Samooskrba z domačega vrta, krajše SamoDomače, je enoletni projekt, ki ga od lanskega junija v okviru programov LAS izvajata Društvo gospodinj Spuhlja in Društvo podeželskih žena občine Markovci. "Projekt, katerega nosilke smo, obsega kar dvanajst delavnic in predavanj, udeleži se ga lahko vsak, ki ga določena tema pritegne, na uvodna predavanja so tako prihajali tudi naši moški in članice nam podobnih društev iz soseščine," je bila na doslej najbolj odmevnem srečanju zadovoljna Suzana Čeh, predsednica Društva gospodinj Spuhlja, in doma pridelano seme fižola, ki ga je gojila že njena babica, rade volje delila na izmenjavi domačih semen.
Varovanje semena kot naravne dediščine
Več kot dvesto vrečk s semeni so na srečanje prinesle domačinke, se dogovorile, da toliko vrečk, kot podarijo, lahko odnesejo domov, tako da bo že to poletje in jesen solatno seme z vrtov markovskih gospodinj raslo po vrtovih v Spuhlji. Ptujski rdeči lük je šel v Maribor, k Marjetki Stošič in Emilu Pečniku, ki že leta vrtnarita tam nekje pri Fontani in sta na izmenjavo prinesla kar devet vrst semena, med njimi seme luštreka pa ognjiča, več vrst solate in fižola, prav tako seme čilija, in poskrbela, da bo na ptujskih vrtovih zacvetela leopardova lilija.
ZRS Bistra v projektu samooskrbe
Med šestimi projekti, ki v tem letu potekajo v okviru LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah, je tudi projekt Samooskrba z domačega vrta, ki so ga na javni poziv za sofinanciranje iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja prijavile članice Društva gospodinj iz Spuhlje in k partnerstvu povabile članice sosednjega Društva podeželskih žena občine Markovci. Pri snovanju projekta jim je pomagala sodelavka z ZRS Bistra Ptuj Nataša Belšak Šel, ki ga tudi vodi: "Rade volje smo se odzvali in sodelujemo v projektu, saj je poslanstvo ZRS Bistra tudi podpora lokalni skupnosti."
Visoka greda za konec druženja
Sonja Erlač, članica Društva podeželskih žena občine Markovci, je na izmenjavo prinesla seme čilija pa "vankine stare tive" (prezimne endivije) in okrasnega ohrovta, domov pa odnesla repno, ki bo za zajce, domači paradižnik, seme motovilca, na njenem vrtu bodo cvetele marjetice velikanke in astre. Domačinka Silva Šmigoc je navdušila s semenom črne kumine, ki ima same dobre učinkovine in ga mletega običajno zaužije "za čajno žličko v navadnem jogurtu".