Majšperk: Prvi gledališko-koncertni abonma Kulturni mozaik za obujanje in približevanje kulture občanom

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lani je bilo v dvorani v Majšperku 32 dogodkov, letos do zdaj 17.
Vida Božičko Štajnberger

Da bi obogatili dogajanje v Kulturno-poslovnem centru Majšperk, so občanom letos prvič ponudili gledališko-koncertni abonma Kulturni mozaik. Zvrstilo se bo šest predstav, prva bo že to soboto – lutkovna predstava Lutkovnega gledališča Maribor Princeska na zrnu graha. Na programu so še ena otroška predstava, koncert, večer opernih arij in dve gledališki predstavi.

Za takšno ponudbo so se letos odločili prvič. "Imamo za to primerno kulturno dvorano, ki do zdaj ni gostila takih predstav. S tem želimo oživiti tukajšnje dogajanje, hkrati pa približati kulturo našim občanom," je pojasnila Maja Avguštin, ki skrbi za operativni del tega projekta. Abonma je nastal na pobudo občine in v sodelovanju z Javnim skladom za kulturno dejavnost Ptuj. "Oni so predlagali seznam predstav, ki smo jih potem mi na Občini potrdili. Tudi prodaja vstopnic je v njihovi domeni," še dodaja Avguštinova.

Izkušnja, pomembna za naprej

"Naša izpostava to dela prvič, je pa to že praksa drugih izpostav po Sloveniji," je povedala Iva Ferlinc, vodja ptujske izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD). Sodelovanje sklada in občine deluje tako, da sklad prevzame organizacijo, občina pa večino finančnega dela. "Mi sicer prodajamo vstopnice in denar od prodaje v celoti namenimo za pokritje stroškov. Kar na koncu zmanjka, pokrije občina," pravi Ferlinčeva, ki ocenjuje, da bodo izdatki za celoten projekt med 18.000 in 20.000 evri. "Honorarji za nastopajoče znašajo skupno 12.750 evrov. Tukaj so še drugi stroški, kot je prehrana nastopajočih, v primeru opernih arij bomo morali najeti klavir, mogoče bomo plačali kakšne hostese, nekaj malega smo namenili tudi za oglaševanje," našteva.

Prodaja abonmajskih kart se je zaključila in od predvidenih 270 vstopnic so jih prodali le 60. "Vseeno se nam zdi za prvič to kar uspešno. Ne nazadnje pa smo dobili neko izkušnjo, ki bo pomembna za naprej. Abonmajske karte letos niso prenosljive in opazili smo, da se je iz tega razloga manj ljudi odločilo za nakup. Morda bomo to v naslednjem letu spremenili," razmišlja.

Abonmajska karta za vseh šest predstav je stala 55 evrov, še vedno pa so na voljo tudi vstopnice za posamezne predstave. Na spletni strani občine je obrazec za nakup vstopnic vnaprej, sicer pa bodo te na voljo tudi uro pred vsako predstavo. Za otroške predstave bo treba odšteti 7 evrov, za vse druge pa 15 evrov.

Center ne živi dovolj

Na občini so prepričani, da je tako dogajanje dodana vrednost za njihovo dvorano, ki je moderna in primerna za tovrstne dogodke. Ne nazadnje večina okoliških občin nima na voljo takšnih prostorov. Leta 2012 so odprli kulturno-poslovni center in od takrat v resnici ne živi dovolj. Sicer v njem obratujejo gostilna, frizerski in kozmetični salon ter glasbena učilnica, tam imajo prostore številna društva. V stavbi je tudi omenjena dvorana, ki bi lahko gostila bistveno več dogodkov. V letošnjem letu se je do zdaj tam zgodilo 17 dogodkov, lani skupno 32.

V ptujski izpostavi sklada si v prihodnje želijo še več tovrstnih sodelovanj in da bi se tudi druge občine odločile za kaj podobnega. Pokrivajo namreč območje celotnega Spodnjega Podravja, kar pomeni 16 občin. "Ne nazadnje smo servis občinam. Že večkrat sem župane nagovarjala k sodelovanju na različnih področjih. Nekateri so to sprejeli, drugi pa se pri organizaciji prireditev zanašajo na svoja lokalna društva. Eno tako uspešno sodelovanje je bilo lani, ko smo z Občino Juršinci pripravili spominski večer ob 100-letnici rojstva dr. Štefke Cobelj. Organizirali smo simpozij, razstavo in likovno kolonijo. Tudi z Mestno občino Ptuj smo dolgo sodelovali kot organizator kurentovanja in martinovanja, zdaj pa to dela Zavod za turizem," še pojasnjuje Iva Ferlinc.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta