Ptuj: Potomka rekorderke se dobro počuti

Hojka Berlič Hojka Berlič
30.03.2019 05:09

V lepem in (pre)toplem vremenu so opravili rez potomke mariborske najstarejše trte na Ptujskem gradu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Simbolično je rez prvič opravila tudi županja Nuška Gajšek.
Hojka Berlič

Modra kavčina – žametna črnina, potomka mariborske najstarejše trte na svetu, je v dobri kondiciji in se na dvorišču Ptujskega gradu odlično počuti, skrbeti zanjo pa je vsekakor nekaj čudovitega in posebnega, je med drugim zagotovil mestni viničar Andrej Rebernišek, ko je minuli četrtek v družbi aktualne ptujske vinske kraljice Eve Gašperšič, vitezov vina, vinarjev in drugih gostov opravil rez "stare gospe" - pa tudi ranfola in zierfandlerja na grajskem dvorišču ter renskega rizlinga v mestnem vinogradu.
Prvi rez je tokrat opravila ptujska županja Nuška Gajšek: "To je tradicija in ta trta na nek način utrjuje pozicijo Ptuja kot centra regij Haloz in Slovenskih goric. Ponosna sem, da jo imamo na Ptuju, da ima Ptuj mestni vinograd, da imamo svoje vino. Dobrega sodelovanja med institucijami, društvi, šolo in lokalno skupnostjo na tem področju pa si želim tudi vnaprej."

Letošnji prejemniki cepljenk modre kavčine – žametne črnine
Hojka Berlič

Bojijo se pozeb

Kot je ob rezi povedal Rebernišek, je letos nekoliko strahu glede vremenskih razmer, saj sta bila februar in marec nadpovprečno topla, zato seveda obstaja nevarnost spomladanskih pozeb. "Z rezom smo počakali, kakor dolgo smo lahko. In tudi vsem vinogradnikom priporočam - predvsem pri mladih nasadih, pri katerih vemo, da želimo čim bolj odložiti čas trgatve - da je zadnji čas, da trto porežejo. Če je rez namreč prepozen, je trta preveč v soku in pride do poškodb prvih očes. Rez pa naj bi letos zaradi toplega vremena prehiteval vsaj za deset dni. Ob tem pa Rebernišek dodaja, da je lani še v marcu zapadel sneg, vegetacija se je začela precej pozno, a so ob nadpovprečno toplem aprilu zabeležili eno najzgodnejših trgatev. "Klimatske spremembe prinašajo svoje, zato je zdaj zelo težko napovedati, kaj vinogradnike še čaka."

Rez trte je letos potekal v čudovitem vremenu.
Hojka Berlič

Za skupno pobiranje

Ob svečanem dogodku na Ptujskem gradu so predstavili tudi nov letnik mestnega vina Civis, renskega rizlinga, iz leta 1996 zasajenega vinograda na grajskem griču, ki so ga pridelali dobrih tisoč litrov oziroma 1400 buteljk. Kot je običaj, pa so podelili tudi cepljenke modre kavčine – žametne črnine, prve potomke najstarejše trte na svetu, z listino o izvirnosti. Prejeli so jih Eva Gašperšič, 7. ptujska vinska kraljica, Franc Brenčič, kletar Društva vinogradnikov in sadjarjev Osrednje Slovenske gorice, in Društvo vinogradnikov Mala Nedelja.
Ker v tem okolju uspeva že kar nekaj potomk te najstarejše trte, pa so prišli tudi do ideje, da bi te vinogradnike in občine s tega območja na nek način tesneje povezali in med drugim tudi skupno zbirali pridelek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta