Da zapore državnih meja med pandemijo niso samo zdravstveni in varnostni ukrepi in odraz skrbi za javno zdravje evropskih držav, temveč tudi spretno izrabljanje političnih in gospodarskih interesov, potrjuje ravnanje avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza.
Avstrijska južna soseda Slovenija je - vsaj do zdaj - uspešno obvladala prvi val koronavirusa. Nedvomno smo pridni in ubogljivi Slovenci dovolj spoštovali vladne omejitve, tako da današnje statistike kažejo precej pomirjujoče rezultate. V zadnjih dnevih imamo od nič do nekaj novih obolelih na dan. Bolnišnice in oddelki za intenzivno nego se praznijo. Primerjave nas postavljajo na rep seznama "nevarnih" držav v EU. Končno je enkrat za spremembo dobro, da smo na dnu lestvice.
No, kancler Kurz se je odločil, da bo precej zadovoljive zdravstvene razmere v Sloveniji ignoriral - in je omejitve za prehajanje južne meje podaljšal. Očitno mu ni do tega, da bi Avstrijce spustil k nam, kjer bi lahko prišli do koščka (poceni) morja.
Na drugi strani pa je Kurz precej prizanesljivejši do Nemčije, kjer se ukvarjajo z doslej skritimi virusnimi žepi, ki so izbruhnili v Severnem Porenju - Vestfaliji, Schleswig-Holsteinu in Turingiji. Čeprav torej Nemci še ne morejo biti mirni glede koronavirusa, Kurz razmišlja, da bi mejo s to prijateljsko državo in ekonomsko najmočnejšo partnerico odprli še pred poletjem. Pristojni obeh vlad naj bi bili glede tega skoraj vsak dan v stiku.
Če bi avstrijski kancler odprl mejo proti našemu morju, bi nekaj avstrijskega denarja odšlo v Slovenijo