Tako tesnih izidov prvega kroga volitev za župana, kot smo jim bili priča minulo nedeljo, na Ptuju že dolgo ni bilo. V drugi krog sta se po napetem boju med trojico kandidatov uvrstila kandidatka Socialnih demokratov (SD) Nuška Gajšek, kot zmagovalka prvega kroga, ki je po za zdaj neuradnih rezultatih na presenečenje mnogih zbrala 28,1 odstotka glasov, ter neodvisni kandidat Štefan Čelan, ki so mu volivci namenili 24,64 odstotka glasov. Za las se je drugi krog izmuznil prav tako neodvisnemu kandidatu Andreju Čušu, zbral je 22,89 odstotka glasov. Četrtouvrščeni kandidat SDS Rajko Fajt jih je prejel 10,28 odstotka.
Gajškova je takoj po izvolitvi znova izpostavila nujnost dialoga in povezovanja pri načrtovanju prihodnosti. Čelan, ki se je za župansko mesto potegoval že petič, pa je izrazil veselje, da se bosta v drugem krogu srečala prav z Gajškovo, saj se bodo tako po njegovem mnenju strasti, ki so se vnemale pred volitvami, umirile. Po Čelanovih besedah se pač oba zavedata, da bodo morali po volitvah sodelovati vsi v mestnem svetu. Čuš je kljub vsemu prepričan, da je njegov rezultat izjemno dober za 28-letnika in, kot pravi, ni izključeno, da bo znova poskusil čez štiri leta, ko bo za nekatere morda bolj primeren kandidat.
Visoka udeležba
Minulo nedeljo se je na Ptuju na volišče odpravilo 54,93 odstotka volilnih upravičencev, kar Ptuj po udeležbi uvršča na tretje mesto med mestnimi občinami. Udeležba je bila tudi precej višja kot v prvem krogu lokalnih volitev leta 2014 (49,96 odstotka) in leta 2010 (48,47 odstotka). Še najbolj se je približala letu 2006, ko je bil župan izvoljen že v prvem krogu, na volišča pa se je odpravilo 53,4 odstotka volilnih upravičencev.
Novo ravnovesje
V novem ptujskem mestnem svetu bo imelo predstavnike devet strank in list, le ena manj kot do sedaj, a so se razmerja moči precej spremenila. Podobno kot med kandidate za župana so volivci namreč glasove precej enakomerno razporedili tudi med njihove stranke in liste. SD, Listo dr. Štefana Čelana in Listo Andreja Čuša bo v novi sestavi mestnega sveta tako zastopalo po šest svetnikov, SDS pa je v mestnem svetu dobila pet sedežev. Ob teh rezultatih so seveda izjemno zadovoljni v novoustanovljeni Listi Andreja Čuša. "Vendarle se nagibamo k temu, da bi igrali aktivno vlogo v mestnem svetu. Zato bi se raje videli v koaliciji kot v opoziciji," napoveduje Čuš.
Zadovoljni so tudi v SD, kjer so pridobili tri svetnike. "To je odličen rezultat, saj je tokrat prvič tudi lista dobila največ glasov. In to, da okrepimo število svetnikov, je bil konec koncev naš prvi cilj," pravi Gajškova. Čelan s svojo listo ni ne pridobil ne izgubil: "Že peti mandat v mestnem svetu imamo podobno število svetnikov, kar kaže na neko stabilnost v delu in podpori ljudi." Čelan sicer to, da so volivci namenili večino mest štirim strankam in listam, ocenjuje kot dobro za delo v mestnem svetu - a le, če bodo sklenjene prave koalicije.
V prihodnjem mestnem svetu bo sedel tudi en svetnik SDS več kot doslej, čeprav so, kot pojasnjuje Fajt, pričakovali nekoliko več. Fajt sicer osebno ni naklonjen podpisovanju koalicijskih pogodb v mestnem svetu: "Koalicije rade hitro razpadejo. Sem predvsem za to, da delamo z odprtimi rokami."
SLS in SMC brez mandatov
Med največje poražence tokratnih volitev gotovo sodi Lista Za Ptuj, ki je imela do sedaj sedem predstavnikov v mestnem svetu, poslej pa le dva. "Ljudje pač vedno odločijo in očitno so se odločili v drugo smer. Mi bomo delali konstruktivno še naprej, kolikor bo pač v naši moči," pravi županski kandidat in nosilec liste Gorazd Orešek in dodaja, da so bili nad rezultati nekoliko presenečeni, saj so pričakovali večjo razdrobljenost v mestnem svetu, pa tudi, da vidi kar nekaj možnih kombinacij za sestavljanje zavezništev.
Stranki DeSUS in NSi sta izgubili po enega predstavnika. Brez mandatov pa so ostali Mladi in upokojenci za delovna mesta pa tudi stranki SLS, do sedaj so imeli eno svetnico, in SMC, ki sta jo zastopala dva svetnika. "Očitno nas občani niso prepoznali kot tiste, ki so sposobni in zmorejo. Morda smo bili tudi premalo agresivni," o razlogih za rezultat razmišlja nosilec liste Branko Kumer. Meni, da lahko tri najmočnejše liste oblikujejo veliko koalicijo, čeprav ne ve, koliko so kompatibilne. "Upam, da se ne bo ponovilo obdobje, ki je minilo," še doda Kumer.
V Ormožu drugi krog
V Ormožu, kjer so imeli sedem županskih kandidatov, se bosta v drugem krogu pomerila župan Alojz Sok in kandidat SDS Danijel Vrbnjak, ki je v kampanji napovedal uvedbo ormoške valute in ureditev vinske plaže pri gradu. V Lenartu je tokrat Janez Kramberger z velikim naskokom premagal svojega večnega tekmeca Ivana Vogrina. Presenetljiva pa je zmaga "povratnika" Franca Pukšiča med štirimi kandidati na Destrniku že v prvem krogu. Presenečenje na Lenarškem je zagotovo zmaga mladega kandidata Davida Klobase pri Sv. Trojici, ki je premagal doslej edinega župana te občine Darka Frasa. V Benediktu je med tremi kandidati zmagal kandidat SLS Milan Repič, ki bo imel skoraj popolno večino svetnikov iz svojih vrst. V Podlehniku so dobili novega župana Sebastiana Toplaka, strokovnjaka za promet z mariborske univerze, ki je premagal podjetnico Evo Pipan iz SDS. (dlž)
Nova župana Cirkulan in Zavrča
Z Antonijo Žumbar, neodvisno kandidatko, dobiva občina Cirkulane novo županjo, Haloze pa drugo žensko na čelu občine. "Želim presekati delitev na mi in vi, zato bo moja prva naloga, da naše ljudi povežem v skupnih dejanjih v dobro razvoja, saj v majhnih občinah nikakor ni prostora za visoko politiko, moramo pa v naše kraje pridobiti več evropskega in državnega razvojnega denarja. Delo občine sem v preteklih letih dobro spoznala, saj sem že delovala v različnih organih, dolga leta sem bila tudi predsednica kulturnega društva," pravi novoizvoljena županja, ki kot univerzitetna diplomirana ekonomistka dela v Domu starejših Tezno in bo vsaj v začetnem obdobju neprofesionalna županja. Po treh mandatih, občino je vodil vse od ustanovitve 2006, odhaja Janez Jurgec, SDS, ki mu v četrto ni uspelo.
Novega župana so po dolgem obdobju Mirana Vuka, ki zardi bolezni tokrat ni kandidiral, izvolili tudi v občini Zavrč. S svojim nastopom, je tudi član občinskega sveta, je med tremi kandidati najbolj prepričal Slavko Pravdič, NSi: "Nisem pričakoval, da bom volitve dobil v prvem krogu, saj sem imel močna protikandidata, zato se vsem mojim volivcem zahvaljujem za zaupanje in obljubljam, da bomo s skupnimi močmi našo občino in Haloze razvijali v želeni smeri turističnega in kmetijskega razvoja. Ker pa mislim, da sami ne moremo uspeti, se bom kar takoj povezal z okoliškimi župani, tudi iz sosednje Hrvaške, Cestice in Donje Voće." (ps)
Dornava, Videm: drugi krog
V občini Videm po prvem krogu volitev najbolje kaže Branku Mariniču, SDS, nekdanjemu državnozborskemu poslancu, v boju za županski stolček pa ostaja tudi dolgoletni župan Friderik Bračič, SLS, ki se je že nekajkrat znašel v kriminalističnih preiskavah. Drugi krog županskih volitev bo tudi v občini Dornava, kjer se bo zdajšnji župan Rajko Janžekovič, SDS, pomeril z Jankom Mercem, neodvisnim kandidatom s podporo volivcev. Obema kandidatoma občinski odbor Združene levica - demokratične stranke dela in anonimni pisci očitajo zavajanje z naslovi njunih prebivališč, kar pa oba zavračata. V občinah Gorišnica, Hajdina, Kidričevo in Markovci bodo dosedanji župani nadaljevali svoje delo. (ps)