta 2019. Kljub izzivom pandemije smo uspešno dokončali naše največje investicijske projekte: v Sloveniji smo v Mesni industriji Ptuj uspešno posodobili tehnologijo v klavnici, pri kateri so bile ključne usmeritve povečanje zmogljivosti, izboljšanje delovnih razmer, pa tudi dobrobiti živali. Začeli smo izvedbo projekta gradnje nove čistilne naprave za odpadne vode. Na Hrvaškem smo zaključili investicijo in povečali proizvodne zmogljivosti. Zaključili smo tudi večja investicijska projekta v BiH - povečanje proizvodnih zmogljivosti in izgradnjo nove čistilne naprave za odpadne vode. V Srbiji smo kljub negotovim časom pričeli graditi prvi kompleks farm, s čimer bo nadzor proizvodnje brojlerjev v naših rokah. To je eden naših večjih investicijskih projektov. Srbija je največja država v regiji, kjer so naše blagovne znamke zelo močne in prepoznavne, zato na tem trgu z naložbami dodatno gradimo dolgoročno prisotnost in stabilnost."
Koliko ste v zadnjem obdobju prisotni v tujini in kje se prodaja najbolj povečuje? Koliko ste okrepili prisotnost v ZDA, tudi s sponzoriranjem Luke Dončića?
"Naši primarni trgi so naši domicilni trgi - Slovenija, Hrvaška, BiH in Srbija, kjer imamo vertikalno integrirane proizvodne zmogljivosti in z internim sistemom kakovost-varnost-sledljivost zagotavljamo kontrolo na vsakem koraku od njive do vilic. Na teh štirih trgih ustvarimo blizu dve tretjini prodaje. Ob tem ne smemo pozabiti na več kot dvajset izvoznih trgov, kjer prodajamo svoje izdelke. Med najpomembnejše izvozne trge spadata Avstrija in Švica, prav tako Makedonija in Kosovo.
V ZDA proizvajamo poli, katere prodaja se nenehno širi, in preko lokalnih distributerjev vsako leto vstopamo v več zveznih držav.
Naše sodelovanje z Luko Dončićem se nanaša le na področje naših domicilnih trgov, torej Slovenije, Hrvaške, BiH in Srbije. V ZDA z njim ne sodelujemo."
Nikogar niso odpustili
Koliko ima skupina zaposlenih, koliko v Sloveniji? Ste bili morda prisiljeni pošiljati jih na čakanje? Kako se soočate z epidemijo koronavirusa, imate veliko obolelih?
"V skupini nas je bilo konec lanskega leta 3883 zaposlenih, od tega 2004 v Sloveniji. Okužbe s covidom-19 obvladujemo in s tem nimamo večjih težav. Lani smo le v dejavnosti, ki ni naša osnovna, na čakanje za krajši čas poslali nekaj sodelavcev. Prav tako nismo nikogar odpustili."
Še imate gostinstvo in ali morda zaradi tega prodate manj?
"V preteklosti smo izvajali tudi gostinsko dejavnost (Gostilna Ribič na Ptuju, op. a.), vendar smo jo s ciljem osredotočenosti na našo osnovno dejavnost konec leta 2019 ukinili. Na drugih domicilnih trgih gostinske dejavnosti nismo imeli."
Kaj je še skrivnost uspešnega poslovanja?
"Avgusta smo predvidevali, danes pa vemo, da so velike, integrirane in trdne živilske verige, ki imajo visoko prepoznavne blagovne znamke in visoko kakovost produktov, izjemno trdožive tudi v zapletenih in negotovih razmerah poslovanja."