Da so z letošnjim vpisom devetošolcev v gimnazijske programe zelo zadovoljni, pravi Boštjan Šeruga, ravnatelj Gimnazije Ptuj, ki dodaja, da gre resda za prve spomladanske prijave, a večjih odstopanj pri vpisu ne pričakujejo: "Vpis v večino programov je celo boljši kot lani. Imamo sto vpisanih na 112 razpisanih mest v splošnem programu in 19 na 18 mest v športnem oddelku. V umetniškem je razpisanih 28 mest, 14 za likovno smer in prav toliko za gledališko in filmsko. Za ta program, ki ga to šolsko leto obiskuje 24 dijakov, se je odločilo 14 devetošolcev, devet za likovno smer, a kljub nekoliko nižjemu vpisu se bo program povsem normalno izvajal, saj se v večini strokovnih predmetov dijaki delijo na manjše skupine." Gimnazijo v tem šolskem letu obiskuje 498 dijakov, tam je zaposlenih 61 sodelavcev, 52 od tega strokovnih.
Priljubljeno računalništvo
Med devetošolci, ki niso izbrali gimnazije, je največ zanimanja za vpis v program tehnik računalništva, kamor je prijave poslalo 71 osnovnošolcev, kar je 15 več, kot je razpisanih mest. Skupaj je v pet programov Elektro in računalniške šole - ene od treh v sestavi Šolskega centra Ptuj (ŠCP) - prijave oddalo 145 osnovnošolcev, kar pomeni, da imajo nezasedenih slabih 20 mest in ni skrbi, da kakega od programov ne bi izvajali. Kot pravi ravnatelj Rajko Fajt, so veseli vse večjega zanimanja za tehniško izobraževanje.
Dijaki deficitarnih smeri imajo možnost za štipendijo
Precej manjši vpis od želenega beležijo na Strojni šoli, kjer so v sedmih programih razpisali dobrih 200 mest, število prijav pa se je približalo polovici. Programa strojni tehnik in avtoserviser sta najpogostejša izbira. Kaj malo zanimanja pa je za programe avtokaroserist, inštalater strojnih instalacij, klepar - krovec, oblikovalec kovin orodjar, kjer je število vpisanih mogoče prešteti na prste ene roke. A se s podobnimi težavami srečujejo tudi na drugih podobnih šolah po državi. V tem šolskem letu vse programe Strojne šole ŠCP obiskuje nekaj manj kot 400 dijakov. Ne gre pa pozabiti, da se bodo v novem šolskem letu v vajeniški obliki poleg dosedanjih kleparjev in krovcev lahko izobraževali tudi bodoči avtokaroseristi in avtoserviserji, ki bodo praktični del izobraževanja v celoti opravili pri izbranem delodajalcu, s katerim bodo sklenili vajeniško pogodbo. Dijaki imajo tudi možnost pridobiti štipendijo za deficitarne poklice.
Manj zanimivo kmetijstvo
"Prvi krog vpisa bo potekal med 16. in 21. junijem, julija bo sledil še drugi krog, avgusta vpis ponavljavcev, zato bomo natančnejše podatke imeli šele takrat. A prve prijave kažejo na manjši interes za vpis na področju kmetijstva in v programu strojnega tehnika, kjer se je na 56 mest prijavilo 33 bodočih srednješolcev, kar je še vedno za več kot poln razred. Za programa avtoserviser in tehnik računalništva, kjer je prvi vpis večji od razpisanih mest, smo dobili sklep ministrstva o povečanem številu vpisnih mest in omejitev ne bo," na vprašanje, kako so zadovoljni s prvimi prijavami, odgovarja Oton Mlakar, ravnatelj ŠCP. "V tem šolskem letu naše šole obiskuje nekaj več kot 1200 dijakov in dijakinj. Zaposlujemo 171 sodelavcev, od tega 122 pedagoških. Glede na negativne vpisne podatke v zadnjih letih in na to, da se ta trend predvsem na kmetijskem področju nadaljuje, se bomo soočili s kadrovskimi težavami. Bomo pa poskušali te reševati na čim bolj mehek način, torej z upokojevanjem, prerazporeditvami."
Pestra izbira
Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo je naslednica nekdaj samostojne Ekonomske in Biotehniške šole. Izvajajo štiriletne programe aranžerski, ekonomski in kmetijsko-podjetniški tehnik ter triletne programe cvetličar, gospodar na podeželju, gastronomske storitve in trgovec, pa še dvoletni je program pomočnik v biotehniki in oskrbi.
Kot pravi Darja Harb, ravnateljica Šole za ekonomijo, turizem in kmetijstvo, se je za vpis na njihovo šolo odločilo 95 osnovnošolcev, kar je manj, kot si želijo. A programe bodo izvajali in se bodočim dijakom ni treba bati, da se ne bi mogli izobraževati v želeni smeri: "Imamo poln razred, kar 33 vpisanih v program ekonomski tehnik. Najmanj zanimanja je za program kmetijsko-podjetniški tehnik in cvetličar, kjer so prve prijave oddali po štirje osnovnošolci."