Varuh človekovih pravic v Spodnjem Podravju: Ljudje tarnajo predvsem nad neodzivnostjo državnih organov

Varuh človekovih pravic je odprl še zadnje štiri Varuhove kotičke v tem mandatu. Tokrat je izbral občine v Spodnjem Podravju.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Varuh čovekovih pravic v prostorih Občine Majšperk odprl Varuhov kotiček. Trenutno so taki kotički v 114 občinah po Sloveniji.
Varuh čovekovih pravic v prostorih Občine Majšperk odprl Varuhov kotiček. Trenutno so taki kotički v 114 občinah po Sloveniji.
Vida Božičko Štajnberger

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je obiskal nekaj Podravskih občin in tam odprl Varuhove kotičke - ti so sicer že v 114 občinah po Sloveniji. Po novem bodo do informacij, kako se obrniti na varuha, lažje dostopali v Poljčanah, Makolah, Majšperku in v Kidričevem. "Kotički so namenjeni temu, da občanke in občani lažje dostopajo do informacij in da vedo, kako se na nas lahko obrnejo. V kotičku so namreč na voljo prednatisnjene pobude, ki jih lahko vzamejo, izpolnijo, se podpišejo in jih odpošljejo," je povedal Svetina ob obisku Majšperka. Pred sprejemno pisarno občine so ob obrazcih na voljo še brošure, ki opisujejo delo Varuha človekovih pravic in vsi kontakti. 

"V zadnjih treh letih najbolj opažamo, da ljudje ne morejo dostopati do organov, predvsem državnih, pa tudi do lokalnih skupnosti. Tarnajo, da ne dobijo odgovorov. S tem se krši načelo dobrega upravljanja, saj država ni več servis državljanom, pač pa postaja sama sebi namen. To želimo preprečiti. Ni prav, da denimo država umika urade iz krajev, kjer jih ljudje potrebujejo," je še povedal Svetina in dodal, da je tudi na račun Varuhovih kotičkov zdaj več pobud. "V letu 2019 je bilo pobud bistveno manj, potem so se v času covida za več kot 30 odstotkov povečale, zdaj pa niso bistveno padle. Ker je med pobudami veliko takih, ki so poslane na predpripavljenih pobudah, lahko rečemo, da imajo naši kotički učinek," dodaja.

Tudi v Majšperku so veseli, da jih je varuh človekovih pravic obiskal in odprl kotiček. "Čeprav smo pri nas veseli, da pobud, ki bi bile poslane varuhu, praktično ne beležimo, je prav, da se dostopnost za ljudi poveča," je povedal župan Občine Majšperk Sašo Kodrič. "Mi si prizadevamo, da reagiramo na vse izzive med prebivalci. Pobude sicer prihajajo bolj na neformalni ravni, ko smo na terenu med ljudmi. Sicer pa se tudi občina podobno kot državljani pogosto sooča z neodzivnostjo državnih organov. Tukaj imam v mislih predvsem zadeve, povezane z občinskim prostorskim načrtom," je še dodal. Ker se Petru Svetini mandat počasi izteka, novih kotičkov ne načrtuje. Dodaja pa, da bo v primeru novega mandata, saj bo ponovno kandidiral, to idejo nadaljeval. Po obisku Majšperka se je varuh odpravil še v Kidričevo, kjer je bil tudi na voljo za pogovore. Na posvet z njim se je prijavilo devet ljudi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta