V Pokrajinskem muzeju Ptuj - Ormož so lani izdali 18 publikacij v 5000 izvodih, nekaj od njih tudi obširnejših, strokovnih monografij, med drugim monografijo ob 1950-letnici Ptuja. Minuli četrtek pa so predstavili še najnovejše obširnejše delo avtorja Andreja Brenceta z naslovom Vinogradništvo na ptujskem območju od pojava trtne uši konec 80-ih let 19. stoletja do leta 1991.
Predstavljena obnova vinogradov
Kot je ob predstavitvi povedal direktor muzeja Aleksander Lorenčič, gre v nekem smislu za nadgradnjo monografije, ki so jo predstavili leta 2017, ko je Brence v sodelovanju s kolegico Moniko Simonič Roškar izdal monografijo o vinogradništvu na slovenskem Štajerskem in življenju na območju Haloz. V prvem delu nove monografije avtor bralca seznani s pojavom trtne uši konec 19. stoletja, obnovo vinogradov in vinsko trgovino na slovenskem Štajerskem in Ptuju do začetka druge svetovne vojne leta 1941.
Vinogradništvo povezano z razvojem naroda
"Vsaka publikacija, ki govori o zgodovini razvoja neke panoge, je vsekakor izrednega pomena. V vinogradništvu pa še večjega, saj sta vino in vinogradništvo vedno povezani z razvojem nekega naroda in konec koncev tudi s turistično ponudbo določenega območja," pa je izdajo nove monografije komentiral direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Ptuj in ptujski mestni viničar Andrej Rebernišek. Hkrati s predstavitvijo knjige so v Salonu umetnosti na ogled postavili še razstavo na temo vinogradništva istega avtorja.