S sklepom, da naj država začne obravnavati problematiko poplavne Drave kot prioriteto in naj se vzpostavi monitoring reke, kjer ta prestopi avstrijsko-slovensko mejo in v njenem toku čez Slovenijo, so župani Spodnjega Podravja sklenili današnjo razpravo o škodi, ki jo ta povzroča na kmetijskih površinah. V sedmih letih, poudarja Andrej Rebernišek, direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj, so poplave povzročile za skoraj sto milijonov evrov škode na kmetijskih površinah: "Drava poplavlja vse od Maribora do meje s Hrvaško. Zdaj že vsakoletne povodnji so že trajno degradirale deset hektarjev njivskih površin, narasla voda odnaša najbolj rodovitno zemljo in erozija je tista, ki nas resnično vse že zelo skrbi. Tam, kjer za naraslo vodo ostajata samo gramoz in kamenje, kmetovanje ni več mogoče."
Država naj ukrepa
Tako Avstrijci kot zdaj tudi Hrvati so že pristopili k protipoplavnim ukrepom. Pri nas, tako na današnjem kolegiju županov, nihče ne ukrepa. Da bi bilo mogoče veliko narediti s čiščenjem struge in vse bolj zaraščenih brežin, so prepričani ljudje ob reki, župani pa kažejo tudi na vse bolj zaraščene poplavne gozdove, ki so polni naplavin in tako še dodatno zmanjšujejo pretočnost.
Sežigalnica, če bo javni interes
Dr. Bojan Pahor, vodja delovne skupine, ki jo je pred časom imenovala ptujska županja Nuška Gajšek, je županom predstavil dogajanje, povezano z iskanjem najprimernejše lokacije za postavitev sežigalnice oziroma objektov za termično obdelavo odpadkov. Sežigalnico naj bi na Ptuju postavili pri centralni čistilni napravi, na desnem obrežju Ptujskega jezera.
Če se država ne bo ustrezno odzvala, bo civilna iniciativa kmetov posegla po državljanski nepokorščini
Ministrica naj pride na Ptuj
Zelo nezadovoljni pa so se s sestanka na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pred časom vrnili župani Branko Marinič, Anton Butolen in Franc Pukšič, saj so se srečali le z državnim sekretarjem in njegovimi sodelavci. Izvedeli so, da bo država za gradnjo domov za starejše v prihodnjih dveh letih namenila zgolj 10 milijonov evrov. Ptujski župani so na ministrstvu govorili o možnosti, da bi dobili nazaj vsaj del denarja, ki ga je ptujski dom upokojencev namenil za gradnjo koprske enote. Ta zdaj prehaja v roke tamkajšnjega doma, ptujski dom pa bo moral, da bo lahko zgradil novi dom v domačem okolju, najeti kredit. Župani so sklenili ministrico Ksenijo Klampfer pozvati, da se udeleži skupnega sestanka na Ptuju.