V gramoznici Pleterje v Kidričevem cianobakterije: Tako živali kot ljudje naj se ne zadržujejo med njimi

Hojka Berlič Hojka Berlič
26.08.2023 08:00

V gramoznici Pleterje so zaznali cianobakterije, ki so lahko strupene.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ciano Slo

Poročali smo že o domnevnih zastrupitvah psov na območju gramoznice Pleterje v Kidričevem oziroma parka Green Lake. Ob tem ni bilo jasno, ali so se psi zastrupili v ograjenem in urejenem delu gramoznice ali zunaj njega. Hkrati je župan Kidričevega Anton Leskovar zagotovil, da je voda v gramoznici neoporečna, kar dokazujejo tudi redne kontrole kakovosti vode, ki jih akreditirani Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano Maribor izvaja vsaka dva tedna, zadnjo je 11. avgusta.

So predvsem na plavajočih oblogah ob obali

Zdaj pa je presenetila še novica, da so v gramoznici opazili večje količine cianobakterij, ki so lahko strupene. "So predvsem na plavajočih oblogah (na slikah) ob obali. Gre za cianobakterije iz rodov Microcoleus in Oscillatoria. Ti rodovi imajo sposobnost proizvodnje strupenih snovi - cianotoksinov, ki so lahko nevarni za živali in ljudi," so opozorili na strani Ciano SLO, kjer dodajajo, da bi lahko bile s tem povezane tudi zastrupitve psov. Analize vsebnosti strupenih snovi sicer še potekajo.

Gošča na vodi v gramoznici Pleterje, ki bi lahko vsebovala strupene cianobakterije, kar še preverjajo. 
Ciano Slo

Vzorec gošče in vode odvzel tudi Nacionalni inštitut za biologijo

Kot je pojasnil župan Leskovar, so se na informacije že odzvali, inštitut je včeraj že tudi odvzel še en vzorec vode. Hkrati je vzorec gošče in vode odvzel tudi Nacionalni inštitut za biologijo, kjer pa naj bi pojasnili, da gre za naraven pojav, ki ga ni mogoče preprečiti in ni posledica onesnaženja, nanj bi lahko vplivale tudi zadnje vremenske razmere. Dokler rezultati analiz ne bodo znani, pa kljub vsemu svetujejo previdnost, predvsem v smislu izogibanja direktnim stikom z goščo - da psi gošče ne jedo in da se tako živali kot ljudje ne zadržujejo med njimi. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta