Predstavljamo na stotine okoljskih in družbenih organizacij, združenih v nacionalna podnebna zavezništva, pa tudi mladinske podnebne organizacije v različnih državah EU, in že leta se trudimo ozavestiti politike o trajnih grožnjah, ki jih za vse nas predstavljajo podnebne spremembe. Ni treba ponavljati, kaj nam že tako dolgo govori znanost, še posebej glede omejenega števila let, ki jih imamo na voljo za to, da spremenimo svoje navade in se tako izognemo dvigu temperature, ki bi povzročil pretrese z grozljivimi posledicami, od naše zmožnosti življenja ob vročinskih valovih, težav s pridelovanjem hrane in vodnimi viri, povečanja števila vremenskih nesreč, do preseljevanja prebivalstva zaradi teh različnih vplivov podnebne krize. Pri tem ne gre pozabiti tudi na dramatično uničenje biotske raznovrstnosti s številnimi posledicami za zdravje in prehrano.
Vsemu naštetemu se je pridružila še grozljiva kriza z boleznijo covid-19, ki je ustavila naše družbe, pretresla naš gospodarski sistem in pod vprašaj postavila gotovosti, na katerih so do tedaj slonela naša življenja. Absolutne prednostne naloge so čimprejšnji izhod iz krize, zagotovitev varnosti vsem ter vzpostavitev vseh potrebnih ukrepov za to, da se izognemo socialni krizi, še posebej za najšibkejše med nami.
Toda ponavljanje starih vzorcev vedenja bi bilo velika napaka. Ta kriza nas je namreč soočila s krhkostjo našega načina življenja in s strašnimi družbenohigienskimi vplivi, ki jih ima lahko takšen način življenja na najbolj ranljive skupine. A ne samo to - tudi podnebna kriza se s tem ni končala. Statistični podatki Nase kažejo, da je bil letošnji marec drugi najtoplejši mesec od začetka merjenja temperature! O grožnji, ki jo predstavlja podnebna kriza, sploh ni dvoma.
Mi, mladi in državljani, pozivamo naše politične, evropske in nacionalne voditelje, da se končno ustrezno odzovejo na izzive 21. stoletja