Za slepo Mihaelo Rojht na pot po Sloveniji, lahko se jim pridružite ali pomagate s prispevkom

Silvestra Brodnjak
29.08.2021 04:00
Študentka Mihaela Rojht bi rada v okviru svojega študija na Višji strokovni šoli za gostinstvo, velnes in turizem na Bledu opravila vse obveznosti, kar pa je povezano tudi s stroški. Za to sorodniki, prijatelji in podporniki zasnovali projekt, s katerim zbirajo prispevke za njen študij.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mihaela ob mami Nataliji in stricu Dušanu Kumpu, glavnem organizatorju pohoda, sestrah Katarini (skrajno levo) in Patriciji (desno) ter sestrični Miji Kump Foto: Silvestra Brodnjak
Silvestra Brodnjak
Mihaela Rojht na Triglavu - Le malo jih je, ki bi se lahko ponašali s tako naslovnico kot Mihaela in njeni slepi ter slabovidni prijatelji na vrhu Triglava. Foto: Matevž Hribar
Matevž Hribar

Mihaelo Rojht vodi misel, da nič ni nemogoče, če se hoče. Kar je dokazala že leta 2017, ko se je s sedmimi vrstniki, slepimi in slabovidnimi dijaki, ob pomoči spremljevalcev povzpela na Triglav. Prispevek o tem je za zbornik ob 70-letnici Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Ptuj spisala takrat sedemnajstletna članica, od rojstva slepa dijakinja Mihaela iz Moravcev v Slovenskih goricah, ki je obiskovala administrativni program v Centru IRIS v Ljubljani.

Danes 21-letna Rojhtova je v družini prvorojenka, ki ima še sestri Patricijo in Katarino, ter je nadvse uspešno zaključila prvi letnik Višje strokovne šole za gostinstvo, velnes in turizem na Bledu. Družino Rojht je misel o tem, da se z voljo vse da, vodilo pri vzgoji Mihaele in je življenje ob pomoči ustreznih institucij vedno prilagajala pridni, vztrajni, redoljubni in zelo učljivi Mihaeli, tako da je ta lahko osnovno šolo končala v domačem okolju. Pripravljali so jo na to, da bo kljub slepoti čim bolj samostojna.

Študentka Mihaela danes ve, da si želi postati maserka; ko bo imela izpolnjene življenjske in ustrezne strokovne pogoje, bi rada delala v masažnem salonu. Čeprav je pred njo še precej študijskih obveznosti, se želi vzporedno praktično izpopolnjevati v različnih vrstah masaž - klasični, refleksni in drugih. Pridobivanje teh dodatnih spretnosti, poleg znanj, ki jih usvaja v šoli, je seveda povezano s stroški. Poleg tega bi Mihaela nekoč rada imela svoj masažni salon, ki bi ji ga njeni domači uredili v rojstni hiši v Moravcih pri Mali Nedelji, blizu Bioterm.

Študentka Mihaela Rojht v delovni uniformi in z belo palico, razpoznavnim znakom slepih in slabovidnih, ter kartončkom z nalepko Prijatelji-pohodniki. Tudi ona se bo udeležila pohoda, delno kot sovoznica - maserka in nekaj poti tudi kot pohodnica. Foto: osebni arhiv
Osebni arhiv

Na obvezni študijski praksi izjemno uživa pri vajah in tisti, na katerih vadi vse potrebne prijeme in načine masiranja, njeno delo zelo pohvalijo. Tovrstnih izkušenj bi si rada nabrala čim več. Pri tem ji po besedah njene predavateljice Slavke Gojčič pomagajo tudi na šoli, kjer je že opravila začetni tečaj. Želi si pridobiti nacionalno poklicno kvalifikacijo in licence za maserko. "Mihaela je odlična študentka in sijajna osebnost, pri predmetu velnes in velneška dejavnost je z desetko opravila izpit. Je izjemno zagnana za delo, empatična in velikokrat jo dajem za vzor njenim študijskim kolegom in kolegicam," je povedala Gojčičeva, ki verjame, da se bo našel kdo, ki bo mladi študentki omogočil pridobivanje prakse ob čim manjših izdatkih.

Prispevki za uresničitev Mihaelinih sanj

Za pomoč pri uresničitvi Mihaelinih načrtov si prizadevajo vsi, ki imajo radi svojo mlado sorodnico in prijateljico. Posebno vnet je njen stric Dušan Kump, brat mame Natalije, navdušen pohodnik. S Prijatelji-pohodniki, sekcijo v okviru Turističnega društva Gomila v Slovenskih goricah, so doslej prehodili že veliko poti. Letos bodo v sedmih dneh prepešačili Slovenijo od glave do pete. 29. avgusta bodo startali izpod stolpa Vinarium v Dolgovaških goricah in če bo šlo vse po načrtih, sedmi dan skočili v morje na Obali. Njihov pohod bo dobrodelne narave. Ob tem tem namreč prosijo tudi za prispevke, donacije.

Prijatelji-pohodniki, med katerimi bo nekaj časa tudi Mihaela kot maserka, se bodo donatorjem oddolžili s promoviranjem podjetij, storitev ali izdelkov na društveni facebook strani in med izvajanjem projekta. In kje bo enajstčlanska ekipa pohodnikov in spremljevalke Lucije v avtomobilu prenočevala? Za začetni del poti so že našli nekaj gostiteljev, od Domžal naprej pa še iščejo prostor za postavitev šotorov ali prenočišče, ter prosijo, da jim kdo pri tem pomaga.

Več informacij tudi na Facebooku - Potovanje do glave do pete

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta