V ptujski bolnišnici so po besedah direktorice Anice Užmah z letošnjim poslovanjem v glavnem zadovoljni. Leto naj bi tako zaključili z okrog 550 tisoč evri presežka odhodkov nad prihodki, kar je za 350 tisoč evrov bolje od načrtovanega. Največ je k temu uspehu po oceni Užmahove prinesla uresničitev sanacijskega ukrepa, poimenovanega realizacija delovnega programa 100+1%.
Vse višji primanjkljaj
Primanjkljaj v ptujski bolnišnici sicer iz leta v leto raste, z izjemo let 2015 in 2017, ko je bil sprejet interventni zakon, ki jim je prinesel 6,155.000 evrov, kar je v primerjavi s slovenskimi bolnišnicami, kot je pojasnila direktorica, nekoliko višji odstotek pomoči glede na vse prihodke.
- 550 tisoč evrov naj bi bilo ob koncu leta presežka odhodkov nad prihodki.
- 240 tisoč evrov je načrtovan presežek odhodkov nad prihodki v letu 2019.
- 900 tisoč evrov investicij želijo izvesti v letu 2019.
900 tisoč evrov investicij
V tem letu so v ptujski bolnišnici realizirali le za slabih 199.700 evrov investicij od načrtovanih dobrih 776 tisoč. A v postopku javnega naročila je še nakup endoskopske linije v ocenjeni vrednosti 220 tisoč evrov, rok za oddajo ponudb pa je v začetku januarja. Postopek javnega naročila za nakup 30 bolniških postelj z omaricami je bil razveljavljen in ga bodo ponovili v prihodnjem letu. Investicija je bila ocenjena na 34 tisoč evrov. Po besedah Užmahove je pomembna pridobitev UVC dezinfektor, za katerega še plačujejo mesečni najem, zmanjšuje pa tveganje za okužbo, povezano z zdravstveno oskrbo.
Širijo programe
Takoj januarja bo po besedah Pevca v ptujski bolnišnici začela delo izkušena nevrologinja iz UKC Maribor, ki bo uvedla EMG-preiskave, za katere so v Sloveniji dolge čakalne dobe. "Za leto 2019 načrtujemo nov koncept razvojne ambulante, ki bo multidisciplinarna. Se pravi, gre za oskrbo otrok s posebnimi potrebami, ki potrebujejo pristop, kjer jih obravnavajo tako delovni terapevti kot klinični psihologi ali pa vsaj psihologi s posebnimi znanji s tega področja. Vključuje se tudi socialna služba. Gre za na novo financiran projekt, pri katerem predvidevamo zaposlitev petih strokovnjakov, ki jih doslej bolnišnica ni imela. Uporabljali pa jih ne bomo zgolj v namene te razvojne ambulante, ampak bodo koristili tudi ostalim oddelkom," je načrte za prihodnje leto povzel Pevec.
Fakin analizira stanje
Kot smo poročali, je minister Samo Fakin v začetku decembra obiskal ptujsko bolnišnico. Po besedah vodje projekta izgradnje urgentnega centra Bojane Volk so mu skušali z argumenti odgovoriti na dvome o potrebnosti centra. Številke tako govorijo, da imajo v ptujski bolnišnici kar 3000 več kirurških urgentnih bolnikov kot v Brežicah, 2500 več kot v Trbovljah in celo 1000 več kot v Slovenj Gradcu, kjer imajo celo urgentni center tipa C2 - večjega, kot je načrtovan na Ptuju. Podobno je z urgentnimi internističnimi, pediatričnimi in ginekološkimi pacienti. Dokazali naj bi mu bili tudi, da imajo dovolj specialistov in specializantov. Po besedah Volkove so mu še razkazali prostore in trenutne razmere, v katerih delajo. "In tu je resnično tudi sam videl, da je bolnišnica potrebna prenove, prostori so majhni, stari, in da je tako nemogoče nadaljevati normalen razvoj bolnišnice." Minister po zadnjih informacijah še analizira stanje.
Vsi oddelki so naredili praktično vse, kar je bilo v njihovih močeh